V Brně nejel, ale SCC 2021 přesto vyhrál

Nejeden seriál má už na kahánku a chystá se k zimní pauze. Nejinak tomu je u dlouholetého seriálu sportovních prototypů SCC, neboli Sports Car Challenge.

Už tomu bude nějaký pátek, co Walter Pedrazza závodil na kopcích, pak přesedlal i na okruhy a začal stavět dnes již poměrně známé sportovní prototypy pod značkou PRC. Pedrazza Racing Car sídlící v rakouském Hardu stavěla nejen prototypy skupiny CN2000, ale také velké rychlé vozy. Dříve, než se seriál začal jmenovat Sports Car Challenge, tak vystupoval pod jinými názvy Austria C Trophy, Austria Euroserie, či ve spojení s Interserií pod názvem Supersprint Challenge. Série zaznamenala hubené ročníky, ale také společné vystoupení s Interserií přivedlo na start i třeba třicítku vozů. Do této evropské série nahlédli také čeští závodníci, a to hlavně po vypuzení sportovních prototypů v roce 2004, kdy někdo nedokázal unést touhu po vítězství, které tyto krásné rychlé vozy dokázaly sebrat. V roce 2005 se úspěšně zapsali Michal Dolák s vozem PRC BMW 3,0, později i se silným PRC Ford Cosworth 3,5ltr F1, neméně úspěšné starty absolvovali Novopačtí Vondráci na PRC Alfa Romeo V6 3,0 ve druhé slabší divizi a při závodech v Brně s nimi poměřili síly i Otakar Krámský s Osellou BMW, či Edita Prášková a Kamila Stará. Startoval zde i Michal Pavlík. Ve formulové třídě se pak pár sezón objevil Václav Glogar s vozem Eufra.

Mezi zajímavá jména Euroserie SCC nebo později Sports Car Challenge rozhodně patří sám stavitel vozů Walter Pedrazza a jeho syn a jezdec stáje PRC Emanuell Pedrazza, od kterého právě koupil vůz s motorem F1 Michal Dolák. Vozy URD přivedl do SCC Martin Krisam, který však s týmem Osella Germania slavil úspěchy na italské značce společně se Sabrinou Hungerbühler. Mezi dalšími zajímavými jezdci najdeme několikanásobného vítěze Wolfganga Payra, majitele stáje RWT Gerda Beisela, Tessitoreho, Rakušana Hanesse Gsella, dokonce zde startoval velmi úspěšně Brit Tonny Sinclair s vozy Jade a motory Chysler, či Nissan. Novodobá historie pak zaznamenala Svena Bartha, Andrease Fiedlera, Fabiana Plenze, nebo Alexandera Seibolda, či Švýcary Breitenmosery. Za 25 let se vystřídalo jezdců i vozů hodně.

Letos se do seriálu, který hostila i Masaryk Racing Days v Brně, vrátil Emanuell Pedrazza, loni Wolfgang Payr a v několika závodech se objevil i Sven Barth. Jak říkal tento jezdec pro TV stanice, tak s vozem Ginetta LMP3 se podívá na známé autodromy z více jak polovičními náklady, oproti ADAC GT. Letošním králem SCC se stal Němec Marko Fink s vozem PRC BMW, který sice v Brně nestartoval, ale i tak mu posbírané body především z Lausitzringu stačili. Druhé místo patří Rakušanu Rolandu Rupprechterovi s dalším PRC BMW 4,0 a bronzový pohár si na předávání převezme Švýcar Benjamin Hotz s Ligierem Turbo, bramborová medaile zbyla na Wolfganga Terschla z Rakouska na konstrukci Tork Pro Sport a pětici šťastlivců doplnil dlouholetý účastník SCC závodů Peter Kormann z Německa na PRC Audi Turbo, sedmým místem potěšila také dáma Jasmine Fiedler s PRC Honda, kterou jsme viděli na Carboniacupu v Mostě. Sven Barth sice nejel všechny závody s Ginettou LMP3, ale i tak se vešel osmým místem mezi TOP Teen. Mirko Schultis s vozem Oreca FML09 si zasloužil desátý platz a za ním ještě skončili Wolfgang Payr a Emanuell Pedrazza. Mohlo by se zdát, že dalšími kvalitními prototypy LMP3 se zvedne opět kvalita tohoto poslední dobou trochu opomíjeného seriálu zvučných aut, který byl svého času na vrcholu také na autodromu v Mostě, kde ovšem vrtulník sfoukl pár stanů SCC a od té doby už seriál hostí jen automotodrom v Brně. Nový kalendář 2022 budeme sledovat opět s vámi.

Vláďa Rožánek, Sports Car Challenge 2021

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting