OffROAD Maraton Šternberk:

V blátivém závodu zvítězil Vágner, Škuta a WINGS team

První závod šestnáctého ročníku OffROAD Maratonu se jel v sobotu 28. března ve Šternberku na Olomoucku. Závodníci terénních motorek, čtyřkolek a aut otevřeli sezonu na oblíbené trati, která oproti loňsku ukázala svoji pravou jarní tvář s tuny bláta. Přesto nebo právě proto padaly rekordy v účasti, na startu stálo 85 čtyřkolek a 160 motorek! Stroje v jedné stopě dovedl do cíle Miloslav Škuta z týmu Motopalič, čtyřkolky Michal Vágner z Region racing teamu a auta WINGS team s Broučkem. Závodil i dakarský harcovník Jaroslav Valtr, který za volantem zaučoval svého syna Michala. Oba nakonec získali stříbro mezi speciály nad dva litry.

Trať na šternberském tankodromu měřila 3,7 kilometru a nabízela hlavně rychlejší úseky. V tunách bláta ale byla jízda přece jen náročnější a nejvíce dala zabrat závodníkům, kteří na počátku přecenili své síly a vrhli se do dvouhodinovky naplno. Jako první odstartovaly v 7:30 hodin čtyřkolky. 85 jezdců se vrhlo vstříc bahenní lázni a již po pár metrech byli k nepoznání. Absolutní zlato získal Michal Vágner (Region racing team) s 19 koly, loňský Mistr Quad 4x4. Na první klání obul nové pneumatiky, jež se spolu s tvrdým tréninkem vyplatily. Další dvě místa celkově patřila sportovním čtyřkolkám - Antonínu Kouteckému ml. (VYPE racing team) a Radkovi Eiseltovi (EISteam), kteří na Vágnera ztratili jedno kolo a cílem profičeli s rozdílem dvou vteřin.

V závodu úplně poprvé startoval novinář, fotograf a manažer Tomáš Racek. Jeho jízdu pečlivě sledoval pětinásobný dakarský vítěz Josef Macháček, který ho podporuje v „bláznivě“ odvážném projektu Race For Life. Ten má za cíl zdolat pár vysoce náročných sportovních soutěží vrcholících u bran Rally Dakar 2016. A vytrvalost a nadšení Tomáše Racka má strhnout k pomoci onkologicky i jinak nemocným dětem. Macháček byl se svým svěřencem spokojen: „Byl to jeho první závod v poměrně těžkých podmínkách, 17 výsledných kol ukazuje jeho tvrdost. Kromě OffROAD Maratonu jedeme za dva měsíce na řeckou Hellas rally, kde se poprvé naučí navigovat a odjede tisíc kilometrů a potom se budeme rozhodovat, co dále.“

Motorkáři způsobili pořádný rozruch, 160 strojů přilákalo poslední ospalce a již jízda na startovní rošť byla parádní podívanou. Čtyřkolky sice bláto lehce vyházely, ale povrch na některých místech uhladily. Zvláště nepříliš zkušení jezdci často padali, kolem trati bylo vidět spoustu závodníků, kteří na počátku přepálili své síly. Toho se vyvaroval Miloslav Škuta (Motopalič). Prvních 45 minut se s tratí srovnával a když byl povrch příznivější a začal „kostičkovat“, zabral a s 22 průjezdy porazil celé startovní pole o dvě kola. Za ním úspěšně dojel vítěz mistrovských veteránů Jan Kakalejšík (Enduro Team Orlová). Celkově třetí skončil Martin Lukášek (Lidovka Team Šternberk), zlatý v pohárových E2. Závod byl pořádně napínavý až do konce - za absolutním vítězem hned šest jezdců dojelo v rozmezí pouhých dvou minut!

Po závodech dětí a mladších juniorů na jednodušší trati se do boje vydaly automobily. Jejich rozjezd do sezony byl co do počtu pomalejší, na start se postavilo 11 vozů. Další ještě spolu s mechaniky obývají garáže a připravují se na další klání.

S novým přírůstkem přijel do Šternberku Kubi team Geneve v čele s Mirkem Kubičkem. Ten sice nestartoval, ale sledoval jízdu Michala Kubička a Joachima Blasera v Range Roveru 3.9. Mladá posádka sice nedojela, protože jejich autu po osmi kolech shořela elektronika. Ale vzhledem ke krátké době na přestavbu vozu byla z výsledku nadšená a v závodění bude určitě pokračovat.

Na šternberském tankodromu nechyběl ani domácí závodník Jaroslav Valtr, jež se začíná připravovat na Dakar 2016 pod křídly týmu Tatra Buggyra Racing. Na Offroad Maratonu ale hlavně zaučoval svého 16letého syna Michala. Legendární žlutý jeep měl zpočátku problémy a celý závod absolvoval jen se zadním náhonem. Nicméně i tak si vyjel stříbro. „Nepřijeli jsme závodit, ale hlavně vyzkoušet jízdu na trati. První tři kola jsem jel já, dalších pět Michal, pak zase já. Několikrát jsme zastavovali a já jsem Michalovi vysvětloval, jaké chyby dělá. Jel vcelku dobře, navíc jen na zadní náhon,“ popsal zkušený závodník.

Absolutní zlato ulovil WINGS team s Broučkem. Výsledkovou listinou se v průběhu závodu prokousával dopředu, až dojel s 29 koly a odvezl si i pohár mezi Speciály nad dva litry. Šéf týmu Pavel Režný měl obrovskou radost: „Vstup do sezony se nám vydařil skvěle.

WINGS team zde měl ještě další dvě auta v kategorii do dvou litrů, které skončily druhé a třetí. Letos jsme na OffROAD Maratonu desátým rokem a rádi bychom závěr sezony slavili bednou. Už jednou jsme byli mistry republiky, tak bychom to rádi zopakovali.“ WINGS teamu výtečně sekundoval Autocentrum Luňák ze slabší kategorii do dvou litrů, který jako jediný zvládl stejný počet kol. Jeho Suzuki Jimny bláto vyhovuje. Předvedla to již loni v Drnovicích a nyní opět ve Šternberku. „Bláto nám svědčí, protože ostatní nejezdí tak rychle a my můžeme kroužit a dohánět je,“ vtipkoval v cíli Tomáš Luňák a dodal: „Přijeli jsme dobře připraveni, máme nové tlumiče a kompletní repase náprav, silentbloky... Vyměnili jsme, co šlo a už se těšíme do dalšího závodu!“

Amatéry dovedl do cíle nezdolný Defender Offroad centra Jase. A speciály do litru Polaris týmu Pollisport.cz.