V BAHRAJNU PŘIJDOU KE SLOVU NEJTVRDŠÍ SMĚSI PNEU

Pouze týden po Velké ceně Číny se formule 1 přesouvá do Bahrajnu. Pro závod na tomto ostrovním státě Pirelli nominovalo tvrdou směs P Zero Oranžová a středně tvrdé pneumatiky P Zero Bílá. Bahrajnský okruh se vyznačuje vysokými teplotami vzduchu i trati. Asfalt je zde navíc často zašpiněn pískem z okolních pouští. Šakir je rychlá a zároveň i technicky náročná závodní dráha. I díky tomu se jednalo před návratem Pirelli do formule 1 o ideální místo pro testování.

 

Trakce a brzdění jsou na 5 412 metrů dlouhé trati, která zároveň patří k těm nejširším v kalendáři, klíčovými nároky. Degradace pneumatik by měla být poměrně vysoká, i proto Pirelli nominovalo dvě nejtvrdší směsi, které má k dispozici.

ŠÉF MOTORSPORTU PIRELLI: 

Paul Hembery: „Bahrajn loni patřil k několika málo okruhům, které neznáme ze závodění, byť jsme tu už v minulosti testovali. Vůči pneumatikám se jedná o jednu z nejnáročnějších tratí. Mohou za to zejména vysoké teploty. Očekáváme, že každý vůz v boxech zastaví třikrát. Přesnější předpovědi ale budeme znát v pátek, kdy nasbíráme dostatek dat. Jednu z hlavních výzev v Bahrajnu představuje vývoj povrchu trati – nedá se totiž snadno predikovat. Vliv má množství písku, které se dostane na trať. Z toho, co jsme viděli loni, to nicméně vypadá, že opět uvidíme širokou škálu různých závodních strategií. I jezdci, kterým se nepovede kvalifikace, tak budou mít v závodě šanci skončit hodně vpředu.“

PNEUMATIKY Z POHLEDU OKRUHU:

  • Bahrajn je jedním z nejnáročnějších závodů v roce, a to zejména co do podélných sil, které působí na pneumatiku. Největších hodnot nabývají při brzdění v první a čtrnácté zatáčce. Maximální trakce je zase potřeba v zatáčce číslo 10.
  • Brzdění je typickou charakteristikou bahrajnského okruhu. V první zatáčce vozy zpomalují z rychlosti 315km/h na 65km/h, přičemž jim k tomu stačí tři sekundy a 130 metrů trati. Pneumatiky kvůli tomu odolávají tíze 4.5G.
  • Laterální zátěž se řadí k průměru. Maxima dosahuje ve dvanácté zatáčce.
  • Loni se v Bahrajnu závodilo na měkkých a středních pneumatikách. Letošní směsi jsou však měkčí než jejich starší ekvivalenty. Tvrdé pneu specifikace 2013 se tak spíše podobají loňské střední směsi. Prvních pět jezdců v cíli jelo na tři zastávky v boxech a všichni startovali na měkké směsi. Každý však využíval kombinaci měkkých a středních pneu jiným způsobem. Z jezdců, kteří riskli dvě zastávky, byl jím Paul di Resta.

TECHNICKÉ POZNÁMKY:

  • Na povrch trati bylo použito 60 000 tun žuly dovezené z Anglie. Zajišťuje dobrou přilnavost. Co do drsnosti je zdejší asfalt klasifikován jako středně až vysoce drsný.
  • Předpokládá se, že tvrdé pneumatiky by mohly vydržet 15-17 kol, střední pneu pak 13-15 kol.
  • První zatáčka je extrémně důležitá. Jezdec z ní musí vyjet čistě, aby mohl správně projet následující levotočivou zatáčku a získal co nejlepší maximální rychlost na nedaleké rovince. Taktéž je třeba dát si pozor na protáčení kol a zbytečné zatěžování obutí. Na startu v těchto místech můžete hodně získat, ale i ztratit. 

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.