Úvodní podnik TCR Eastern Europe ve zpětném zrcátku

V pořadí pátý ročník TCR Eastern Europe odstartoval úvodním podnikem na maďarském okruhu Balaton Park, který nabídl atraktivní podívanou a především odkryl karty, s kterými se letos bude hrát. Úřadující šampion Maťo Homola sice vyhrál úvodní závod, ale vyrostl mu silný soupeř.

Kvalifikaci na 4115 metrů dlouhém Balaton Parku vyhrál Adam Kout s Hyundai Elantra týmu Hyundai Janík Motorsport. Druhý skončil domácí Attila Bucsi se starší generací Hyundai i30 N týmu M1RA Motorsport. Ze druhé řady pak startovali Koutův týmový kolega Maťo Homola a Ital Giacomo Ghermandi, který letos přesedl za volant Hondy Civic týmu MM Motorsport. Potíž byla v tom, že kvalifikační časy celého startovního pole nebyly tak úplně vypovídající. Tři minuty před koncem kvalifikace byla vyvěšena červená vlajka kvůli havárii. Už se nepokračovalo a tím skončil i souboj o nejvýhodnější pozice. Prakticky celé startovní pole mělo v rukávu ještě nějaký ten nejrychlejší čas, každopádně svou šanci nedostali.

Svou šanci promarnil i Adam Kout – ovšem v závodě. Špatně odstartoval a Bucsi šel okamžitě do čela. Ve skrumáži vozů na dlouhé rovince neúmyslně vytlačil Homolu na trávu, ale slovenský šampion krizovou situaci zvládl a vlastně ani příliš neztratil. Za první zatáčkou se zařadil za lídra Bucsi a v tandemu pokračovali až do cíle. Oba však věděli, že jejich pořadí nemusí být konečné. Komisaři totiž začali vyšetřovali Bucsiho za předčasný start a obavy Maďara se naplnily krátce po dojetí do cíle. Obdržel desetisekundovou penalizaci a propadl se z prvního místa na sedmé. Z vítězství nebylo nic.

První double sezony tak oslavil Hyundai Janík Motorsport. Za Homolou totiž dojel Kout, který se po špatném startu propracovával dopředu a po krásných soubojích to dotáhl na stupně vítězů. Tam je doplnila známá tvář z loňské sezony – René Kircher. Mladý německý závodník je zpět v TCR Eastern Europe a opět za volantem černozelené Hondy Civic týmu Mertel Motorsport. Značce Hyundai a Honda nová trať patrně seděla, protože na čtvrtém místě dojel další zástupce Hondy Giacomo Ghermandi, který se dlouho držel na pozici za Homolou. Ale jakmile se na něj dotáhli Kout s Kircherem, Ital se začal tak houževnatě bránit, až udělal v poslední zatáčce chybu a Kout s Kircherem této šance využili.

Nejlepší ze zástupců značky Cupra byl Petr Čížek z Expres Auto Racing. Český závodník se kvalifikoval na osmém místě a v závodě si polepšil o tři místa. Hned za ním dojel nejlepší reprezentant Audi – Martin Kadlečík z týmu Aditis Racing. Debutant v TCR Eastern Europe měl sice pomalý start, ale postupně se propracoval na šesté místo a zaznamenal čtvrtý nejrychlejší čas závodu. Svůj potenciál ale naplno rozkryl ve druhém závodě.

Na to, že loňský šampion Clio Cup Trophy Martin Kadlečík seděl v Audi RS3 LMS TCR teprve až na Balatonu při trénincích, předvedl fantastický výkon. Po startu druhého závodu se posunul na druhé místo za Bucsiho a vydržel tam až do cíle. Stejně jako vítěz Bucsi.

Oba mladíci zajížděli téměř shodné časy a v cíli je dělily pouhé dvě a půl sekundy. To není špatný výkon na to, že Bucsi jel teprve čtvrtý závod v TCR Eastern Europe a Kadlečík dokonce druhý. Za nimi dojel Maťo Homola, který se vítězstvím a třetím místem vyhoupl do čela průběžného hodnocení jezdců.

Na čtvrté pozici dojel ve druhém závodě Giacomo Ghermandi, ale příliš dlouho si bramborové příčky neužíval. Penalizace v podobě šesti sekund za porušování traťových limitů ho sesadila ze čtvrté pozice na šestou a dopředu se naopak posunuli Kout s Kircherem.

Časové penalizace nemalou měrou ovlivnily celkové výsledky obou závodů, nicméně předčasné starty nebo traťové limity jsou hlídány orlím okem napříč všemi šampionáty po celém světě, a jestliže jezdec učiní tento prohřešek, následuje penalizace. Každopádně úvodní podnik TCR Eastern Europe naznačil, kdo bude bojovat nejen o vítězství v závodech, ale především o titul šampiona. Tak uvidíme, jak to všem půjde na dalším podniku na Red Bull ringu v polovině května.

TZ T. Vacín | TCR Eastern Europe | foto Petr Frýba

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.