Ultimate Dakar vyráží do polských písků

O nadcházejícím víkendu čeká  první start nově vytvořený Ultimate Dakar team. Tým je sice nový, ale posádka je fandům poměrně dobře známá. Pilotem je člen  historicky nejúspěšnější české posádky na Dakaru v  kategorii osobních automobilů Tomáš Ouředníček.

Ultimate

Tehdy ovšem seděl na sedadle navigátora vedle Mirka Zapletala, který je zároveň stavitelem závodních vozů. A právě se speciálem Hummer H3 EVO z jeho  dílny pojede  Tomáš letošní sezónu. Navigátorem pak bude Pavel Vaculík, který patří mezi nejzkušenější české navigátory, když jeho služeb využilo v minulosti již několik jezdců. Tým se před několika dny, v závěru března, představil společně s několika posádkami dakarských kamionů na Setkání mistrů na autodromu v Sosnové. Tam ale ještě o nic nešlo.

Nyní se posádka vrací na místo, kde právě před rokem poprvé odstartovala, tedy kde Tomáš poprvé řídil. Tehdy to nedopadlo vůbec dle představ a jako vzpomínka zbylo jen krátké video. "Tenkrát jsme po ujetí 650 metrů a  po 22 vteřinách auto rozbili, urazili jsme kolo. Byl to rozpačitý začátek jezdecké kariéry, který nás ale kupodivu nakopl až ke konečnému druhému místu v Evropě v loňském šampionátu v Cross country rallye," vzpomíná Tomáš Ouředníček.

Ultimate

Celá premiérová sezóna moravské dvojice totiž nakonec dopadla skvěle a chyběly pouhé dva body na celkově zlato.

"Trať je hodně podobná další polské soutěži Baja Poland -tvoří ji  pískové cesty, lesní úseky, převážně rychlé i hodně skákavé," doplňuje Pavel Vaculík a pokračuje : "V Polsku je cross country stále více populární, takže na ni  chodí hodně fanoušků a bývají zde skvěle zorganizované závody."

Posádka pojede s vozem Hummer H3 EVO, který má mimochodem za sebou i jednu  účast na Jihoamerickém Dakaru. S dalším podobným vozem z českých dílen  pojede polská posádka, zatímco jejich tvůrce a konstruktér Mirek Zapletal odstartuje s továrním  BMW X3, navíc jako první s číslem 1 ( přesněji s číslem 101). Jeho Hummer se totiž právě transportuje z předchozího závodu z Abu Dhabi do Qataru, kde pokračuje Světový pohár.Tomáš s Pavlem pak pojedou s číslem 106, i když o startovním pořadí rozhodují až výsledky prologu a ne číslo.

V měkkých polských píscích se představí také několik českých posádek kamionů.

ultimate

Baja Drawsko Pomorskie se jede na severu Polska. Připraveno je na  350 závodních kilometrů na dohled Baltu, přičemž se pojede kompletně na písku. Trasa povede lesem i po pláních zdejšího vojenského prostoru.

"Vzhledem k velkému počtu aut na startu se dá očekávat, že se na erzetách budou v měkkém povrchu tvořit hluboké koleje a že to bude i klouzat... Polská soutěž je prvním dílem Mistrovství FIA Zóny Střední Evropa Off-Road Rally. V pátek začínáme na sedmikilometrovém prologu, v  sobotu se  pak pojede dvakrát 130 kilometrů a v neděli dvakrát sedmdesát km," doplnil ještě Tomáš Ouředníček.

Pavel Jelínek
tisková zpráva Ultimate Dakar team

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.