Tým HYVECO obhájil titul na 27. České námořní rallye – Mistrovství ČR One-Desing 2023

V chorvatské marině Kaštela skončila 27. Česká námořní rallye. Nejstarší česká námořní regata a zároveň republikový šampionát v námořním jachtingu byl stejně jako vloni poznamenán slabým větrem. Titul obhájil brněnský tým HYVECO kapitána Tomáše Hlavsy s Martinem Pospíšilem za kormidlem. Bylo to již jejich sedmé vítězství na České námořní rallye.

Salona 46

Závod začal v neděli 8. října v marině Kaštela poblíž známých chorvatských měst Trogir a Split. Mistrovství ČR se letos poprvé jelo na nových lodích Salona 46, které nahradily Firsty 35. Zatím jich bylo vyrobeno pouze devět, a tak se týmy do této kategorie musely kvalifikovat.

První závodní den se po dlouhém čekání podařilo vpodvečer odjet první dvě okruhové rozjížďky. Do čela se po nich dostal tým HYVECO, následovaný týmy MORGAN Karla Taschnera a SEA U SAILING Johana Hirnšala.

„Ze začátku jsme se trochu hledali, každý na své pozici, přeci jenom Salony 46 jsou úplně nové lodě, takže jsme na ní jeli poprvé. Jsme rádi, že se odjely dvě rozjížďky, předpověď na zbytek týdne nevypadá dobře,“ uvedl Tomáš Hlavsa, kapitán týmu HYVECO.

V pondělí musela být další podvečerní rozjížďka pro nedostatek větru přerušena a všechny lodě se přesunuly do Trogiru. Ani úterý nepřineslo podmínky pro uskutečnění navigační etapy, ale odpoledne se odjely další dvě rozjížďky. V nich dvěma vítězstvími dal tým HYVECO jasně najevo, že si titul jen tak vzít nenechá. Na druhé místo se vyhoupl tým RODOP Martina Kulíka a třetí byl SEA U SAILING. Nocovalo se v marině Maslinica. Ve středu se lodě přesunuly na motor k ostrovu Brač, kde pokus o rozjížďku skončil neúspěšně. Závodníky večer přivítala marina Milna.

Ve čtvrtek konečně došlo na navigační etapu. První pokus sice ještě nevyšel, ale nakonec se křižovalo ke Hvaru a následoval dlouhý zaďák do cíle na severním okraji Šolty, kam lodě doplouvaly za opravdu velmi slabého větru. Toto etapu vyhrál RODOP a dotáhl se na vedoucí HYVECO o pouhé dva body.

„Zvolili jsme taktriku jako na jakoukoli jinou rozjížďku, nikdy moc neriskujeme. Na zaďák jsme rozhodli, že na moři bude podle předpovědi v závěru více větru, a to se také vyplnilo,“ vysvětloval Martin Trčka z týmu RODOP.

V pátek 13. 10. se odjela už jen jedna rozjížďka a ta na pořadí na prvních dvou místech nic nezměnila. Bronz si vítězstvím v této rozjížďce zajistil tým NEWTON YACHT CLUB Petra Krause. Týmu SEA U SAILING se závěrečná rozjížďka nepovedla a tým MORGAN Karla Taschnera v ní roztrhal genakr a bylo po medailových nadějích.

„Děkuji bezva partě nejen za vynikající výsledek, ale především za nezapomenutelný týden sportovních výkonů a dobré nálady. Pohár zůstává doma v Brně,“ uzavřel Tomáš Hlavsa, kapitán týmu HYVECO.

V posádce DRAGONFLY & ESTETIKDENT se Rallye zúčastnil i olympionik Karel Lavický: „Na námořním závodě jsem poprvé a jsem rád, že mě kamarádi z Českých Budějovic vzali do posádky. Jel jsem na pozici trimera hlavní plachty. Byla to skvělá zkušenost, nálada byla vynikající, užili jsme si to.“

First 45

Kategorie First 45 byla velmi vyrovnaná, o čemž svědčí třeba dojezd navigační etapy, kdy všech deset lodí dokončilo po téměř čtyřech hodinách plavby v pěti minutách. Před poslední rozjížďkou mohly na celkové vítězství pomýšlet čtyři týmy na medailová umístění týmů sedm. Vítězství jak v poslední rozjížďce, tak celkové si připsal POSEIDON TEAM pod vedením Vladimíra Lambla. Druhé místo vybojoval slovenský tým KOLOTOČÁŘI Michala Kelemena a třetí HOHE TEAM Jana Chlupa.

„Prožili jsme si týden snů! Zlato z České námořní rallye v kategorii First 45. Neuvěřitelné zakončení sezóny na nejnabitější jachtařské akci roku, neskutečně vyrovnaný boj o bednu, kdy do poslední rozjížďky nebylo jisté vůbec nic – rozdíl mezi 1. a 4. místem pouhé 2 body. Rozjížďky, kdy jsme se po 6 hodinách potkali v cíli o špičku lodi, nervozita, emoce, nadávky, totální soustředění a trpělivost v malém větru při získávání metrů v dlouhých hodinách navigačky. Euforie. Neuvěřitelná souhra v týmu na vodě i mimo ni. Ranní běhání pro Poseidona v délkách 7,77 km (číslo lodi) nebo 11,11 km, abychom nic nepodcenili. Obrovská škola od Ondřeje Bobka, který nás před regatou trénoval a pak koučoval, dělal taktiku a dokázal nás, každého na své pozici na lodi, sladit v jeden velký šlapající stroj. Máme se stále strašně moc co učit, máme obrovskou motivaci se dál posouvat. Kromě poháru si odvážíme spoustu nových poznatků, informací i pokoru k tomu, co všechno jachting obnáší a přináší. A taky (nová) přátelství,“ uvedla na své facebookové profilu členka vítězného POSEIDON týmu Zuzana Lambl Kubáňová.

Hanse 418

V této kategorii od začátku až do konce vedl tým S-A-S STAVBY kapitána Iva Svobody, druhý skončil tým TOMAKA Tomáše Vistra a třetí tým HAIER Michala Krysty.

Sledování lodí zajišťovala znovu společnost VERSINO pomocí systému SAP SAILING. Poprvé na české regatě byly využity také WINDBOTY. Jedná se o zařízení, které bude použité také na olympiádě v Paříži.