Šusťákovka z olympiády za 120 tisíc? Proč ne! Triatlonistka Vodičková dražila pro nadaci

Česká triatlonová reprezentantka Radka Vodičková prožila úspěšnou sezonu, jejíž vrcholem byla olympiáda v Londýně a skvělé 20. místo. V závěru roku pak zářila v Asii a kromě náročných závodů se připojila i k několika charitativním akcím. Na jedné z nich vydražila olympijskou šusťákovku za téměř 120 tisíc korun.

Radko, jak u vás probíhala poslední část sezony? Vyrazila jste na nějaké zajímavé turné?
Vyrazila a bylo asi nejlepší, které jsem kdy zatím zažila. Jihovýchodní Asie je prostě má srdeční záležitost. Navíc se podzim vydařil i výsledkově. Zahájila jsem ho 2. místem na finále EP v Alanyi, následovala dvě vítězství na asijských ITU závodech, obhajoba vítězství na Powerman Malysia, 3. místo na Ironman 70.3 Mandurah v Austrálii a 2. místo na Ironman 70.3 Phuket. Letos ale byly v plánu i některé zajímavé doprovodné akce, z nichž nejlepší byly spojené s navázáním spolupráce s nadací Chrise Lieta „More than Sport“ a s projektem „Fully Booked“. Nadchlo mě hlavně vydražení „šusťákovky“, kterou jsem měla na olympiádě a která by neměla další využití, za asi sto dvacet tisíc korun. Navíc i další mé olympijské oblečení půjde tentokrát do online dražby. Fajn byla i akce, kdy jsem coby „Christkind“ rozsvěcovala velký vánoční strom v populární thajské sportovní akademii šlapáním na rotopedu. (smích)

Jak celkově hodnotíte rok 2012? Jakého výsledku si ceníte nejvíce a na který závod nejraději vzpomínáte?
Loňská sezona byla mou životní. Celkem se povedla olympiáda, i když jsem tam měla trochu smůlu, že mě na začátku cyklistické části zdržely přede mnou padlé soupeřky a při následné stíhačce jsem vydala příliš mnoho sil na to, abych mohla zkusit plánovaný únik v cyklistické části. Výsledkově se proto povedl více milonový závod Hy-Vee v Des Moines, kde bojuje světová špička v bezhákovém triatlonu a já skončila devátá. A dobře se vydařil i závod MS ve Stockholmu.

Vrcholem byla olympiáda. Co vás napadne jako první, když se řekne olympijský závod?
Atmosféra. Asi nejlepší, co jsem kdy zažila. Lepší i než v centru Hamburku při závodech MS. Taky fajn spolubydlící v apartmánu, kterými byly naše dva beachvolejbalové páry a nejlepší česká badmintonistka.

Jak se připravujete na další sezonu. Prozraďte, kde a jaká soustředění máte v plánu?
Stejně jako v minulosti bych ráda absolvovala mnoho soustředění v optimálních klimatických podmínkách nebo ve spojitosti se závody, kterých se zúčastním. 5. ledna jsem na dva měsíce vyrazila do Španělska, později bych ráda absolvovala soustředění v Austrálii nebo na Novém Zélandu a v USA, v létě pak v evropských horách. Následně opět v USA a na podzim v Asii.

Už víte, které závody absolvujete v roce 2013? Které by se daly označit za vrchol sezony?
Bohužel stále není známé, jak přesně budou podporováni reprezentanti, ale už se rýsuje, že by rozhodně mělo jít o podporu větší, než v minulosti. Navíc snad už skončilo období házení klacků pod nohy. Mistrovství Evropy by mělo být prioritou, takže se na ně budu připravovat, i když mi klimatické podmínky ani trať sedět nebudou. Bude asi horko jako v peci a cyklistická část by měla být čtyřikrát tam a zpátky s nulovým převýšením. Takže z toho na 90 procent bude běžecký závod. Rozsah účasti v seriálu World Triathlon spadajícího pod ITU bude záviset nazájmu ČTA a výši podpory, kterou budeme moci využít. A ráda bych opět uspěla na Hy-Vee a případně i na MS Ironman 70.3, pokud se na ně tedy kvalifikuji. Ráda bych startovala i na některých závodech v ČR, i když Český pohár mě příliš neláká, protože jeho bodování je podle mne nešťastně řešené. Jelikož o vítězství v něm nerozhoduje výkonnost závodníka, ale to, kolik hobby závodníků na který závod přijede. Ale bude to zřejmě v zájmu sponzora a klubu. To se musí ještě dořešit.