Světový pohár na Mallorce a tři naši jachtaři ve zlaté skupině

Máme za sebou první letošní světový pohár – 52. ročník závodu Trofeo S.A.R. Princesa Sofía začal v pondělí 3. dubna na Mallorce a skončil medailovými rozjížďkami v sobotu 8. dubna.

Jak si v konkurenci více než 1200 jachtařů ze 66 zemí vedl početný tým osmnácti českých reprezentantů? Nejvíce se dařilo Ondřeji Teplému ve třídě ILCA 7 a windsurfařkám Kateřině Švíkové a Kristýně Piňosové, kteří se probojovali do zlaté skupiny. Ta jen těsně unikla Vojtovi Koškovi ve třídě Formula Kite, Viktorovi Teplému ve třídě ILCA 7 a Alessii Palanti ve třídě ILCA 6.

Třída iQFoil

V této třídě jsme měli nejpočetnější zastoupení. „Přijel jsem na Mallorku převážně s juniorským týmem sbírat hlavně zkušenosti,“ říká trenér této třídy Milan Hájek. „Konkurence byla obrovská, ze světové špičky nikdo nechyběl. Je před první olympijskou kvalifikací, a tak všechny týmy testují a ladí vše na hlavní vrchol sezony. Mezi ženami postoupily do zlaté skupiny Kateřina Švíková (YC CERE) a Kristýna Piňosová (TJ Rapid Brno), které i zde jezdily skvěle a obě skončily na 17. místě mezi národy, což by stačilo pro účast na olympiádě. Ve stříbrné skupině pak jezdily další české juniorky a ani ty se neztratily. A to ještě v závodě chyběla Barbora Švíková. Mezi muži jel jen junior David Drda z TJ Delfín Jablonec (olympionik Karel Lavický nestartoval), který bojoval ve stříbrné skupině. Po týdnu doma se vracíme trénovat na Mallorku a pak se ihned přesouváme na další světový pohár do francouzského Hyéres.“

Třída Formula Kite

Vojtěch Koška z TJ Sailing Pálava by se svým umístěním jen o jedno místo nevešel do olympijské kvóty – skončil 21. v pořadí národů a na olympiádě bude v této třídě startovat 20 zemí. „První den mi vyšel s dojezdy 1, 3 a 5 parádně, pak jsem ale bohužel druhý den dvě jízdy pokazil a nevešel se tak do zlaté skupiny. Ale byl to první závod v sezoně, tak jsem se svým výkonem spokojený,“ uvedl.

Třída ILCA 7

„Konečně se mi povedlo probojovat se do zlaté skupiny,“ pochvaloval si Ondřej Teplý, který závodí za Jachtklub Brno. „V kvalifikaci jsem předvedl konzistentní výkony, v silnějším větru mám dobrou rychlost a ukázal jsem, že na to mám. Ve finálových rozjížďkách byl vítr trochu slabší – jen 4 až 5 m/s. V těchto podmínkách ještě musím zrychlit. Zlatá skupina je strašně vyrovnaná, ztrácet pět metrů na bójce, znamená ztratit 20 míst v rozjížďce. Důležité je dobře odstartovat a držet se v první linii. Pak přijdou výborné výsledky. Ze závodu mám dobrý pocit a věřím, že má výkonnost bude ještě stoupat.“  V pořadí národů skončil na 31. místě a na olympiádě bude startovat v této třídě 41 zemí. I zde je tedy na kvalifikaci velká šance.

„Pro mě závod nebyl nic moc. Den před startem jsem dostal střevní potíže a provázely mě celý závod. Zhubl jsem asi 3 kg a neměl vůbec energii. Předpověď byla na slabší vítr, ale nakonec byly všechny kvalifikační rozjížďky na plné vyvažování, takže jsem rychlostně nestačil a zlatá skupina mi o kousek utekla,“ hodnotil Viktor Teplý ze stejného klubu.

Oba bratři se po závodě vrátili na chvíli domů ke svým rodinám, ale už za týden se také přesouvají do Hyéres.

Třída ILCA 6

Také Alessii Palanti z pražského YC CERE zlatá skupina unikla jen těsně – o pouhé 4 body. „Měli jsme krásné počasí, podmínky byly těžké, ale odjeli jsme všechny rozjížďky. První den se sice nezávodilo, ale dokázali jsme to pak dohnat. Vím, že musím trénovat především starty, které mi moc nešly. Hlavně díky tomu jsem se nedostala do zlaté skupiny. Celkově jsem docela spokojená, kromě startů jsem závodila celkem dobře,“ řekla Alessia, která se po závodě vrátila domů na Sardinii do Cagliari, kde bude pokračovat v tréninku. Jejím příštím závodem bude na začátku května Europa Cup na Gardě. Světový pohár v Hyeres vynechá. Na Mallorce v pořadí národů skončila na 30. místě a na olympiádě bude i v této třídě stejně jako u ILCY 7 startovat 41 zemí, takže naděje na kvalifikaci je i zde.

Třída 49erFX

„Po měsíci tréninku a závodění odjíždíme z Mallorky se spoustou nových zkušeností a víme, na co se zaměřit dál,“ říká naše posádka skifu 49erFX Zosia Burska a Sára Tkadlecová (YC CERE/Jachtklub Toušeň). Stejně jako ostatní zamířily naše dívky na chvíli domů a za 10 dní odjíždějí na další světový pohár do Hyéres.

Výsledky našich reprezentantů:

Třída iQFoil ženy (98 prken)

43. Kateřina Švíková YC CERE

47. Kristýna Piňosová TJ Rapid Brno

69. Kateřina Altmannová TJ Lokomotiva Plzeň

87. Kristýna Chalupníková TJ Rapid Brno

88. Nela Sadílková TJ Delfín Jablonec

Třída iQFoil muži (136 prken)

  1. David Drda TJ Delfín Jablonec

Třída ILCA 7 (184 lodí)

56. Ondřej Teplý Jachtklub Brno

92. Viktor Teplý Jachtklub Brno

Třída ILCA 6 (107 lodí)

62. Alessia Palanti YC CERE

82. Klára Himmelová YC Nechranice

Třída Formula kite muži (115 kitů)

34. Vojtěch Koška TJ Sailing Pálava

92. Jindřich Houštěk YC CERE

Třída Formula kite ženy (53 kitů)

43. Dominika Braunová TJ Sailing Pálava

45. Monika Žižlavská TJ Sailing Pálava

Třída 49erFX (60 lodí)

50. Zosia Burska – Sára Tkadlecová YC CERE/Jachtklub Toušeň

59. Veronika Živná – Kateřina Živná YCPC & CVA

Eva Skořepová - PR manažerka Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.