Tři české plachetnice na největším námořním závodě v Evropě ROLEX MIDLE SEA RACE

17. října v 11 hodin byl za slabého větru odstartován již 36. ročník legendárního závodu Rolex Middle Sea Race. Jako má Austrálie slavný vánoční Sydney Hobart Race, ve Středozemním moři svou náročností a významem odpovídá právě tento závod. Na letos startu bylo 115 lodí z 22 zemí světa. Výstřelem z děla na hradbách pevnosti staré Valetty odstartovala nejprve skupina č. 6 a pak pod 10 minutách startovaly další skupiny. Nakonec startovní čáru protnuly velké trimarany.

start

606 námořních mil dlouhý závod z Malty vede kolem Sicílie, Messinskou úžinou, kolem sopečného ostrova Stromboli, Liparských ostrovů, Palerma a nejzápadnějšího výběžku Sicílie, včetně Favignany, až k ostrovům Pantelleria a Lampedusa, s cílem zpět ve staré Valettě na Maltě. V loňském roce byly podmínky nesmírně tvrdé a celá řada lodí nedokončila svůj vysněný závod. Letos se předpovědi stále mění a nedá se s určitostí říci, jaký letošní ročník bude. Nicméně podle poslední prognózy to vypadá velmi podobně jako vloni. Hlavní meteorolog závodu varuje, že ve čtvrtek a v pátek bude moře velmi rozbouřené. To se ale ještě může změnit, a to samozřejmě i k horšímu.

Na startu nechyběly tři české posádky: TŘI SESTRY SAILING TEAM na lodi THREE SISTERS, který zde startuje již posedmé. Posádka jede na lodi First 40.7 ve skupině číslo 6 a bude závodit především v handicapu ORC. Spolumajitelem lodě a platným členem týmu je i Tomáš Magor Doležal, kapelník skupiny Tři Sestry. Taktikem je známý český jachtař a mořeplavec David Křížek, kormidluje další vynikající závodník Milan Hájek.

start

Dalším týmem je HEBE IV na lodi CASSIOPEIA. Posádka startovala již v loňském ročníku a jede na lodi Dufour 500 GL, tedy ve skupině číslo 5. Posledním týmem je BENEMEDO na lodi Comet 45 S. Ti startují ve skupině číslo 4. Závod skončí v sobotu 24. 10. slavnostním vyhlášením výsledků, ale ty nejrychlejší lodě mohou být v cíli již za dva nebo tři dny.

Celý závod můžete sledovat na www.rolexmiddlesearace.com  a na facebooku iRegata.cz, Hébé IV a Benemedo.

České týmy:

BENEMEDO – Comet 45 S (délka 13,74 m) – Jan Hirnšal, Libor Hošek, Michal Hrubý, Tomáš Zima, Petr Stejskal, Kamil Jirounek, Jakub Liška, Ruda Vřešťál, Martin Jarombek, Marek Knapík – Class 4 (IRC 1.135 - ORC 564.1)

CASSIOPEIA – Dufour 500 GL (délka 15,10 m) – Jakub Havelka, Vladislav Veselý, Zdeněk Jakoubek, Zdeněk Sunderhauf, David Kovařík, Milan Tomek, Vojta Horváth, Roman Leontovyč, Petr Solař, Chuck Lauwers, Petr Kupka – Class 5 (IRC 1.078 - ORC 609.5)

THREE SISTERS – First 40.7 (délka 11,92 m) – Milan Hájek, Tomáš Magor Doležal, Pavel Satoránský, Adam Plhoň, Jiří Michalčín, Petr Stoklásek, Standa Chudoba, David Křížek, Odra Labuda, Jakub Rozsypal – Class 6 (IRC 1.049 - ORC 609.1)

Foto Rolex/Carlo Borlenghi

TZ: Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.