Transatlantické dobrodružství

Milan Koláček – Vendée Globe 2020

45 dnů zbývá do startu velkého transatlantického dobrodružství našeho nejlepšího sólového jachtaře Milana Koláčka. Náročný dvojposádkový závod Transat AG2R odstartuje již 3. dubna. Závodníci se ze sychravého bretaňského Concarneau vydají na plavbu přes Atlantik. Cíl závodu je na karibském ostrově St. Barth, který je oblíbený především u nejmajetnější části evropské a americké populace.

Foto Pavel Nesvadba

Bouřlivý oceán

Startovní pole vypluje na severní Atlantik v bouřlivém jarním období. Přechody prudkých atmosférických front jsou v té době na denním pořádku. Především první týden závodu bude mimořádně náročný, počasí nestálé a závodníci budou bojovat nejen se silným větrem a vysokými vlnami, ale také s lezavým chladem.

Tvrdá konkurence

Při plavbě přes Atlantik svede Milan souboj s těmi nejlepšími. Mezi soupeři bude loňský mistr Francie Xavier Macaire, vítěz Solitaire du Figaro Nicolas Lunven, či dravý Adrien Hardy. Na závodníky čeká trasa dlouhá 3800 námořních mil, tedy více než 7000 km. Dá se očekávat, že jachtaři stráví na Atlantiku přibližně 20 dnů.

Coskipper Pierre Brasseur

Milan se postaví na start spolu s Pierrem Brasseurem, se kterým se zná již od chvíle, kdy oba závodili v Classe Mini. Pierre si v loňském roce na své konto zapsal zatím největší úspěch, kterým bylo vítězství v závodě Transat Jacques Vabre ve třídě Class 40 spolu s Yannickem Bestavenem.

Naše šance

Šance dvojice, která popluje pod českou vlajkou, je těžké predikovat. Milan však vždy mířil vysoko a je tomu tak i nyní: „Bude to velmi těžký závod. Také proto, že jsme na startu v podstatě nováčky. Nikdy jsme se ale nevzdávali a nebudeme s tím začínat ani nyní. Naším cílem je první polovina startovního pole. A pokud se na nás usměje štěstí, tak …

Foto Pavel Nesvadba

Transat AG2R

Start

Kdy       3. dubna 2016

Kde       Concarneau, jižní Bretaň, 47°52´N a 003°55´

Cíl

Kdy       Předpokládaný dojezd do cíle 23. dubna 2016

Kde       ostrov St. Barth, Malé Antily, 17°55´N a 062°50´W

 

Délka závodu    3800 námořních mil, cca 7000 km

Loď, na které se jede

Závod se jede na sériově vyráběných jachtách Bénéteau Figaro II. Díky shodným závodním lodím, je závod mimořádně vyrovnaný a dramatický až do cíle.

Parametry Figaro Bénéteau

Design  Marc Lombard

Délka    10,15 m

Šířka     3,43 m

Ponor   2,10 m

Výška stěžně     15,7 m

Výtlak   3050 kg

Balast   1100 kg

Vodní balast     2 x 220 l

Plocha hlavní plachty    38 m2

Plocha geny      30 m2

Plocha spinakeru           85 m2

Foto: Pavel Nesvadba

TZ Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.