Africa Eco Race 2024: Tomeček dál vládne kamionům

Tomáš Tomeček žene svou oranžovou Tatru nekonečnou Saharou dostatečně rychle a efektivně na to, aby v polovině Africa Eco Race 2024 s přehledem držel více než hodinový náskok na nejbližšího pronásledovatele. Větší drama v jeho týmu způsobila převrácená Tatra balai v dunách třetí etapy. Napočítali jsme již čtyři zničené závodní pneumatiky, defekt na balai, utržené zpětné zrcátko, upadlou anténu Iritracku.  Ale to vše jsou jen drobnosti, které Tomečkovy Tatry 815 v žádném případě nemohou zastavit.

Pátou etapu nemá Tomáš Tomeček příliš v lásce. Je rychlá a kamenitá. Právě na ní se jeho Tatře v roce 2019 ukroutila spojková hřídel, dost neobvyklá závada. "Tohle se stane jednou za závodní kariéru. Je mi jasné, že se to už nebude opakovat. Ale stejně od té doby mají všechny týmové Tatry nové spojkovéídele a každá si ještě jednu novou veze s sebou," směje se Tomeček. Letos se k neoblíbeným 404 závodní kilometrům postavil nejvíc zpříma, jak to je možné. Svůj stroj po trati hnal, až byly v cíli pneumatiky otrhané a tři ze čtyř se kvůli separaci běhounu musely vyhodit. Mezi automobily obsadil osmé místo, kamiony vyhrál a svůj náskok před van Velsenem zvýšil o dalších několik minut.

Sobotní bivak se výjimečně rozkládal ve městě, a to v Dakhle nedaleko hranic s Mauritánií. V neděli se v Africe nezávodí, posádky mají čas dostat sebe i své stroje zpět do kondice. Blízkost města je výhodou. Zvlášť, když vám do bivaku dorazí oranžové balai po nehodě bez bočních oken, s pomačkanými dveřmi a hlavně s rozbitým čelním sklem. Jízda v něm musela být očistec. Větší rychlost než 60 km/h nepřipadala v úvahu, a i tak v kabině panoval podtlak, jak se nafukovala nabíraným vzduchem. Sehnat pořádné plexisklo v neděli taky nebyl snadný úkol. Na autě se pracovalo až do půl druhé v noci. O popis nehody jsem požádal Petra Foltýna mladšího: "Měli jsme naloženou buginu. Byla noc, jeli jsme dunu ve směru dolů. Asi nás stáhla. Přesně nevíme, proč se to stalo, i když jsme to dlouho zkoumali. My jsme v pořádku, bugina taky. Normálně pokračuje v závodě." Na pomoc jim okamžitě vyrazilo bílé balai. "První mi přišla zpráva od mladého Peti, pak mě kontaktovalo ředitelství," přibližuje Metoděj Tomeček, který má ve druhé Tatře na starosti navigaci. "Naštěstí jsme nebyli daleko. Měli jsme to jen asi 20 kilometrů k dunám a pak osm přes ně. Kolem čtyř ráno už druhé balai zase stálo na kolech." Zajímavostí je, že ani do Dakhly nedorazilo oranžové balai s prázdnou. Někde po cestě ještě stihlo naložit buginu a motorku.

V pondělí se účastníci zakousli do druhé poloviny závodu. Na řadu se dostala přejezdová etapa přes hranice Maroka a Mauritánie. Měřený úsek měl lehce přes 200 kilometrů. Tomáš Tomeček v jeho závěru stavěl u havarovaného SSV. "Postavit na kola nechtěli, tak jsem jim jen pomohl ven z kabiny. Moc si nejsem jistý, jestli budou pokračovat," krčí rameny Tomeček. I přes to zajel druhý čas necelé dvě minuty za van Velsenem. "Holanďani jsou sympatičtí, van Velsen je fajn chlap, velice přátelský. Já jim úspěchy moc přeji, ale to víš, nechci jim to dát zadarmo," usmívá se Tomáš Tomeček. "Myslím, že jejich tým taky moc peněz nemá, že jdou podobnou cestou jako my. Začali starším autem a postupně se dostali až k moderní Scanii, kterou koupili od Miklose Kovace. Vím, že Aad jezdí pod práškama, bolí ho záda. Je možné, že je to jeho poslední velký etapový závod." V závodě stále pokračuje všech šest kamionů, i když jeden z italských Mercedesů dnes zřejmě musel vyjet z tratě předčasně. Tomeček již poskočil na páté místo společné klasifikace kamionů, aut a SSV.

Průběžné výsledky kamionů po 6. etapě: 1. Tomeček (ČR/Tatra) 28:48:35, 2. van Velsen (Niz./Scania) +1:24:49, 3. Feryn (Bel./Ginaf) +4:03:06.

TZ a foto: tomastomecek.cz

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.