Africa Eco Race 2024 – Tomáše Tomečka již čeká Afrika

V úterý ráno 2. ledna se začala psát africká část příběhu dálkového závodu Africa Eco Race 2024. Podle klasického scénaře závodu z Evropy do Dakaru se na sklonku kalendářního roku na půdě starého kontinentu odehrály administrativní a technické přejímky, ty viděli obyvatelé a návštěvníci francouzského přímořského města Menton, a slavnostní start, který se konal ve velkolepých kulisách večerního Monaka. Na cestu do senegalského Dakaru vyrazil také tým Promet/Czechoslovak Group ostříleného Tomáše Tomečka. Tatrovácký patriot opět pojede coby jednočlenná posádka a do Afriky vypravil závodní a doprovodný kamion a také dvě Tatry v úpravě pouštních odtahovek balai.

Sete2.jpg

Trajekt se závodníky a jejich stroji odplul z francouzského přístavu Sete na Silvestra v podvečer. Teprve na jeho palubě čekal na závodníky první hromadný brífink, při kterém se zpravidla dozvídají ty nejdůležitější informace k prvním etapám v Maroku. S jistotou víme, že trajekt připluje v úterý 2. ledna ráno do přístavu Nador. Po tradiční opulentní snídani přímo na přístavním molu se karavana účastníků vydá na jih do malého berbeského města Boudnib, které leží na úpatí pohoří Atlas nedaleko hranic s Alžírskem. Trasa první etapy je dlouhá 600 km a obsahuje měřený úsek o délce 175 km. Obvykle je právě ten první přejezd úplně nejdelší v celé soutěži.

Tomáš Tomeček si již v Mentonu do své Tatry 815 namontoval navigační přístroje. "Už od posledního ročníku používáme k navigování tablet. Já mám v autě celou dobu, co se naviguji sám, držák na motorkářskou ruličku. Budu tam tedy mít založenou i papírovou navigaci. Ostatně, jako záložní stejně dostaneme papírovou navigaci v zapečetěné obálce všichni," upřesňuje Tomeček a doplňuje informaci ke konkurenci: "Zatím jsem neměl čas studovat, kdo vlastně přijel. Vím, že je tady Aad van Velsen, s ním se dobře známe, jsou to fajn lidi, správní dobrodruzi. Viděl jsem dva Unimogy, pamatuji si, že jednomu naposledy na Dakaru odešla převodovka. Víc zatím nevím. Uvidíme. Hlavní pro mě je s radostí dojet až do cíle k Růžovému jezeru." Do závodu je převzato šest kamionů, další pojede v kategorii Raid. Papírově se mezi kamiony nejvíce čeká  od souboje Tomečka s van Velsenem, který od Miklose Kovacse koupil kapotovanou Scanii s automatickou převodovkou.

Patnáctý ročník dálkového závodu Africa Eco Race se koná v klasickém dakarském termínu 2. až 14. ledna 2024. Pořadatelé v čele s rodinou Jeana-Louise Schlessera se hlásí k odkazu závodění podle Thierryho Sabina. Trasa z Evropy vede do Maroka, přes území Západní Sahary do Mauritánie a končí v Senegalu u Růžového jezera poblíž města Dakar. Na účastníky čeká 5891 kilometrů, z nichž většina, 3963 kilometrů, bude závodních.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.