Tomáš Svoboda je mistrem Evropy v aquatlonu, Šimáková slaví bronz

Triatlonista Tomáš Svoboda vybojoval v Kolíně nad Rýnem titul mistra Evropy v aquatlonu. Závodu v Německu se zúčastnilo celkem šest českých reprezentantů. Medaili si odváží i Jitka Šimáková, která mezi ženami byla třetí.

Do Kolína nad Rýnem se vydalo celkem šest českých reprezentantů. Tomáš Svoboda, Jakub Powada, Jiří Kalus, Jitka Šimáková, Simona Šimůnková a Pavlína Švadlenková.

Šimáková

Bojovalo se v kombinaci 1 kilometr plavání plus 5 kilometrů běhu a čeští zástupci vybojovali dvě medaile. Na tu nejcennější dosáhl Tomáš Svoboda, který se stal mistrem Evropy. Při fotografování předvedl parádní stojku a užíval si pohár plný piva Erdinger.

„Po pořádném výkonu, pořádná žízeň! Zdraví mistr Evropy v Aquatlonu,“ napsal vítěz Svoboda na Facebook. Další dvě místa na stupních vítězů patřila Ukrajincům. Stříbro bral Dmytro Malyar, bronz Sergiy Kurochkin. Nepopulární čtvrté místo obsadil dalších Čech Jakub Powada, kterému k medaili chybělo 18 vteřin. Třetí český zástupce v mužském závodě Jiří Kalus byl šestý.

V závodě žen to cinknulo čerstvé mistryni ČR v olympijském triatlonu Jitce Šimákové. Ta před týdnem nenašla přemožitelku v Račicích, v Kolíně si doběhla pro bronzovou medaili. „Ve studené vodě bez neoprenu jsem ztuhla a ven jsem lezla kolem sedmého místa. Nejrychlejším během z celého startovního pole se mi podařilo dotáhnout na bednu. Vůbec jsem si nemyslela, že půlhodinový závod a navíc bez cyklistiky může být taková dřina. Nechala jsem tam všechno, jsem spokojená,“ zhodnotila Šimáková.

Z vítězství se radovala Britka Hannah Kitchenová, stříbro brala slovenská kandidátka na Miss sport z roku 2014 Jana Koradej. Další česká závodnice Simona Šimůnková obsadila celkově páté místo, stala se však šampionkou mezi juniorkami. Šestá doběhla Pavlína Švadlenková, která se na start postavila i se sedřenými zády (viz foto).

„Jsem šťastná, že jsem se mohla zúčastnit. Bohužel zranění a absence tréninku znamenaly šesté místo. Tak moc jsem chtěla bojovat o medailové příčky, záda mě ve vodě nebolela, ale prostě asi nebyla síla a podvědomě se tělo bránilo. Příště se budu rvát jako lev,“ uvedla Švadlenková.

Výsledky: Mistrovství Evropy v aquatlonu, Cologne

Muži: 1. Tomáš Svoboda (ČR) 29:30, 2. Dmytro Malyar (Ukr) 29:38, 3. Sergiy Kurochkin (Ukr) 29:49, 4. Jakub Powada (ČR) 30:07, …, 6. Jiří Kalus (ČR) 30:24.

Ženy: 1. Hannah Kitchenová (Brit) 33:39, 2. Jana Koradej (SVK) 34:03, 3. Jitka Šimáková (ČR) 34:17, …, 5. Simona Šimůnková (ČR) 35:24, 6. Pavlína Švadlenková (ČR) 35:55.