Juniorský světový šampion Tomáš Portyk zvítězil poprvé v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

Osmý ročník ankety O nejlepšího českého závodníka a trenéra v severské kombinaci poprvé ovládl letošní juniorský mistr světa Tomáš Portyk. Odchovanec LSK Lomnice nad Popelkou a v současnosti člen Dukly Liberec, který právě zítra oslaví své 20. narozeniny, zvítězil suverénně v absolutním pořadí před reprezentačním kolegou Miroslavem Dvořákem a bronzovým juniorem ze zimních olympijských her mládeže Ondřejem Pažoutem. Primát nejlepšího trenéra obhájil kouč českého juniorského výběru Marek Šablatura.

Pořadí ankety, kterou vyhlašuje od sezony 2008-2009 Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V prvních dvou ročnících zvítězil mezi závodníky Pavel Churavý, ve třetím a čtvrtém Tomáš Slavík a v posledních třech Miroslav Dvořák.

„Výsledky ankety považuji za spravedlivé. Uplynulá sezona pro nás byla velice náročná. Vstoupili jsme do ní bez zásadních finančních zdrojů, takže se muselo výrazně šetřit, a sportovně navíc situaci zkomplikovalo onemocnění dlouholeté jedničky Mirka Dvořáka. Myslím však, že sportovní vedení úseku i reprezentace na všech úrovních se s touto situací dokázaly nad očekávání vyrovnat. Vrcholem byl samozřejmě juniorský titul Tomáše Portyka. Proto jsem i do příští sezony optimista. Mirek Dvořák dokázal ještě na konci sezony, že je stále velkým příslibem, a navíc se ve výborném světle ukázali mladí závodníci. Družstvo juniorů je silné a perspektivní – nejde jen o juniorské mistrovství Evropy, ale mladíci pravidelně bodovali i v Kontinentálním poháru, což v minulosti běžné nebylo,“ ohlíží se za sezonou Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Zlato korunovalo celou sezonu

O zaslouženém vítězství Tomáše Portyka v tomto ročníku ankety nebylo nejmenších pochyb. Ačkoliv byl věkem ještě junior, absolvoval prakticky celý program Světového poháru s nejlepšími seniorskými sdruženáři. K mimořádným skokanským kvalitám přidal také zlepšení v běžecké části. Krátce před Vánoci 2015 v Ramsau poprvé v kariéře proklouzl na konec elitní desítky a letos v lednu zopakoval ve francouzském středisku Chaux-Neuve další dvě kvalitní umístění 12. a 14. příčku.

„Hlavním vrcholem sezony pro mne bylo juniorské mistrovství světa v Rašnově. Na ně jsme se snažili vyladit formu, což se také podařilo. Škoda těžkého pádu před prvním individuálním závodem – v něm jsem chtěl také bojovat o medaili. Zlatá medaile z druhého závodu je však super, všechno mi vynahradila. Přál bych si, abych se ve Světovém poháru stále tak zlepšoval jako v posledních letech. V přípravě se vynasnažím o něco méně skákat a víc prostoru věnovat běhu. Ze všeho nejdřív však teď musím dohnat školu. Chodím na Střední školu v Lomnici nad Popelkou, kde se učím ve 3. ročníku oboru číšník, a letos mě čekají závěrečné zkoušky,“ říká Tomáš Portyk, jenž získal v Rumunsku nejcennější juniorský titul v posledním závodě kariéry v této věkové kategorii.

V případě Miroslava Dvořáka to loni v září po onemocnění mononukleózou vypadalo na odepsanou sezonu, ale po téměř třech měsících bez přípravy se dokázal obdivuhodně vrátit a naskočit zpátky do Světového poháru. V únoru v Lahti nejprve 8. a poté 12. místem potvrdil, že bude-li příští sezonu zdráv, může opět prohánět i absolutní špičku. Březnový titul mistra České republiky v Harrachově pro něj nepochybně představoval příjemné povzbuzení.

T. Portyk

„Už závody v závěru Světového poháru naznačovaly, že mi forma opět stoupá a domácí titul byl alespoň částečnou odměnou za celou smolnou sezonou, která pro mne nezačala právě dobře. Trpělivost se mi však vyplatila. Je příjemné zjištění, že už jsem zdravotně i kondičně zpátky,“ pochvaloval si Miroslav Dvořák úspěšný návrat k závodění.

Mezi juniory jedničkou Pažout

V kategorii juniorů v 8. ročníku ankety zvítězil bronzový medailista z druhé Zimní olympiády mládeže v Lillehammeru Ondřej Pažout. Sedmnáctiletý závodník Dukly Liberec patří k mimořádným talentům české severské kombinace a třetí příčkou na vrcholné mezinárodní soutěži mladých sdruženářů navázal na zlatou medaili Tomáše Portyka z olympijské premiéry v Innsbrucku před čtyřmi lety.

Právě on byl jedním z juniorských svěřenců trenéra Marka Šablatury, kteří se na prestižních akcích v zahraničí prosazují v poslední době tak vysoko, jak už mnoho let žádný z jejich předchůdců. Na mistrovství světa juniorů v Rašnově skončil v Portykově „zlatém“ závodě Lukáš Daněk čtvrtý a Ondřej Pažout desátý, na čtvrté pozici dojela také štafeta ve složení Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval.

„Přiznám se, že jsem v tyto úspěchy tajně doufal, ale raději jsem to neventiloval, aby si o mně nemysleli, že jsem blázen. Hlavním důvodem bylo, že od úseku severské kombinace i Dukly Liberec jsme v této sezoně dostali velký prostor ke kvalitní zahraniční přípravě a startům na mezinárodních závodech. V družstvu se také sešla parta, která si skvěle rozumí a táhne za jeden provaz. Byla radost s kluky pracovat. Navíc nám šlapal skvěle i servis,“ jmenuje příčiny vzestupu výkonnosti mladíků trenér roku Marek Šablatura.

Šablatura

Výsledky 8. ročníku ankety O nejlepší závodníky a trenéraa v severské kombinaci České republiky v sezoně 2015-2016:

Absolutní pořadí (senioři i junioři společně): 1. Tomáš Portyk 185 bodů, 2. Miroslav Dvořák 120, 3. Ondřej Pažout 118, 4. Lukáš Daněk 101, 5. Jan Vytrval 45, 6. Petr Kutal (všichni Dukla Liberec) 35.

Senioři: 1. Tomáš Portyk 185 bodů, 2. Miroslav Dvořák 120, 3. Petr Kutal 35, 4. Martin Zeman (všichni Dukla Liberec) 9.

Junioři/dorostenci: 1. Ondřej Pažout (Dukla Liberec) 118 bodů, 2. Lukáš Daněk 101, 3. Jan Vytrval 45, 4. David Zemek (všichni Dukla Liberec) 12, 5. Jakub Čejchan (LSK Lomnice nad Popelkou) 2.

Trenéři: 1. Marek Šablatura (junioři ČR a Dukla Liberec) 100 bodů, 2. Vladimír Šmíd (senioři ČR) 85, 3. Petr Lampa (Dukla Liberec B) 36, 4. Martin Břečka (LSK Lomnice nad Popelkou a Youth Cup) 14, 5. František Vaculík (Ski klub Harrachov a Youth Cup) 13, 6. Patrik Chlum (JKL Desná a Youth Cup) 10.

TZ z tiskové konference a vyhlášení ankety o nejlepšího sdruženáře a trenéra.