Tomáš Enge a F1 ve fotografiích Mirka Grusy

Tomáš Enge s formulí 1 z roku 2001 v Mostě na počest 20. výročí od startu ve Formuli 1

Právě tolik let uplynulo od startu Tomáše ve F1. A tak se Tomášovi zrodila myšlenka přivézt tento vůz poprvé do Čech. Sám Tomáš byl hlavním organizátorem, a s velkou akcí mu pomohli i lidé kolem a sestra Lucie. Formule byla po nějakém pátrání objevena ve Francii, v Magny Cours, kde sídlí její současný majitel. Auto je v stále v provozu při ukázkových akcích. Dokonce jde přímo o auto, s kterým jezdil před 20. lety Tomáš. Jeho šasi má označení č.003. Po domluvě byla formule v sobotu 9. 10. na autodrom přivezena, a Tomáš v neděli za obrovského zájmu diváků dvakrát vyjel na trať, aby znovu užil pár kol, tentokrát mosteckého autodromu.

Mezi oběma jízdami proběhla příjemná tisková konference, při které Tomáš zavzpomínal na své začátky v motokárách, i na dobu, kdy se poprvé svezl s formulí Ford, na svého otce Břetislava, který ho k závodům přivedl, na současnost i historii autosportu, současné aktivity, a přiznal, že by rád pomohl českému jezdci na výsluní automobilového sportu, do Formule 1. Tomášovi úspěchy v automobilovém sportu jsou obrovské. Rovněž úspěchy otce Břetislava zůstanou navždy v srdcích fanoušků, a všech, kteří se v automobilovém sportu, jakkoliv pohybují. A v autosportu je léta úspěšná Tomášova i sestra Lucie, která je nejen úspěšnou navigátorkou v rally.

Tomáš začal s motokárami ve 14. letech. Tomášův první závod v autech byl při vloženém závodu při Czech Truck Prix v Mostě, 5 dní před 16. narozeninami.

Hlavním tématem ovšem byla zmíněná F1, Prost AP 04 Acer, s kterou měl Tomáš premiéru v Monze v Itálii 16. září 2001. Tehdy dojel na 12. místě. A za sebou nechal i Fernanda Alonsa, který dojel na 13. místě. Další závod v USA ve slavném Indianapolis dojel na 14. místě, a poslední závod v Japonsku, v Suzuce pro technickou závodu nedojel. Ale poprvé se s vozem Prost svezl při 2. denních testech právě na Francouzkém okruhu Magny Cours 4. až 5. září 2001.