"Teď přijde moje oblíbená trať Imola..." říká talentovaný pilot

Pilot stáje Trident Roman Staněk má za sebou tři závodní víkendy Formule 2. V rozhovoru dvacetiletý talentovaný pilot bilancoval, co se povedlo i nepovedlo, odhalil plány do zbytku sezony a promluvil o finančních problémech z minulého ročníku. 

Když jsi byl v CineStaru v prosinci, tak jsi prohlásil, že pokud zvítězíš, tak se do Česka vrátíš. Nyní si sem fanouškům přivezl pohár z prvního vítězství ve Formuli 2. Jak hodnotíš úvod sezony?

Začali jsme hodně špatně, byli jsme ztraceni v nastavení auta, ale nevzdali jsme to. Nemáme nejlepší auto, ale dokázali jsme během těch tří víkendů za sebou (Bahrajn, Saúdská Arábie, Austrálie pozn. redakce), že máme šanci se zlepšit. Vítězství v Melbourne byla taková třešnička na dortu a důkaz, že jdeme správnou cestou. Výhra byla odměna za naši tvrdou práci, ale musíme pracovat dál. Měl by to být náš standard. Jsem si vědom, že sezona je dlouhá.

V souvislosti s tvým vítězstvím v Melbourne si připomeňme, že na stupních vítězů česká hymna nezněla. Není ti to zpětně líto?

Samozřejmě mě to naštvalo, ale věřím, že českou hymnu ještě letos uslyšíme. Reprezentovat naši republiku je samozřejmě jedna z mých hlavních radostí a reprezentovat Česko je pro mě pocta. Díky crowdfundingové akci za mnou stojí spousta domácích fanoušků, aspoň to tak cítím. Proto vím, že za mnou musí vidět výsledky.

V loňském roce ses potýkal s problémy s financemi, hrozil i konec kariéry. Potom přišla smlouvu s firmou CSG. Máš teď větší klid na závodění?

Ano, je to klidnější. CSG je mých hlavním partnerem, ale stále musíme shánět finance na tu část, kterou nehradí CSG. Zatím to vypadá dobře a na finance nemyslím. Doufám, že na ně alespoň v této sezoně nebudu muset myslet. Spolupráce ale přináší nové povinnosti. Je náročné skloubit tréninky a soustředit se i na mediální stránku, která je v dnešní době velice důležitá. Soustředění je velmi důležité. Ne, není to o tom, že si řeknu: teď se soustředím, ale musím se soustředit primárně na tuto sezonu a na další dvě sezony dopředu.

Proč ti tehdy nepomohl Autoklub České republiky? Jsi aktuálně jediným reprezentantem v doprovodných sériích

Řeknu to takhle. Pan Šťovíček (prezident Autoklubu ČR, pozn. red.) mi toho v posledních letech nasliboval tolik, bohužel ty dotace, které Autoklub dostává, míří k jeho oblíbencům. Zvláště mezi dva, které nechci jmenovat. Zbytek těžko říct, kam jde. Kdybych opravdu měl jeho podporu, tak bych nikdy nemusel myslet na finance. Např. Gabriela Jílková dostala podporu v řádů desítek tisíc, což je za mě směšné, a mně nabízel podporu v rámci statisíců. To je při nákladech na jednu sezonu také směšné (pro F2 to vyjde zhruba na dva miliony eur, pozn. red.). Po celé roky tak veškerá podpora ležela na bedrech mého otce. Za mě pan prezident Autoklubu nepodporuje ty, které by měl, a preferuje pouze své oblíbence.

Pojďme na veselejší notu. S jakými cíli jdeš do zbytku sezony?

Pro letošek je cílem ukázat, kam k*rva patřím (úsměv). Stále se hodnotím mezi nejlepší jezdce F2, a když vím, že jsem něco dokázal ve Formuli 3, tak proč bych to nedokázal i ve F2. Určitě tam hraje spousta faktorů jako štěstí, peníze, výsledky, mentální nastavení, nastavení auta, atmosféra v týmu, rodina, přítelkyně. Je to těžké, ale věřím v sebe a věřím, že to ten kluk ze Zašové může dokázat.

Sezona pokračuje prvním víkendem v květnu. Kam se nejvíc těšíš?

Teď přijde moje oblíbená trať Imola. Je to domácí trať pro Trident a vlastně i pro mě, protože můj domov je teď v Itálii.

A jak funguje spolupráce Staněk-Verschoor? Největší radost jezdci udělá překonání týmového kolegy. Vře to v mezi vámi?

Když to v týmu vře, tak to vře dost. Už jsme byli v takových situacích několikrát, ale jinak mimo trať jsme kamarádi. Na trati si opravdu nic nedarujeme a párkrát jsme si i pohádali. Myslím ale, že je to normální a že rivalita k tomu určitě patří. Ve finále je vlastně hezká.

Máš teď alespoň čas sledovat Formuli 1?

F1 sleduji a fandím Maxi Verstappenovi. Dívám se na ni z jiného hlediska, protože je hodně o penězích, autě a baví mě ji sledovat i z pohledu jezdce. Byť se vším respektem člověka, který v ní dosud neseděl.

Čím tě Max zaujal a je pro tebe inspirací?

Max mě inspiruje tím, že je schopen podat výkon za jakýchkoli podmínek. I když má momentálně nejlepší auto, nejlepší tým s nejlepšími lidmi kolem sebe.

Kdy bychom mohli vidět tebe v královně motorsportu?

Pro mě jsou momentálně nejdůležitější výsledky, ale stejně tak jsou důležité i finance. Samozřejmě je tam i politika. Platí, že čím výš jdete, tím je politika větší. Oproti F3 je ve F1 politika obrovská. Co mohu ovlivnit já, je mít dobrý tým, auto a ukázat zmíněné výsledky.

Jak se vypořádáváš s kolotočem související s F1, jako jsou cestování po celém světě, povinnosti vůči partnerům nebo ztráta soukromí?

Je to těžké, žiju převážně v Itálii, ale to k tomu bohužel patří. Jsem reprezentant České republiky ve F2, a byť mě některé věci nebaví, dělat je musím.

Hodně teď s týmem pracujete i na internetu…

Ano, chci se víc přiblížit fanouškům přes sociální sítě. Také jsme začali točit videa na YouTube, kde chceme přiblížit kompletní dění okolo a ukázat, jak žiju. Byť bych někdy tu kameru odhodil, vím, že je to důležité pro fanoušky.

Dneska už jsi toho absolvoval také hodně…

Dnešek byl pro mě velmi hektický. Brzy ráno v TV Nova, poté povinnosti vůči hlavnímu sponzorovi CSG, poté příprava dnešního programu v CineStaru. Ale primární je soustředit se na závodění.

Text a foto Standa Hylán

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.