TCR Eastern Europe s českou účastí

Přinášíme rozhovor s talentovaným českým závodníkem Vítem Smejkalem, který v sezoně 2022 doplní českou účast v prestižním seriálu TCR Eastern Europe.

Máte za sebou první závod sezony, který se jel v rakouském Red Bull Ringu. Jaké jsou vaše pocity po premiéře v TCR Eastern Europe?

Závody v TCR Eastern Europe jsou úplně něco jiného než jsem doposud jel. Na Red Bull Ring jsem jel s autem, které jsem ještě neměl v ruce, s novým setupem, okruh jsem nikdy nejel a ještě jsem se musel popasovat s rozjetou a zavedenou konkurencí. Bylo toho opravdu najednou moc. Každý trénink jsem se zlepšoval a lépe si rozuměl jak s autem, tak s okruhem. S výsledky jsem byl nakonec velmi spokojen.

V minulých letech jste závodil v Carbonia Cupu. Pomohli vám najeté kilometry v tomto seriálu i v přestupu do TCR Eastern Europe?

Myslím si, že se počítá každý ostrý kilometr ujetý na závodním okruhu. Je to o zkušenostech, zvládání stresu, rychlých a správných reakcích na vzniklé situace a dobrém zázemí týmu. V tom mi bylo závodění v Carbonia Cupu dobrou průpravou. Technika TCR je jinde, vše je rychlejší a rozhodují detaily.

Startujete s vozem, který v loňském roce slavil mistrovský titul s Michalem Makešem. Jaké jste si pro debutovou sezonu stanovil cíle vy?

V první řadě se musíme naučit sebe a auto perfektně připravit na závody. V tom mi velmi pomohl a ulehčil práci tým Radima Adámka ADITIS RACING. Musím se naučit vyladit setup, aby mi seděl pro každý závod a dané podmínky na trati dle počasí. Takže sezóna je o učení, a když to půjde dobře, tak si chci jít za dobrými výsledky.

Před sezonou jste v rámci tréninku jste měl „inkognito“ nastoupit do úvodního závodu Carbonia Cupu v Mostě. Nakonec jsme vás na autodromu neviděli. Co bylo tím důvodem?

Nešlo vůbec o nějaké inkognito závodění. Bylo ve hře více variant a byla připravena i Cupra, ale jelikož byla zima rozhodl jsem se s týmem pošetřit techniku.

Máte v plánu absolvovat celou letošní sezonu TCR Eastern Europe?

Jeli jsme Red Bull Ring, to je momentálně asi král autodromů v Evropě, následně chceme zajet na Slovensko na Slovakiaring a nejvíc se těším na závody v Mostě, tedy domů. Tam bych chtěl představit závody TCR, auto a vše okolo sponzorům, fanouškům a přátelům.

Co vás vedlo k tomu vybrat si s týmem Expres AUTO právě TCR Eastern Europe?

V TCR již pár sezón jezdí i Petr Čížek, se kterým jsem kamarád a tak to byla hlavní motivace jít do TCR Eastern Europe. Líbí se mi poměrně vyrovnané prostředí mezi auty. O dobrém výsledku rozhoduje šikovnost, zkušenosti a detaily nastavení auta. Šanci vyhrát má vlastně každý.

V letošní sezóně jste součástí šestice českých jezdců v této sérii. Koho považujete za největšího rivala?

Jako takovým přátelským rivalem musím označit Petra Čížka. Petr má zkušenosti a tak mám co dohánět. Je to o vzájemném hecování, legraci a zábavě. Pro to vlastně jezdíme. Jinak, rivalem je každé auto před mojí přední kapotou…

Plánujete pokračovat v této sérii i v dalších letech?

Zatím mám v plánu po letošním testovacím roce nastoupit v další sezóně.

Budete startovat v letošní sezoně i v jiných závodních sériích?

Byl jsem pozvaný otestovat auto ze šampionátu EuroNASCAR, které jezdí Aliyyah Koloc s Buggyra Racing týmem a ačkoli je to zcela jiná dimenze závodění tak jsem byl velmi mile překvapený chováním auta. Takže uvidíme, co čas přinese. Pokud bude čas, rád bych se ještě svezl v mojí Octavii KTCR v nějakém domácím závodě v Mostě.

Na které trati vás v letošní sezoně budou moci vidět naši čtenáři a kdy?

Měl by to být Slovakiaring při TCR Eastern Europe a chci jet na domácím okruhu v Mostě v rámci víkendu Czech Truck Prix.

Závěrem otázka financování celého projektu. Na kolik korun vyjde nadšence ze severočeského Litvínova sezona v TCR Eastern Europe? A s tím souvisí i otázka, jak se v dnešní době shání sponzoři motosportu?

Sponzoři se hledají těžce, doba nebyla, není a nebude lehká. Se sponzory obchodně spolupracuji mnoho let a známe se nejen po obchodní stránce, takže se někteří rozhodli mě podpořit, abych mohl jet TCR Eastern Europe a splnit si sen. Díky rodinné firmě EXPRES AUTO, kde prodáváme náhradní díly a autopříslušenství na automobily přes 20 let je financování o trochu snadnější. Největší položkou je pořídit auto a mít štěstí na dobrého a spolehlivého prodávajícího. V mém případě bylo auto servisované týmem Mičánek Motorsport powered by Buggyra a s Jiřím byla skvělá dohoda a spolupráce. Nyní jsem se domluvil na spolupráci s ADITIS RACING  týmem a musím jen smeknout nad perfektní spoluprací a přístupem na Red Bull Ringu. Velké poděkování všem partnerům, fanouškům a Aditis Racing.

Děkujeme za čas a přejeme hodně štěstí

Michal Hylán     úvodní foto: archiv Víta Smejkal

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting