Tatra PROMET/EXCALIBUR týmu vybojovala na Africa Eco Race 2015 třetí místo

Závodní tým PROMET/EXCALIBUR dojel v jednom z nejtěžších motoristických závodů na světě Africa Eco Race 2015 na 3. místě. Za volant stoprocentní Tatry se vzduchem chlazeným motorem a startovním číslem 400 se v závodě dlouhém 6 337 kilometrů opět posadil matador dakarských soutěží Tomáš Tomeček, role navigátora se nově zhostil Ladislav Lála. Týmu se sice nepodařilo obhájit loňské vítězství, ale konečný výsledek vzhledem ke konkurenci, náročnosti i velikosti svého týmu v porovnání s ostatními považují za úspěch a motivaci do příštích let.

Tatra

Soutěž, které se tým Tomáše Tomečka účastnil již popáté v řadě, odstartovala předposlední prosincový den v horských terénech Maroka. Vyhlášení vítězů proběhlo po dojezdu dvanácté, nesoutěžní, etapy 11. ledna u Růžového jezera v Senegalu. 

Až do problémů v osmé etapě závodu, kdy se Tatře na výjezdu z dun odfoukly obě pravé pneumatiky, dokázal tým PROMET/EXCALIBUR konkurovat i ruským soupeřům s kamazy, kteří v konečném hodnocení obsadili první dvě místa. I přesto, že následující etapu Tomáš Tomeček s navigátorem Ladislavem Lálou vyhráli, téměř tříhodinovou ztrátu se i díky týmové strategii ruských soupeřů nepodařilo dohnat. V konečném hodnocení kategorie kamionů skončila Tomečkova tatra na třetím místě, mezi auty pak šestá.

„Africa Race je rok od roku prestižnějším závodem. Konkurence byla v porovnání s loňským ročníkem opět větší a stejně tak náročnost závodu, který velmi zrychlil. Mezi závodními týmy panovala po celou dobu závodu přátelská a vřelá atmosféra. Na trati jsme sice byli soupeři, ale když jsme viděli někoho v nesnázích, tak jsme samozřejmě nabídli pomoc,“ popisuje atmosféru závodu Tomáš Tomeček. 

Tatra

"Jsem rád, že jsme se dostali až do cíle. Po prvních dvou etapách jsem byl od auta tak zbitý, že jsem skoro nemohl chodit. Tým fungoval na jedničku a jsem rád, že jsem mohl jet právě s touto partou. Do posledního kilometru jsme se rvali o co nejlepší výsledek. Díky všem za podporu," dodává navigátor Ladislav Lála.

Z devíti kamionů na startu jich do cíle dojelo pouze pět. Náročnost závodu se podepsala na množství techniky, která se v důsledku nejrůznějších problémů a jezdeckých chyb do cíle nedostala. Hned několik účastníků rallye, zejména z řad motorkářů, skončilo v nemocnici. Celý závod se odehrával pod dohledem delegátů FIA, kteří i po technických přejímkách každodenně prověřovali dodržování technických parametrů vozidel. S těmi česká Tatra problémy neměla, ale Tomáš Tomeček připouští, že návrhy na zlepšení a inovace má, a to zejména v oblasti tlumení.

Testování komponentů i celých agregátů v extrémních dálkových soutěžích, jakou je Africa Eco Race, má v kopřivnické automobilce dlouholetou tradici a poznatky jsou uplatňovány v sériové výrobě i ve vývoji zákaznických speciálů. „Vítáme jakoukoliv zpětnou vazbu a podněty ke zlepšení, které jsou cenné nejen pro soutěžní tým, ale i pro budoucí produkci naší automobilky,“ říká technický ředitel TATRA TRUCKS Radomír Smolka. 

Velmi důležitou byla pro pořadatele závodu organizačně logistická podpora týmu Tomáše Tomečka, který poskytl dva sběrné vozy “balai” - kamiony Tatra 815 6x6 upravené na tzv. "terénní odtahovky". Mezinárodní česko-holandské složení posádek vozů “balai” vyjíždělo do každé závodní etapy jako poslední a poskytovalo pomoc posádkám v nouzi nebo vozilo palivo pro vrtulníky. Pro příští rok se uvažuje o rozšíření této podpory, jejíž roli na cílové rampě vyzdvihli i sportovní ředitel soutěže René Metge a dakarská legenda Jean-Louis Schlesser, o další 1 až 2 vozy. "Pokud to bude jen trochu možné, tak bych se chtěl do Afriky znovu vrátit a oslavit tak třicáté výročí značky Tatra v dálkových soutěžích," uvádí Tomáš Tomeček k účasti v dalším ročníku. 

V pozadí úspěchu týmu stojí řada partnerů. Hlavními sponzory jsou pro letošní sezonu společnosti Promet Group a EXCALIBUR GROUP. Tým dále podporují také společnosti TATRA TRUCKS, Tawesco, Mann Hummel a Federal Mogul.

TZ: TOM Tatra Team

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.