Taneční soutěž v rock’n’rollu a boogie – woogie v Zielone Góre, 15. 11. 2014

Text: Z. Polc

Poslední mezinárodní soutěž, která uzavřela letošní sezónu, proběhla v Zielone Góre, což je město se 118 000 obyvateli na západě Polska, poblíž hranic s Německem. Uspořádal ji Sportowy Klub Taneczny Mega Dance v rekreačním a sportovním centru, které leží na severním okraji města. Je to moderní objekt, jehož součástí je i 25 m dlouhý plavecký bazén. Sportovní hala má rozměr 52 x 32 m a v případě potřeby se do ní vejde na stabilní stupňovitě vyvýšené a montované tribuny až 5000 diváků. Tanečníci měli k dispozoci ještě další prostornou tělocvičnu, která sloužila jako rozcvičovna. Takové sportovní zařízení můžeme Polákům jenom závidět.

Hlavní součástí soutěže byl rokenrol – Mistrovství světa kategorie A a Světový pohár dívčích formací juniorů, s nimiž byl spojen World Masters boogie – woogie. Byla zahájena v 12.10 hod. a v odpolední části, která skončila krátce po 17.30 hod. byla na pořadu první a opravná kola všech kategorií, čtvrtfinále kat. A, semifinále formací a obě kola KO boogie – woogie. Po přestávce soutěž pokračovala od 19.05 hod. finálovou částí, ve které proběhlo semifinále kat. A a finále všech kategorií a skončila několik minut po 23 hodině. Plynulý průběh závodu ve večerní části narušilo neplánované přerušení po skončení finálové pomalé sestavy boogie – woogie. Neobvyklé vzrušení mezi zástupci WRRC naznačovalo, že nastal problém. Až po delším čekání vyšlo najevo, že havaroval výpočetní systém, který mimo jiné zajišťuje hodnocení tanečníků a teprve po hodinové přestávce mohla soutěž pokračovat. Závod byl velmi dobře organizován. Ocenění zaslouží zejména osvětlení parketu, které mělo vysokou hladinu, ale neoslňovalo, a také to, že se ani hlediště neutápělo ve tmě, jak se to často stává na našich domácích soutěžích. Jediným rušivým jevem byly dvě projekční plochy tvořené maticí jasných LED diod, které byly umístěny za parketem, a které se odrážely na jeho vysoce leském povrchu.

Mistrovství světa kategorie A

Soutěže se zúčastnilo 28 párů ze 12 zemí, mezi nimiž byly nejvíce zastoupeny výpravy Německa, Ruska a Švýcarska, každá pěti páry. Není to mnoho, na čemž se podílí také omezení počtu tanečníků z jedné země. Nebyly zde ani přímo nasazované páry, ani systém KO, takže pro všechny páry začala soutěž prvním kolem a všichni měly stejné spravedlivé podmínky. Z 1. kola postoupilo do čtvrtfinále 16 párů přímo a dalších 8 párů z opravného kola. V semifinále tancovalo 12 párů a do finále postoupilo 7 z nich.

V akrobatických sestavách se zřetelně projevily změny vyvolané hodnocením podle nových pravidel. Ne všechny finálové páry zařadily dvě dvojná salta, ale o to častěji se vyskytovaly vruty. První místa si stejně jako na všech soutěžích, kde se spolu v loňském i letošním roce setkaly, rozdělily dva páry.

Jacek Tarczyło s Annou Miadzielec z pořádajícího klubu v 1. kole, ve čtvrtfinále i ve finálové taneční sestavě skončili vždy na 2. místě. V akrobatické sestavě předvedli dvě dvojná salta a dvě figury s vruty a vybojovali v ní 1. místo. To rozhodlo, že obhájili titul mistrů světa.

Ivan Judin a Olga Sbitněva z moskevského klubu Spartak, kteří letos tancovali pouze na dvou soutěžích, v 1. kole, ve čtvrtfinále i ve finále v taneční sestavě zvítězili. Také oni v akrobatické sestavě zařadili dvě dvojná salta a dvě figury s vruty, ale klesli v ní na 2. místo a to odpovídá celkovému hodnocení.

Fabien Ropraz ze švýcarského Tic – Tac Rock Clubu Cernier se na mezinárodní scéně objevil letos v létě v Rimini poprvé s novou partnerkou. Je to Julia Judina, rodilá Ruska, která pochází z Nižného Novgorodu. Od té doby startovali na všech soutěžích a jsou velmi úspěšní. V předchozí soutěži v Moskvě dokonce zvítězili, ale té se nezúčastnily už zmíněné dva páry. Tentokrát v 1. kole a ve čtvrtfinále skončili na 4. místě, ale ve finále v obou disciplinách vybojovali 3. místo a tedy bronzovou medaili. V akrobatické sestavě sice zařadili jen jedno dvojné salto, ale všechny figury byly bezchybně provedené.

4. místo obsadili Norové Steinar Berg a Anne Ragnhild Olstad, kteří spolu v kategorii A tancují již od roku 2007. Od roku 2010 jako jediný pár nevynechali ani jedinou mezinárodní soutěž a v poslední době jsou velmi úspěšní. V 1. kole a ve čtvrtfinále vybojovali 3. místo, avšak v obou finálových sestavách o jednu příčku klesli. V úvodu akrobatické sestavy předvedli dvě dvojná salta za sebou následovaná italem vzad s obratem o 180°.

Tobias Bludau a Katharina Bürger z 1. RRC Speyer e. V. spolu tancují teprve od loňského roku a letos jako jeden z pouhých osmi párů nevynechali žádnou mezinárodní soutěž. Jako jediný německý pár se po dlouhých šesti letech letos už podruhé probojovali do finále. V 1. kole obsadili 7. místo a ve čtvrtfinále postoupili o dvě příčky výše. 5. místo obhájili i v obou finálových sestavách a tedy i v celkovém hodnocení. V akrobatické sestavě zařadili jedno dvojné salto a dvě figury s vruty.

Na 6. místě skončili Denis Těrtyšnyj a Ksenija Osnovina z moskevského klubu Master – Klass. V 1. kole vybojovali 5. místo, ovšem to ve čtvrtfinále neobhájili a klesli na  8. místo. Zde se nabízí otázka na základě čeho postoupili do finále. Výsledky semifinále nebyly zveřejněny zřejmě proto, že se při havárii výpočetního systému ztratily a pravidla na tuto situaci nepamatují, přestože je WRRC mění, doplňuje a upřesňuje někdy i vícekrát za rok. Rusové v obou finálových disciplinách obsadili 6. místo, přičemž předvedli dvojné salto z výskoku i s nástupem Bettarini a salto s vrutem.

7. místo zbylo pro švýcarský pár z klubu BC Swing Gd. Saconnex. Richard Cerutti a Amélie Galvez v 1. kole obsadili 8. místo a ve čtvrtfinále ještě o příčku klesli. I oni byli vybráni do finále, kde v obou disciplinách skončili na 7. místě a v akrobatické sestavě zařadili dvě dvojná salta.

Páry Lavrentij Serikov – Olga Zajdulina a Dmitrij Ionov – Svetlana Bašilova, které ve čtvrtfinále obsadily 6., resp. 7. místo, skončily se všemi ostatními semifinálovými páry, které do finále nepostoupily, na 8. místě. Jako první indický pár v historii se soutěže zúčastnili také Unnikrishnan Sudheer a Tanushree Rakshit. Vzbudili velkou pozornost, ovšem s jednoduchou sestavou, navíc zatíženou chybami, skončili na posledním 28. místě. Bude zajímavé sledovat jejich vytrvalost a snažení v budoucnu.

V soutěži startovaly startovaly také dva české páry: Petr Slabý s Michalou Nováčkovou ze Sokola Kampa Praha v 1. kole skončili na 17. místě, proto tancovali ještě v opravném kole, kde vybojovali 7. místo a postup do čtvrtfinále. Zde obsadili 22. místo a to je současně jejich celkové hodnocení. Jakub Jirava a Petra Jezberová ze Siluety se o tom, že k závodu nastoupí jako náhradníci, dozvěděli jen několik dnů předtím, takže jim mnoho času na přípravu nezbývalo. V 1. kole obsadili 26. místo a ani 9. místo v opravném kole jim nestačïlo k dalšímu postupu. Skončili na 25. místě.

V současnosti jediný slovenský pár kategorie A – Filip Kočiš s Andreou Hruškovou z Hydrorocku v 1. kole obsadili 19. místo. V opravném kole vybojovali 3. místo, ale následně ve čtvrtfinále skončili na 14. místě, což nestačilo k dalšímu postupu a přineslo jim to velké zklamání.

Světový pohár dívčích formací junior

K soutěži nastoupilo 18 družstev z 5 zemí, z nichž podstatnou část tvořilo 7 formací z Maďarska. Z 1. kola postoupilo do semifinále 7 družstev přímo a 5 dalších z opravného kola. Ve finále se pak předvedlo 6 družstev, vždy po dvou družstvech z Maďarska, Česka a Ruska.

Zlatou medaili vybojovala maďarská formace Party Girls z budapešťského klubu Rock and Magic, která zvítězila ve všech kolech.

Na dalších dvou místech skončila česká děvčata.Stříbrnou medaili odvezlo družstvo z TŠ Twist Říčany, které tancovalo pod jménem Madonna. Také tato formace se umístila na 2. místě ve všech kolech.

Bronzová medaile zbyla pro formaci Mystique ze Siluety Praha. Ta se v 1. kole umístila na 5. místě a už v semifinále postoupila spolu s ruskou formací Funny Girls na 3. místo. Další místa potom v uvedeném pořadí obsadily formace Funny Girls, High Five z Maďarska a Little Lady z Ruska.

Česko v soutěži reprezentovaly ještě další tři formace: Fresh skončila v 1. kole na 10. místě, proto tancovala v opravném kole, kde obsadila 5. místo a postoupila do semifinále. V něm skončila na 9. místě a to je také celkový výsledek.

Royal se umístila v 1. kole na 15. místě a skončila v opravném kole na 7. místě. To odpovídá 14. místu v celkovém hodnocení.

O jedno místo za ní skončily Twisties jak v prvním, tak i opravném kole a tedy i v celkovém umístění.

Slovensko v této kategorii nemělo žádné zastoupení.

Boogie – woogie – World Masters

Na parketu se vystřídalo 31 párů z 12 zemí. Nejvíce tanečníků v počtu 7 párů přijelo ze Švédska. Ty byly také nejúspěšnější – do finále postoupily tři páry. Naproti tomu Česko a Slovensko zde zastoupení vůbec nemělo. Postupový klíč včetně nasazovaných párů a systému KO byl shodný jako u obdobných soutěží v rokenrolu.

Vítězství si vybojovali Norové Thorbjorn Solvoll Urskog a Flora Bouchereau. Další medaile si domů odvezli Švédové. Stříbrnou medaili Pontus Persson a Isabella Gregorio a bronzovou Rasmus Holmqvist a Tove Holmqvist. Na dalších finálových místech potom skončili Ukrajinci, Poláci, Finové a Švédové.