Světový pohár žáků, juniorů a kategorie B – Villach, 17. 10. 2015

Zdseněk Polc

Na rozdíl od loňského roku, kdy proběhly pouze dvě mezinárodní soutěže WRRC kategorie B, v letošním soutěžním kalendáři je jich pět. Čtvrtá z nich se konala v sobotu 17. 10. v Rakousku v 60 tisícovém korutanském městě Villach spolu se soutěží žáků a juniorů. Jejich dějištěm se stal nový moderně vybavený objekt kongresového centra, což pro sportovní soutěž není příliš typické prostředí. Taneční parket byl zřízen na vyvýšeném jevišti, kde pro čtyři v předkolech současně tancující páry žáků a juniorů nebylo místa nazbyt. Naproti tomu měli tanečníci pro rozcvičování dostatečně prostorný sál. Také skloněné hrediště před parketem potřebám diváků plně postačovalo, i když neumožňovalo pohled na parket ze stran.

Soutěž byla zahájena v 10.10 hod.. Byla dobře organizovaná, probíhala plynule a bez velkých časových zpoždění a její program byl vyčerpán v 21.55 hod. Startovalo v ní celkem 159 párů. Bohužel jen 6 z nich bylo českých, v každé kategorii po dvou párech. Jednou z příčin je nepochybně skutečnost, že z ne zcela jasného důvodu současně probíhala soutěž kategorie B a žáků v Praze na Lužinách.

Kategorie žáci

K soutěži nastoupilo 67 párů ze 13 zemí. Největší zastoupení zde měli Chorvati a domácí Rakušané, vždy po 12 párech. Naproti tomu zde Slováci zcela chyběli.

Vítězství si vybojovali Marty de la Torre a Ophélie Portillo z francouzského MB clubu, kteří zvítězili už ve všech předchozích kolech. Stříbrnou medaili si na Ukrajinu odvezli Maksym Manzhos a Oleksandra Shamrai, kteří ve finále rovněž obhajovali 2. místo ze všech předchozích kol. 3. místo obsadili Makar Proskurdin a Elena Budarina z Ruska. Do finále se dále probojovaly dva maďarské páry: Kornél Kovács a Petra Korpas (4. místo) a Benedek Polyánki s Kitti Szőke (5. místo). 6. místo zbylo pro Poláky Krzysztofa Michalskiho a Wiktorii Antoniewicz.

Čeští zástupci Matěj Lukeš a Veronika Šemberová (Silueta Praha) v 1. kole obsadili 12. místo a ve 2. kole klesli o příčku níž. Ve čtvrtfinále vybojovali 11. místo a v semifinále postoupili na 10. místo, kde skončili. Druhým českým párem byli Richard Zadák a Iveta Smoleňáková ze Sokola Pražského, kteří se v 1. kole umístili na 31. místě a tancovali tedy v opravném kole, kde obsadli 2. místo. Ve 2. kole kvalifikace vybojovali 10. místo a skončili ve čtvrtfinále na 20. místě.

Kategorie junioři

Soutěže se zúčastnilo 62 párů z 12 zemí. Nejvíce jich do Villachu přijelo z Maďarska a blízkého Slovinska, vždy 11 párů. Ani zde Slováci nebyli zastoupeni. Do finále postoupily tři maďarské, dva slovinské a jeden ruský pár.

Zlatou medaili si do Budapešti odvezli Maďaři Ádám Király a Fanni Czetl z klubu Rock and Magic, kteří zvítězili nejen ve finále, ale také ve všech předchozích kolech. Na 2. místě skončili Slovinci Matej Matečko a Evelin Arh z lublaňského PK Briljantina. Ti už v 1. kole vybojovali 2. místo, ale v dalších dvou kolech se umístili o příčku níže. 3. místo obsadili Rusové Nikita Frolov a Jelizaveta Ďjačkova z klubu Lider ze Sankt Petěrburgu. Ti se v 1. kole umístili na 3. místě, ve 2. kole kvalifikace na 4. místě a ve dalších dvou kolech vždy na 2. místě. Na dalších dvou místech skončili Maďaři. 4. místo obsadili László Csanik a Dóra Dobay z budapešťských klubů RÓK and Roll a Musztáng a 5. místo Dániel Baumgartner a Rebeka Magyár z klubu HUNGARockY Mosonmagyárovár. Slovinci Žiga Vrevc-Zlajpah a Ajda Zajc přijeli do Villachu z PK Briljantina Ljubljana. V 1. kole obsadili 12. místo, ve 2. kole klesli až na 20. místo a až v dalších kolech včetně finále vybojovali vždy 6. místo.

Pro oba české páry skončila soutěž ve čtvrtfinále. Roman Laufka a Veronika Kordíková ze Siluety Praha v 1. kole vybojovali 9. místo, ale ve 2. kole klesli na 15. místo a ve čtvrtfinále obsadili 16. místo. Těsně za nimi, na 17. místě, skončili Lukáš Sláma s Annou Fořtovou ze Sokola Pražského, kteří v 1. kole obsadili 20. místo a ve 2. kole vybojovali 14. místo.

Kategorie B

V této kategorii soupeřilo 30 párů z 9 zemí, přičemž největší zastoupení zde měli domácí Rakušané se 7 páry. Finále se stalo doménou ruských párů, které doplnil jeden chorvatský a slovinský pár. Výsledné pořadí se ve všech případech shodovalo s umístěním párů ve finálové akrobatické sestavě.

Vítězným párem se stejně jako ve dvou předchozích soutěžích stali Alen Mikić a Ana Silaj, Chorvati z ŠARRK MEGARock Petrinja. V 1. kole skončili na 3. místě, ale v dalších kolech postupovali vždy o jednu příčku vzhůru, takže zvítězili už v semifinále, stejně jako v obou finálových disciplinách.

Stříbrnou medaili vybojovali Slovinci Luka Brulc a Julija Horvat, kteří reprezentovali Plesno društvo Pan. Je to jejich největší úspěch v tříleté kariéře v kategorii B. Už v 1. kole obsadili 2. místo, ale ve čtvrtfinále klesli až na 8. místo. V semifinále a obou finálových disciplinách potom opět obhájili 2. místo.

Bronzovou medaili si do Moskvy odvezli Kirill Korkunov a Sofija Četova z Gregori-Tass Sportivnaja škola No 29 Chamovniki. V 1. kole i ve čtvrtfinále sice zvítězili, ale v semifinále klesli na 4. místo a v obou finálových sestavách vybojovali shodně 3. místo.

Na 4. místě skončili stejně jako v předchozí soutěži Konstantin Samojlov a Anastasia Gusarova ze Spartaku FSO Junosť Moskvy. V 1. kole obsadili 6. místo, ve čtvrtfinále a semifinále vybojovali 5. místo, ale v taneční finálové sestavě klesli zpět na 6. místo.

5. místo obsadili Vjačeslav Sloboděnko a Ljubov Jegorova z klubu DJuSŠ Jantar z Kaliningradu. V 1. kole a čtvrtfinále skončili na 4. místě, v semifinále vybojovali 3. místo, ale v taneční sestavě klesli zpět na 4. místo.

Valentin Bezdělov a Sofja Jeremina Voskresenskaja z klubu Olimp SDJuŠOR Centralnogo rajona ze Sankt Petěrburgu jsou nově vzniklý pár. Byla to pro ně první mezinárodní soutěž a přesto v ní byli úspěšní. V 1. kole sice skončili na 16. místě, ale ve čtvrtfinále vybojovali 7. místo, v semifinále obsadili 6. místo a v taneční sestavě postoupili o další příčku výš. V celkovém hodnocení skončili na 6. místě.

Úspěšnějším z českých párů byli David Kroulík s Michaelou Hronskou z TŠ Twist Říčany. V 1. kole obsadili 17. místo, proto tancovali ještě v opravném kole, kde se umístili na 3. místě. Postoupili do čtvrtfinále, kde zaujali 20. místo a zde pro ně soutěž skončila.

Podobný průběh měla soutěž pro druhý z českých párů – Martina Pikálka a Terezu Lukešovou ze Siluety. V 1. kole skončili na 26. místě, v opravném kole obsadili 7. místo a ve čtvrtfinále se umístili na 23. místě, což je jejich dosud nejlepší výsledek v této kategorii.

V soutěži tancovaly také dva slovenské páry z Crazyrocku Detva. Jakub Kukliš s Karolinou Klimkovou v 1. kole obsadili 15. místo, postoupili přímo do čtvrtfinále a zde skončili na 14. místě. Miroslav Ľalík a Nikolette Fabová v 1. kole vybojovali 13. místo, ale ve čtvrtfinále skončili na 19. místě.