World Masters kategorie A a Světový pohár žáků a juniorů v akrobatickém rokenrolu – Rimini, 9. 7. 2017

Autor: Zdeněk Polc

Italská federace tanečního sportu FIDS uspořádala na výstavišti v Rimini letos již 10. ročník pásma tanečních soutěží, jehož součástí jsou už tradičně mezinárodní soutěže v rokenrolu a boogie - woogie. Během přípravy došlo letos k organizačním změnám, což se dotklo i těchto tanců. Zatímco původně byla rokenrolu vyhrazena sobota 8. července, byla tato soutěž přesunuta na neděli, kdy současně podle původního plánu v jiném pavilonu tancovaly páry boogie - woogie. Finalisté se ve večerní části přesunuli k rokenrolovým tanečníkům, se kterými se na parketu střídali.

Soutěži se bohužel nevyhnuly organizační problémy: zatímco zahájení bylo plánováno na 9.15 hod. a první páry byly připraveny nastoupit na parket v 9.30 h., byl po dlouhém čekání zveřejněn změněný časový plán a v souladu s ním byla soutěž zahájena až v 11.00 hod. Večerní finálová část byla sice zahájena podle původního plánu včas ve 20.00 h., ovšem i zde docházelo ke zpoždění, protože se s jednou kategorií rokenrolu střídala ne jedna, ale tři kategorie tanečníků boogie - woogie, a s tím plán nepočítal. Celá soutěž skončila ve 23.00 hod. Hala byla velmi dobře osvětlená a nevyskytovaly se zde žádné rušivé světelné efekty. Stinnou stránkou bylo umístění projekční plochy pro zobrazování jmen tanečníků a výsledků, která byla pro diváky prakticky neviditelná.

World Masters kategorie A

K soutěži bylo přihlášeno celkem 27 párů z 10 zemí. V 1. kole tancovalo 21 párů, z nichž do čtvrtfinále postoupilo 11 párů a dalších 7 párů z opravného kola. 6 párů bylo do čtvrtfinále nasazeno přímo. V semifinále potom tancovalo 13 párů. Největší výprava v počtu 7 párů přijela z Ruska, po nichž početně následovali Němci, což je po několika hubených letech dobrá zpráva, a Švýcaři. Je smutnou skutečností, že Českou republiku reprezentoval jediný pár, a to právě v kategorii A. Ze Slovenska nepřijel do Rimini nikdo. Filip Kočiš s Andreou Hruškovou sice účast v soutěži plánovali, ale obnovení zranění nohy partnerky na tréninku několik dnů před soutěží jim cestu do Rimini překazilo.

V souvislosti s novým systémem hodnocení se ve srovnání s minulostí zcela změnilo rozšíření jednotlivých figur v akrobatických sestavách. Ve finále dvě dvojná salta, která byla dříve obvyklá, předvedly pouze dva páry. Naopak vruty zařadily až na jedinou výjimku všechny páry, většinou u více figur. Také kombinace rotačních figur byla samozřejmostí u všech párů. Hodnocení předvedených výkonů nepřineslo žádná překvapení. Do finále se probojoval polský a švýcarský pár, zbylých pět párů byli Rusové. První tři místa obsadily stejné páry jako na předchozím Mistrovství Evropy v Moskvě, jen ve změněném pořadí.

Vítězství vybojovali Jacek Tarczyło a Anna Miadzielec, Poláci z klubu Mega Dance Zielona Góra. Ve čtvrtfinále i semifinále, stejně jako v celkovém hodnocení v Moskvě, obsadili 2. místo. V taneční sestavě skončili na 3. místě, ale o celkovém výsledku rozhodlo vítězství v akrobatické sestavě. Předvedli dvě dvojná salta a tři figury s vruty.

Stříbrnou medaili si domů odvezli Ivan Judin a Olga Sbitněva, zástupci klubu Spartak FSO Junosť Moskvy. Tito Mistři Evropy ve čtvrtfinále a semifinále skončili na 3. místě, v taneční sestavě zvítězili a v akrobatické obsadili 2. místo. Také oni předvedli dvě dvojná salta, ale vruty sestavy nekomplikovali. Olga je pozoruhodná tím, že stále ještě dodržuje starou tradici a nikdy si sebou na parket nezapomene vzít plyšový talisman.

Bronzovou medaili stejně jako v Moskvě vybojovali Konstantin Čistikov a Ksenia Osnovina z moskevského klubu Gregori – TASS SŠ No 29 Chamovniki. Ve čtvrtfinále i semifinále zvítězili, ale v taneční sestavě obsadili 2. místo. V úvodu akrobatické sestavy zařadili dvojné salto s nástupem Bettarini, po němž následovaly tři figury s vruty, a skončili v ní na 3. místě.

Další tři místa obsadily páry, které nebyly nasazeny do čtvrtfinále. Na 4. místě skončili Nikita Lisicyn a Margarita Bachyšova z klubu Planeta SŠ No29 Chamovniki. Byla to teprve jejich druhá společná mezinárodní soutěž a byli velmi úspěšní. V 1. kole zvítězili, ale v dalších kolech o několik příček klesli a v taneční sestavě obsadili 5. místo. V akrobatické sestavě předvedli tři figury s vruty, z toho jedno dvojné salto, a vybojovali v ní 4. místo.

Také 5. místo obsadili Rusové, Michail Jeršov a Marija Zinčenko z klubu Pozitiv SŠ No29 Chamovniki. V 1. kole skončili na 9. místě, v dalších kolech svoje umístění zlepšovali a v taneční sestavě se umístili na 7. místě. V akrobatické sestavě předvedli dvě figury s vruty, ale žádné dvojné salto a vybojovali 5. místo.

Stephan a Gwendoline Schlegel, Švýcaři z  Tic-Tac Rock Club Cernier, spolu tancují od roku 2013 a toto byla také jejich nejúspěšnější mezinárodní soutěž, ve které vybojovali 6. místo. V 1. kole obsadili 4. místo a v semifinále i obou finálových disciplinách skončili vždy na 6. místě. Nepředvedli žádné dvojné salto, ale několik figur s vruty.

Ne všichni ale měli takové štěstí. Ivan Kudrjašov a Margarita Čarkovskaja z klubu Lider Sankt Petěrburg byli nasazeni do čtvrtfinále a úspěšně absolvovali obě předkola, taneční sestavu i první tři figury v akrobatické sestavě. Následující dvojné salto vpřed z výskoku však Margarita nezvládla. I když ji partner zachytil, nedokázal zabránit pádu. Dopadla sice na nohy, ale vzápětí tvrdě dosedla na parket. Naštěstí se to obešlo bez vážných následků, ovšem je jasné, že pro tento pár zbylo poslední, tedy 7. místo. Zklamané byly i další páry. Tobias Planer a Carolin Steinberger z bavorského RRC Jahn Landsber e. V., kteří v Moskvě vybojovali 6. místo a v 1. kole obsadili 2. místo, předčasně skončili ve čtvrtfinále na 20. místě. Jiný německý pár, Tobias Bludau s Michelle Uhl (1. RRC Speyer e. V.), kteří v Moskvě obsadili 4. místo, skončili na 13. místě.

Jako jediný český pár v soutěži startovali Marek Divoký a Lenka Richtrová ze Sokola Pražského, které doprovázela také Štěpánka Slámová, Sandra Chudomská i Vítězslav Horák, tentokrát ve funkci trenéra. Na parket nastoupili v nových lesklých efektních červeno-bílo-azurových kostýmech. V 1. kole se jim moc nedařilo: v závěrečné šále zkazili už první otáčku, což mělo za následek předčasné ukončení sestavy a z toho plynoucí 19. místo. Ani v opravném kole nepředvedli tuto figuru úplně čistě, ale přesto vybojovali 1. místo a postup do čtvrtfinále. V něm obsadili 10. místo a se stejným hodnocením skončili i v semifinále. To zahájili dvojným saltem vpřed s nástupem Bettarini, který je v současnosti rozšířený stále méně. Je to pěkný úspěch a dárek pro Lenku, která ten den slavila narozeniny.

Světový pohár juniorů

K soutěži nastoupilo 44 párů z 9 zemí. Největší část tvořilo 12 párů z Ruska, za nimiž následovalo 8 francouzských a 7 maďarských párů. Do finále postoupily čtyři ruské páry a dále Maďaři, Chorvati a Slovinci. Vítězství si stejně jako v předchozí soutěži v Záhřebu vybojovali Sergej Svirin a Angelika Mušto z moskevského klubu Planeta SŠ No29 Chamovniki. Maďaři László Csanik a Dóra Dobay (Rók and Roll – Musztáng) získali ve všech třech letošních soutěžích stříbrnou medaili. Maksim Čebotarev a Inna Lebeděva z klubu Lider ze Sankt Petěrburgu, kteří v první letošní soutěži v Krakově zvítězili, se tentokrát, stejně jako v Záhřebu, museli spokojit s 3. místem. Na 4. místě skončili Noa Lilih a Polina Rykova, Chorvati z ŠARRK MegaRock Petrinja. Je to jejich nejlepší letošní výsledek. 5. místo obsadili Nikita Čurakov a Marija Belova z klubu Lider. Na 6. místě skončili Slovinci Domen Žepič a Nika Meglič (Plesni klub Tržič). 7. místo zbylo pro Igora Tregulova a Angelinu Muminu z klubu Triumf SŠOR Trudovyje rezervy.

Světový pohár žáků

Soutěže se zúčastnilo 46 párů z 11 zemí. Zlatou medaili si do Lyonu odvezli Marty De La Torre a Ophélie Portillo z MB Clubu, jeden z osmi francouzských párů, které v této kategorii tancovaly. Velmi úspěšní byli i Ivan Fomin a Naděžda Belousova z klubu Lider Sankt Petěrburg, kteří v Záhřebu skončili na 13. místě, ale tentokrát vybojovali stříbrnou medaili. 3. místo obsadili Maksim Manžos a Aleksandra Šamraj z charkovského klubu GK DJuSŠ CK Sammit. Dalším ukrajinským párem byli Denis Gurin a Taisija Kiričenko ze stejného klubu, kteří skončili na 5. místě. Do finále postoupily také tři z celkem devíti maďarských párů, které v soutěži tancovaly: Gábor Csanki a Zsófia-Ilona Poncz obsadili 4. místo, Benedek Polyánki a Kitty Szöke skončili na 6. místě a pro Sebestyena Bíró a Vivien Csuhai zbylo 7. místo.

 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting