Světový beachvolejbal v Ostravě v novém kabátě

Železné město, bývalý průmyslový areál dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí, unikátní soubor industriální architektury. Nástavba na vrcholu Vysoké pece č. 1 Bolt Tower, moderní science center Svět techniky, multifunkční aula Gong vestavěná do konstrukce historického plynojemu. Národní kulturní památka, místo zapsané v seznamu Evropského kulturního dědictví. Hudební festival Colours of Ostrava. A taky světový plážový volejbal. To všechno jsou Dolní Vítkovice.

Také letos se pod vysokými pecemi uskutečnil turnaj světové série, která se v této sezóně představuje v novém formátu nazvaném Beach Pro Tour. Místo pěti úrovní označených hvězdičkami turnajový systém nyní sestává z úrovní tří. Nejvyšší kategorie se nazývá Elite 16, na rozdíl od předchozího formátu je hlavní soutěž určená pouze pro 16 nejlepších mužských a stejný počet ženských párů. V letošním ročníku má devět zastávek, odstartovala na konci března v Mexiku a skončí v listopadu v Sydney. Druhá kategorie se nazývá Challenge a třetí Future. Změnil se i systém nasazování na turnaje v závislosti na výsledcích předchozích turnajů, který umožňuje rychlejší přesun týmů mezi jednotlivými kategoriemi.

Prohlédněte si velkou fotogalerii Kateřiny Pavlíčkové

KP_beach.jpg

V Ostravě se dosud hrál čtyřhvězdičkový turnaj, což byla druhá nejvyšší kategorie. Mezinárodní volejbalová federace FIVB ale předchozí tři ročníky ostravského turnaje zařadila mezi nejlepší beachvolejbalové akce roku, a proto byla Ostrava v novém formátu povýšena do nejlepší kategorie. Přesto ještě měsíc před turnajem nebylo jisté, zda se vůbec odehraje, a to kvůli nejistotě ohledně finančního zajištění. Problémy se ale podařilo vyřešit, a tak mohly Dolní Vítkovice v květnu hostit druhý turnaj série, mimochodem jediný ve střední Evropě.

Díky polovičnímu počtu účastníků v hlavní soutěži se oproti přechozím ročníkům turnaj odehrál pouze na dvou soutěžních kurtech. Byl zahájen 25. května kvalifikačními utkáními 16 týmů v kategoriích mužů i žen. Jen čtyři nejlepší páry se kvalifikovaly do hlavní soutěže, kde doplnily 11 nasazených párů a držitele divokých karet. Těmi se v domácím prostředí pochopitelně staly české páry, Barbora Hermannová s Marií Sárou Štochlovou a čtvrtý pár z loňského mistrovství světa do 21 let Jakub Šépka s Tomášem Semerádem.  

Výsledky jsou už dávno známé. Jen ve stručnosti proto zrekapituluju, že z kvalifikace se do hlavní soutěže nedostal žádný český pár. A v hlavní soutěži z bojů ve skupinách prošly do dalších kol jen české jedničky Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem. Páry Hermannová – Štochlová a Šépka - Semerád si nepřipsaly žádné vítězství. Zvláště na děvčatech bylo znát velké zklamání, že se jim před skvělým domácím publikem nepodařilo vyhrát ani set. Hráčky ale v rozhovorech po utkáních samy připomínaly, že bez divoké karty by se do hlavní soutěže nedostaly, a v nové sestavě potřebují především sbírat zkušenosti. Ty chtěly využít na blížícím se mistrovství světa. Marie Sára Štochlová, která se do Říma velmi těšila, však kvůli zranění na šampionát vůbec neodcestovala, a Barbora Hermannová musela narychlo shánět novou parťačku. Vraťme se ale zpátky do Ostravy. Velmi pěkné zápasy sehráli i nadějní mladíci Šépka se Semerádem. A zkušenosti, které v Ostravě nabrali, zužitkovali na červencovém turnaji Elite 16 ve švýcarském Gstaadu, kde se poprvé na světovém okruhu radovali ze zisku setu.

Ani Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem nezačali svou pouť na dvorcích „ocelového města“ úspěšně. První zápas ve skupině prohráli s brazilskou dvojicí Renato a Vitor Felipe ve třech setech po dramatické koncovce, když v tiebreaku odvrátili čtyři mečboly, sami měli jeden, ale skóre 21:19 nakonec hrálo ve prospěch Brazilců. Další dramatickou podívanou nabídli Perušič se Schweinerem divákům v zápase s italským párem Carambula, Rossi. Opět se hrálo na tři sety, opět skončil tiebreak poměrem 21:19, tentokrát se ale radovali Češi. Ti se museli vypořádat se zvláštním a nepříjemným servisem Adriana Carambuly, při němž míč odpaluje pěstí velmi vysoko, až nad úroveň tribun. Poslední zápas ve skupině, hraný v chladnu a dešti, zvládli Perušič se Schweinerem bez problémů. Španěly Herreru a Gaviru v prvním setu doslova smetli, ovládli i druhý set a postoupili do čtvrtfinále z prvního místa.

V něm se utkali s bronzovým týmem z olympiády v Tokiu, Katařany Cherifem a Ahmedem. Po ztrátě prvního setu už nepřipustili žádné problémy, tentokrát i tiebreak ukončili již patnáctým bodem a prošli do semifinále, které odehráli ještě tentýž den v podvečer. V semifinále si zopakovali souboj se španělskými soupeři ze skupiny, Pablem Herrerou a Adriánem Gavirou. Opakoval se i výsledek 2:0 pro Perušiče a Schweinera, zato průběh byl zcela jiný. První set rozhodně nenaznačil, co se na kurtu odehraje v setu druhém. Češi totiž do zápasu vstoupili skvěle, vedli až o šest bodů a i přes stíhací jízdu Španělů vedení udrželi. Druhý set byl pochoutkou pro diváky, pro ty české ale současně i velkým náporem na nervy. Španělé měli šest setbolů, Češi promarnili devět mečbolů, až ten desátý úspěšně proměnili a po maratónském průběhu uzavřeli druhý set neskutečným výsledkem 36:34!

Potřetí za sebou se tedy Ondřej Perušič a David Schweiner probojovali v Ostravě do finále. Fanoušci očekávali, že po dvou druhých místech se sen o vítězství českých hráčů konečně promění ve skutečnost. Finále je ale zřejmě pro Perušiče a Schweinera zakleté, protože i potřetí z něho odešli jako poražení. I když tentokrát měli k triumfu nejblíž. S olympijskými vítězi Andersem Molem a Christianem Sørumem z Norska hráli více než vyrovnané utkání, společně se svými soupeři nadchli publikum špičkovou hrou. První set vyhráli 21:15, ve druhém měli dokonce dva mečboly, ale ztratili ho 21:23. V tiebreaku vedli 9:7, jenže norský pár se po obratu dostal do vedení, které udržel do konečného a vítězného skóre 15:13. Třetí místo získali Nizozemci Alexander Brouwer s Robertem Meeuwsenem.

V kategorii žen zvítězily Němky Svenja Müllerová a Cinja Tillmanová, které se do hlavní soutěže probojovaly z kvalifikace a ve finále porazily Brazilky Talitu s Rebeccou. Kvalifikací prošly i třetí v pořadí Tanja Hüberliová a Nina Brunnerová ze Švýcarska.

Kompletní výsledky: https://en.volleyballworld.com/beachvolleyball/competitions/beach-pro-tour-2022/events/elite16/ostrava-czech-republic/schedule/

Text a foto: Kateřina Pavlíčková

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.