Švarc v krásné Telči urval před Čelůstkou titul mistra republiky, ženskou šampionkou je Frintová

V historickém centru Telče se bojovalo o tituly národních šampionů v olympijském triatlonu. V místech, která jsou na seznamu UNESCO, se mistry republiky stali Vendula Frintová a Přemysl Švarc. Zatímco Frintová zvítězila suverénním způsobem, mezi muži to bylo podstatně vyrovnanější a Švarc porazil svého reprezentačního kolegu Jana Čelůstku o 11 vteřin a vystřídal ho na pomyslném trůnu.

V Telči se bojovalo na olympijských tratích 1500 metrů plavání, 40 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu. Závod s názvem Triatlon Telč 2014 přilákal mnoho velkých jmen českého triatlonu v čele s trojicí olympioniků z Londýna Vendula Frintová, Jan Čelůstka a Přemysl Švarc.

plavání

Favorizovaným mužem byl Čelůstka, ale na nejvyšší místo na stupních vítězů se postavil Přemysl Švarc. Ten si na své konto připsal premiérový titul mistra ČR na olympijských tratích a také velmi cenný skalp svého reprezentačního kolegy. Švarc přiznal, že k triumfu mu možná pomohl i fakt, že v České republice je po návratu ze soustředění už týden.

„Ono se to možná rozhodovalo už na startu, jelikož já jsem tu už týden, co jsem přijel z výšek, zatímco Honza se až nyní vrátil z Tater. Měl jsem tedy týden na aklimatizaci a ono to vedro tady dělá divy," řekl šťastný Švarc.

Švarc

Čerstvý mistr republiky následně popsal celý průběh závodu. „Plavání pro mě bylo jednoduché, držel jsem se ve vedoucím balíku. Na kole jsem do toho hodně šlapal, ale i přes to jsem do běhu šel v dobré pohodě. Navíc teď v tréninku zabíhám kolem jednatřiceti minut, takže jsem si věřil, že by to mělo jít,“ přiblížil Švarc. Běh ale nebyl snadnou záležitostí. „Ve třetím kole mě začaly chytat křeče, musel jsem zpomalit a Honza mě skoro doběhl. Jenže takhle rozběhnutý závod se prostě v posledním kole nevzdává, navíc s těmi fanoušky," pochválil publikum v Telči Švarc.

cyklo

Příčiny Švarcova úspěchu lze ale hledat i jinde. Velmi dobře se vyrovnal s vysokými teplotami okolo 35 °Celsia, které v Telči panovaly. „Měl jsem výhodu v tom, že jsem již letos absolvoval italské Grand Prix, kde bylo 45 stupňů,“ vysvětlil Švarc, který bohužel nemá prostor na nějaké oslavy. „Příští týden je Světový pohár v Číně a já už jsem promeškal čtyři kvalifikační závody na olympiádu. Teď tedy vše podřizuji právě Číně a dokonce jsem se až v pátek rozhodl, že pojedu sem do Telče. Když jsem viděl, jak dobře se v tréninku cítím, přemluvil jsem trenéra, abych zde startoval. Ovšem pokud by teď nevyšel závod v Číně, možná bych si to trochu vyčítal,“ uzavřel Švarc.

foto: S. Tichý

PR Česká triatlonová asociace

triatlon

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting