Švarc přepsal historii a po titulu v olympijském triatlonu je i mistrem ČR ve sprintu

V Táboře se v neděli bojovalo i tituly mistrů České republiky ve sprint triatlonu. Olympionik Přemysl Švarc přepsal historii, když navázal na svůj kvalitní výkon z Telče, kde před čtrnácti dny získal premiérový titul na olympijských distancích a stal se národním šampionem i na polovičních tratích. To se ještě nikomu nepovedlo. Mezi ženami slaví titul Jitka Šimáková.

Závod s názvem Velká cena E.ON, Triatlon Tábor byl také sedmým dílem Českého poháru a kromě českých triatletů se na start postavil i Rus Ivan Tutukin, Ruska Alexandra Razarenová a Slovenka Romana Gajdošová. A byli to právě ruští reprezentanti, kteří v Táboře proťali cílovou pásku jako první. O republikové tituly ale samozřejmě bojovali čeští triatlonisté a triatlonistky. Po absolvování 750 metrů plavání, 20 kilometrů na kole a závěrečného pětikilometrového běhu patřily mistrovské vavříny Přemyslu Švarcovi a Jitce Šimákové.

Švarc se letos o svých účastech na republikových šampionátech rozhoduje na poslední chvíli. Po vítězství na MČR v olympijském triatlonu v Telči, kde porazil favorizovaného Jana Čelůstku, prozradil, že se rozhodl startovat teprve den předem. Na mistrovství republiky ve sprint triatlonu v Táboře byla situace podobná, i když tentokrát především kvůli zranění. „V úterý jsem spadl z kola a z toho pádu si odnesl dva stehy na koleni a naraženou čéšku. Tři dny jsem nemohl nic dělat, a tak jsem s rozhodnutím, zda zde startovat, čekal až do sobotního prvního běžeckého tréninku. Vždyť já nebyl ani přihlášen,“ prozradil s úsměvem novopečený mistr republiky Švarc, kterého předčil pouze Rus Tutukin.

Švarc

Ten se již na kole utrhl od hlavního balíku jezdců a nakonec nebyl nikým dostižen. „Musím přiznat, že jsem tuto situaci podcenil a byla chyba, že jsme ho nechali takto ujet. Já jsem za sebou viděl balík asi osmi kluků a myslel jsem si, že ho sjedeme. Ale to se nestalo,“ přiznal Švarc. Ten se navíc stal prvním v historii českého triatlonu, kdo v jednom roce získal domácí tituly jak v olympijském, tak sprint triatlonu. Dají se podle něj oba závody srovnávat? „Dnes to bylo, co se zisku titulu týká, určitě jednoduší. Už proto, že tu nebyl Honza Čelůstka,“ vzpomněl na velkého soupeře, kterého před dvěma týdny v Telči dokázal porazit. Stříbro z národního šampionátu bere Martin Debnar, bronz Jiří Kalus.

V ženské kategorii stejně jako v té mužské doběhla do cíle jako první reprezentantka Ruska. Alexandra Razarenová. Mistrovský titul ale připadl druhé v cíli, Jitce Šimákové. Ta před 14 dny v Telči stála při vyhlášení vítězů na druhém, stříbrném stupínku. Její přemožitelkou byla suverénní Vendula Frintová. Ta dnes ale v Táboře nebyla, ovšem jednalo se o jedinou chybějící závodnici z absolutní české špičky. „Ohromně si toho vítězství cením a mám z něj velkou radost, především proto, jaká tu byla kvalitní konkurence,“ vyjádřila se s radostí v hlase Šimáková. Závod v Táboře pro ni byl jedním z nejtěžších, s o to krásnějším koncem.

Šimáková

O tom, že táborský sprint triatlon pro ni nakonec skončí mistrovským titulem, ale ze začátku závodu ani neuvažovala. „Plavání bylo z mé strany překvapivě špatné. Na bójce jsem se tam prala s nějakými holkami, což mě hodně zdrželo a z vody jsem vylézala na špatném místě a vystresovaná, jak to může dopadnout. Na kolech jsme pak ale utvořily tříčlennou skupinku a s vypjetím všech sil jsme ztrátu dojížděly. Do depa jsme pak přijely v šesti, přede mnou byla ještě Petra Kuříková a já jsem upřímně řečeno nevěděla, jak na tom po náročné cyklistické části budu. Ztrátu jsem ale nakonec smazala a v posledním kole jsem v mírném kopečku nastoupila, Petra to tempo naštěstí nebyla schopná akceptovat, a tak jsem jí utekla. A jsem moc šťastná, že jsem to pak udržela i na stadionu a titul získala,“ popsala mistryně republiky Jitka Šimáková. Pro stříbro si doběhla Petra Kuříková, bronz získala Jana Jiroušková.

A co čeká na čerstvé mistry republiky ve sprint triatlonu v dalších týdnech? Přemysl Švarc se příští týden chystá na Světový pohár v Maďarsku, Jitka Šimáková si nyní dle svých vlastních slov naordinuje dovolenou, poté se chce zúčastnit mistrovství Slovenské republiky v Žilině.

Výsledky: MČR ve sprint triatlonu, Velká cena E.ON, Triatlon Tábor, 7. Díl Českého poháru v olympijském triatlonu

Muži: 1. Přemysl Švarc 1:00:13,4, 2. Martin Debnar 1:00:32,6, 3. Jiří Kalus 1:00:38.

Ženy: 1. Jitka Šimáková 1:07:42,3, 2. Petra Kuříková 1:08:05, 3. Jana Jiroušková 1:08:29,7.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.