Superbiky v Mostě přinesly dramatické souboje světových jezdců.

Most má za sebou jeden z nejrušnějších víkendů posledních let. Na mistrovství světa superbiků dorazilo skoro 40 tisíc diváků, kteří fandili jedenácti českým závodníkům v různých kategoriích a viděli strhující závody nejen v královské třídě WorldSBK. 

V sobotu zajel König  v superbikách svůj zatím nejlepší závod

Sobotní závod přinesl fanouškům nejrychlejších sériových motorek dramatickou podívanou, o kterou se postarala velmi vyrovnaná čtyřka Razgatlıoğlu, Bautista, Rea a Redding. Reddingovi, od kterého v minulém roce mostecký autodrom nejprve schytal několik výtek kvůli únikovým zónám, technická trať sedí. Letos bylo jeho zatím nejlepší umístění třetí místo v superpole race v Donnigtonu. V sobotním závodě se postupně propracoval na druhé místo a chvílemi se dotahoval i na vedoucího Španěla Bautistu na Ducati. Do pořadí ale zasáhl Toprak Razgatlıoğlu, který po dramatickém souboji bral nakonec druhé místo a Redding skončil třetí. Vítěz Alváro Bautista se radoval z prvního místa o to víc, že svému týmu přinesl dohromady 1000. podium pro Ducati. 

Přestože předpověď slibovala občasný déšť, nakonec se v Mostě jezdilo většinou na suchu a padl i traťový rekord. O jeho překonání se postaral loňský šampion Toprak Razgatlıoğlu na Yamaze. S časem 1:31,936 min posunul loňský rekord, který zajel Jonathan Rea (1:31,996 min). 

Z českých jezdců série WorldSBK měl největší šanci na úspěch Petr Svoboda startující ve třídě SSP300. V kvalifikaci byl na sedmém místě, ale v závodě spadl v druhém kole a dokončil na celkovém 24. místě. O příčku před ním byl další Čech Filip Feigl, který startoval na divokou kartu.

Ve třídě supersport je stálým českým účastníkem Ondřej Vostatek. Před závodem si pochvaloval celkové zrychlení, které přinesl nový mostecký asfalt. To se projevilo i na výsledném velmi pěkném 11. místě, čímž se stal nejúspěšnějším českým zástupcem v sobotní části severočeského závodního víkendu.

Zdroj dynamické sekce: » WSBK Most - girls (Fotogalerie)

König odjel závod se zlomenou kostí.

Po sobotním napínavém závodě třídy WorldSBK pokračovaly souboje na špičce stejně dramatickými bitvami i v nedělní části. Dopolední Superpole Race opanoval Toprak Razgatlioglu na Yamaze a do hlavního závodu, který se jel ve 14 hodin, tak startoval z první pozice. Letošní šampionát je velmi vyrovnaný, proto se nelze divit, že během 22 kol se pořadí na špičce několikrát promíchalo. Vítěz sobotního závodu Alváro Bautista na Ducati drtil soupeře při výjezdech na cílové rovince, zatímco Jonathan Rea byl rychlejší v techničtějších částech trati. Toprak se na čelo vrátil až v poslední třetině závodu a vedení udržel až do konce. Bautista dojel druhý a třetí byl Rea. 

Pro Olivera Königa byly nedělní superbiky ještě o něco těžší, protože po havárii v Superpole Race zničil motorku a nastupoval s poraněnou nohou. Podrobnější rentgen později odhalil, že ho český jezdec odjel se zlomenou kostí v nártu. Jeho odhodlání mu nakonec vyneslo 16. pozici a dokázal tak zopakovat úspěch ze sobotního závodu, byť na vysněné body to opět těsně nestačilo. „Nešel jsem přes závit, ale musel jsem si trochu jinak přešlapovat do zatáček. Bylo to náročné, jsem rád, že jsem dojel do cíle pro domácí diváky,“ popisoval novinářům se zatejpovanou nohou König z týmu Orelac Racing. 

V šestistovkách drželi čeští fanoušci palce Ondrovi Vostatkovi, který dojel na šestnáctém místě. Patrik Homola s divokou kartou dokončil závod ve stejné třídě na 22. místě. Ve třístovkách skončil Petr Svoboda, jezdec týmu Accolade Smrž, na jedenáctém místě a další Filip Feigl, který startoval na divokou kartu bral 16. místo. 

„Minulý rok jsme začali budovat tradici, hodně jsme investovali do dráhy i zázemí a jsem rád, že diváci i zástupci Dorny a Mezinárodní motocyklové federace to vnímají. Spokojenost se spoluprací je oboustranná a po druhém úspěšném mistrovství světa superbiků věřím, že příští rok budeme moci opět navázat a přinést jedinečnou podívanou a zážitky ještě více fanouškům,“ říká Josef Zajíček, předseda představenstva společnosti Autodrom Most. Pořadatelé za víkend napočítali 37 081 návštěvníků a oproti prvnímu ročníků, který byl poznamenán kovidem celková čísla téměř ztrojnásobili. 

„Druhý ročník superbiků na mosteckém autodromu se velmi vydařil. Divácká účast byla vysoká a závody napínavé, protože jsme po oba dny viděli skvělé akce ve všech třídách. Bylo to možné díky velkému úsilí a neustálému vylepšování ze strany Autodromu Most a také na základě zkušeností získaných v loňském roce a stále užší spolupráci s FIM (Mezinárodní motocyklovou federací) a organizací Dorna WSBK. Již nyní se těšíme na návrat do Mostu v roce 2023, kdy si toto místo opět upevní své místo v kalendáři WorldSBK,“ okomentoval druhý ročník Gregorio Lavilla, výkonný ředitel WorldSBK. 

Mistrovství světa superbiků v Mostě je letošní největší sportovní událostí v České republice. Vedle fanoušků na místě, sledovaly tuto událost stovky milionů diváků u televizních obrazovek a prostřednictvím oficiálních kanálů sociálních sítí WorldSBK. 

TZ: Autodrom Most
Foto: Aldafoto

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting