Střípky z víkendu Formule 1 na Hungaroringu

Velká cena Maďarska F1 na okruhu Hungaroring je v kalendáři nepřetržitě od roku 1986. Okruh dlouhý přes čtyři kilometry je známý tím, že se zde špatně předjíždí. Letošní velká cena tohle nepsané pravidlo díky novým technickým pravidlům nepotvrdila. Na konci cílové rovinky proběhla spousta předjížděcích manévrů a nutno dodat, že fanoušci, kterých se letos sešel téměř rekordní počet, si závody náležitě užívali.

Popisky k fotografiím:

1. Letošní velká cena byla naprosto vyprodaná, stejně jako téměř všechny ostatní. Formule 1 zažívá po období zmítané covidem a nárůstu sledovanosti obrovský zájem diváků. Na některých okruzích prý přibudou tribuny a otázkou zůstává, zda vše zvládne dopravní obslužnost. Již den po skončení letošní velké ceny šla do prodeje první várka vstupenek. (úvodní foto)

2. 600 korun. Tolik si mohl divák zaplatit za to, aby viděl všechny jezdce startovního pole, kde s nimi dělala rozhovor moderátorka F1.

3. Fanoušci zvláště dvou protagonistů o mistrovský titul byli v Maďarsku opravdu kreativní…

4. ...včetně fanoušků Sergia Péreze

5. Jediným domácím pilotem na Hungaroringu byl Lászlo Tóth, pilot stáje Charouz Racing System ve Formuli 3. Nutno přiznat, že jeho výkon před domácím publikem nebyl z nejlepším. Bohužel pro Maďary, spíše jeden z nejhorších.

6. Kdo český tým naopak vynesl do výšin, byl Enzo Fittipaldi. Ten ve sprintu obsadil třetí místo a v hlavním závodě skončil ještě o jednu příčku výš.

7. Oba závody Formule 3 ovládli jezdci týmu MP Motorsport . Hlavní závod nejlépe zvládl Alexander Smolyar.

8. Součástí programu víkendu na Hungaroringu byl rovněž závod ryze ženské formulové serie W Series. V letošním roce se ho účastní i 19 letá česká závodnice Tereza Bábíčková.

9. Velkou fanouškovskou základnu má na okruhu poblíž Budapešti Robert Kubica. Své podporovatel potěšil startem v prvním tréninku, kde jej Alfa Romeo povolala jako jednoho z “mladíků”.

10. Fanoušci Ferrari musí mít v letošní sezoně nervy ze železa. Další testem jejich výdrže byla nepovedená strategie, jež stála stáj z Maranella pódiové umístění.

11. Přesný opak se konal u Red Bullu. Nedělní závod vyhrál Max Verstappen, a pozor, vůbec poprvé se na první místo dostal až z desáté pozice na startu.

12. Určitý posunu zaznamenává Mercedes. Stříbrné šípy se výkonnosti blíží Red Bullu a Ferrari, což potvrdil George Russell, jenž si vyjel premiérové pole position, které nepřetavil ve výhru. Nakonec dojel třetí za kolegou Lewisem Hamiltonem.

13. Během víkendu se ne vždy zadaří. Ve třetím tréninku boural Sebastian Vettel.

14. V závodě W Series po kontaktu „zaparkovala“ na vjezdu do boxové uličky Filipínka Bianca Bustamante.

15. Tradiční “drivers parade” se letos nekonala na kamionu. Jezdci zasedli do krásných historických vozů. Fanoušky to ale stálo zajímavé rozhovory.

16. Hlavním pomocníkem policistů byla píšťalka. Bohužel ani to nezabránilo dopravnímu chaosu zvláště jak v sobotu, tak v neděli.