Strhující souboje silných motocyklů na mosteckém okruhu

Mezinárodní německý motocyklový šampionát (IDM) minulý víkend nadchl diváky mosteckého okruhu. Jasný, sluneční den v kombinaci s kvalitním povrchechm a možností potkat jezdce zblízka. To byl další podnik IDM, podporovaný Motor-Presse Stuttgart.

Trojnásobný šampion Ilja Mikhalčik (BCC ALPHA VAN ZON BMW RACING) po třech pádech doufal ve vítězství ve třídě IDM Superbike. A důvod, v kvalifikaci získal pole position. V prvním ze dvou závodů však byl po 16 kolech vítězem Florian Alt (Holzhauer Racing Promotion). Po mnoho kol si vyměňovali pozici s Hannesem Soomerem (Enemat Enos Motorsport), a předvedli show kterou nebylo možné překonat, pokud jde o vzrušení. Vpřed se mezitím probojoval i Mikhalchik, který na začátku bitvy chtěl příliš a vyjel z trati. Závod ještě neskončil, když Ukrajinec podnikl úspěšný, ale i tvrdý útok na Estonce, který neměl šanci kontrovat. Mikhalchik se tak rozdělil o dvojí vedení Hondy a skončil druhý mezi Altem a Soomerem.

Prohlédněte si velkou fotogalerii Pavla Pekárka:

V turbulentním druhém závodě s mnoha zvraty nabídl reverzní rošt dostatek vzrušení. Tři nejrychlejší z první jízdy stáli ve třetí startovní řadě a pozice čtyři až šest se posouvají do první řady. Florian Alt a Hannes Soomer byli brzy opět na špici. Ilya Mikhalchik uvízl v provozu. To, že byl na konci na špici, je výsledkem jeho vytrvalosti a obrovského úsilí o postup vpřed. Postupně se propracovával nahoru, aby konečně využil mezery, která se otevřela v souboji mezi Altem a Soomerem. Jak byl Ukrajinec zklamaný po svém druhém místě v první jízdě, o to větší radost měl z tohoto triumfu. A šéf jeho týmu Werner Daemen si strhl tričko a slavil.

Soomer vypadl ze závodu v posledním kole. Díky tomu se Bastien Mackels (tým SWPN) dostal na stupně vítězů a doplnil mix značek BMW, Honda a Yamaha. Za nimi skončil jako první Kawasaki Leandro Mercado (Kawasaki Weber Motos Racing). Lídrem šampionátu je Florian Alt.

V IDM Supersport se předvedl jezdec Oliver Bayliss (D34G) a vyhrál první závod na Ducati. Pro tuto značku to byla letošní premiéra v IDM. Syn trojnásobného mistra světa Superbike Troye Baylisse se dostal do vedení již v první zatáčce, přestože startoval až ze čtvrté pozice na roštu.
V základní sestavě bylo ještě překvapení. Navzdory zisku pole position byl Australan a syn trojnásobného mistra světa Superbike Troye Baylisse až čtvrtý na startovním roštu. A toto místo si udržel až do cíle.
Druhý závod Supersportů v Mostě musel být po restartu a několika pádech opět zrušen a nepočítal se.

Víkend IDM Supersport 300 ovládly Kawasaki z týmu Füsport - RT Motorsports od SKM. V prvním závodě se na domácí půdě prosadil Čech Petr Svoboda a slavil tak svůj první triumf v IDM. V nedělním závodě dojel Španěl Inigo Iglesias (Füsport - RT Motorsports by SKM - Kawasaki) před kolegou Petrem Svobodou a zajistili tak double pro tým.

V kategori FIM Sidecar svedli Todd Ellis a Emmanuelle Clement (Team Ellis/Clement/LCR Yamaha) dva velkolepé závody s Tomem a Benem Birchallovými (Wyckham Blackwell by Birchall/LCR Honda). Sobotní závod ve sprintu vyhráli bratři Birchallové před Pekkou Päivärintou a Ilse de Haas (Team Bonovo Action Team/LCR Yamaha). Nedělní závod se rozvinul do strhujícího souboje mezi Ellisem/Clementem a bratry Birchallovými, který Todd Ellis vyhrál lepším výjezdem v závěrečné zatáčce.

Doplňkové třídy Pro Superstock 1000, Supersport 300 Women's Europacup a Northern Talent Cup zajistily nabitý program bez přestávky. Další kolo IDM se uskuteční od 21. do 23. července 2023 na legendárním Schleizer Dreieck, který letos slaví 100 let od svého založení.

Zdroj: TZ IDM | foto: Pavel Pekárek