Strhující představení Vojtěcha Birguse na brněnském autodromu

Masaryk Racing Days v Brně

První zářijový víkend patřil, již tradičně v Brně, závodům aut na okruzích. Potkávají se zde různé série jako Boss GP, Drexler, Eset Cup Series, Haigo a další. Pro náš tým JMT Racing znamenal tento víkend start ve třídě D2 – formulové vozy v rámci Eset Cup Series. Do Formule 4 usedl mladý a talentovaný pilot Vojtěch Birgus a předvedl strhující představení.

Celý tým se do Brna vypravil už ve středu, aby přichystal zázemí pro nadcházející závodní víkend. Čtvrteční volné tréninky byly jedinou šancí pro seznámení s tratí a s formulí, protože Vojtěch na této trati nikdy a v ničem nejel, a tak to pro něj byla dvojitá premiéra. Čtyři tréninky nejsou sice dostačující, nicméně výborná znalost čtení telemetrických dat a jejich analýza ukázala prostor ke zlepšení. Zkušenosti motokárového mistra a týmové instrukce vedly k neustálému zrychlování v každém tréninku.  

Po povinných přejímkách přišla v pátek na řadu kvalifikace, která byla bohužel dvakrát přerušena červenou vlajkou a Vojta tak přišel o dvě nejrychlejší kola. Přesto dokázal zabojovat a vyhrál kvalifikaci ve své třídě F4 téměř o celou sekundu. Překvapením pro nás bylo, že soupeř Patrik Schober F4 nevyjel na nové sadě pneumatik do kvalifikace.

Sobotní první závod přinesl velkou premiéru, a to pevný start s formulí. Málo plynu a opatrnost způsobila, že se Vojta propadl o tří místa a musel se probíjet zpět. V prvních zatáčkách si tak skvěle zazávodil a získal další sebevědomí. Během těchto soubojů bohužel ztratil přibližně 6 sekund na pozdějšího vítěze a tuto ztrátu již nebylo možné zlikvidovat. Časy v závodním režimu byly opět rychlejší a nálada v týmu byla výborná. Velkou výhodu měl Patrik Schober, který si nechal novou sadu pneumatik až do závodu. První závod v rámci Eset Cup Series tedy přinesl stříbrnou pozici.

V neděli ráno se jako první jízda dne jela druhá kvalifikace, tentokrát bez výraznějších problémů. Studená a vlhká trať nepříjemně klouzala, proto jsme nešli do většího rizika a spokojili se s druhým místem ve třídě. Druhý závod startoval před polednem na již prohřáté trati. Využili jsme pravidla volných pneumatik a nasadili do závodu novou sadu a věřili v další zrychlení. Celý víkend jsme poznávali i chování pneumatik a s ohledem na polední teploty jsme se rozhodli upravit tlaky v pneumatikách. Věděli jsme, že Vojta v závodním režimu vždy zabere, a proto bylo nutné, aby se nepřehřívaly. Zafungovalo to! Vojta zapracoval na startu a do první zatáčky přijel již na prvním místě ve třídě. Někteří soupeři v silnějších formulích Renault a F3 to neměli lehké. Přímo motokárovým způsobem a nebojácně se probíjel v před a získal tak ocenění za největší počet předjetí v závodě. Svému soupeři a šampionovi F4 nadělil až neuvěřitelných 22 sekund!

Celý závodní víkend se obešel bez technických problémů a k plné spokojenosti celého týmu. Tým ocenil Vojtův progres v každé jízdě a aktivní sportovní přístup v obou závodech. Vojta získal cenné zkušenosti i skalp šampiona ročníku. Zároveň se stal druhým vicemistrem Eset Cup Series Formula 4. Gratulujeme a děkujeme všem partnerům týmu, bez nichž by účast nebyla možná.

autor Jiří Koldinský, foto Jiří Birgus

 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting