Středoevropský šampionát FIA CEZ pojede na Masarykově okruhu.

Víkendový závod Masaryk Racing Days nabídne závody šampionátu FIA CEZ i českého okruhového mistrovství, ale také  BOSS GP.  Tedy závod nejrychlejších závodních vozů, jaké zde letos pojedou. A to včetně  formulí jedna. Celkem na  víkend do Brna míří na 250 závodních aut a pilotů. Bude se tedy jednat o nejnabitější závod okruhové sezony na brněnském Masarykově okruhu. To hlavní se uskuteční v sobotu a v neděli.

FIA CEZ  a také Mezinárodní mistrovství České republiky

Středoevropská špička v okruhových závodech, kde jsou nepřehlédnutelní také čeští jezdci a týmy, se představí klasicky ve dvou sprintech a jednom hodinovém vytrvalostním závodu, který je naplánován na sobotní podvečer.  Ve startovní listině proti předchozím závodům  přibylo několik atraktivních vozů.

Za zmínku určitě stojí premiéra speciálu Audi R8 LMS Ultra v podání zkušených matadorů Petra Kačírka s Marcelem Kusínem. Ti doposud jezdili (mimo jiné) ve Ferrari F430, ale nyní připravili atraktivní premiéru vozu,  který na českých okruzích ještě v tomto šampionátu nestartoval.

Praga

Ferrari je sice krásné a rychlé auto se zajímavou historií, ale na nejnovější vozy specifikace GT3 už bohužel nestačí. Proto jsme se s Marcelem rozhodli jít s dobou a už v Brně nastoupíme s Audi R8 LMS Ultra. Je to extovární vůz a v posledních dvou letech závodil v týmu ISR Racing, který se s ním účastnil Blancpain GT Series, včetně 24h Spa.

Pro Audi jsme se rozhodli ze dvou důvodů. Jednak protože u nás jezdí kromě Audi vozy všech ostatních  značek specifikace  GT3 a právě ,,erosmička,, chybí  a za druhé jsme chtěli spolupracovat s někým kdo sídlí blízko nás a je ochoten a schopen nám poskytnout technickou podporu.  S Marcelem si od toho slibujeme, že se přiblížíme čelu startovního pole,“ sdělil k premiéře Petr Kačírek.

„Spolupráce s Igorem Salaquardou je velmi vstřícná a seriózní, za což jsme moc rádi. Mimo mne a Petra bude jezdit i Filip Salaquarda, který nám pomůže s nastavením vozu na brněnský okruh. Po čtvrtstoletí závodění nás čeká další velká výzva a tak jsme všichni moc zvědaví, jak nám to s novým autem půjde,“ dodává Kusín.  Poprvé pak jezdci usedli do vozu  již ve čtvrtek.

Závod se dočká ještě další  atraktivní novinky:  V rámci příprav na sezónu 2017 bude mít brněnský tým Šenkýř Motorsport pro závod k dispozici tovární vůz BMW M6 GT3.  Budou jej pilotovat slovenští bratři Filip a Samuel Sládečkové, kteří mají na svém kontě již řadu úspěšných startů v  barvách Šenkýřova týmu.

O tituly v šampionátech Mistrovství Zóny Střední Evropy a Mistrovství ČR bude v Brně bojovat Jakub Knoll na extovárním BMW Z4 GT3 poslední evoluce, který se v posledním závodě na Slovakiaringu probojoval do čela průběžného vedení  sprintů obou šampionátů.

Poprvé se v nejsilnější divizi nad 3500 ccm představí Tomáš Erdélyi, úřadující zónový mistr třídy do 3,5l. V Brně se představí  se silným týmovým BMW M3 E92 V8 GTR.

Šéf týmu Robert Šenkýř vysvětluje : "Hlavním cílem týmu v Brně bude podpořit Jakuba v jeho boji o mistrovské tituly v zóně i českém  mistrovství. Myslíme však i na budoucnost a ta je na mezinárodním poli možná pouze s GT vozy nejnovější generace.

Využili jsme tedy nabídky BMW Motorsportu a absolvujeme celý závodní víkend s BMW M6 GT3. Auto budeme poznávat  od volných tréninků až po poslední nedělní závod. Chceme nabrat co nejvíce zkušeností a s autem se maximálně seznámit.  Bratři Sládečkové jsou však zárukou, že nové auto v Brně pomalu nepojede."

Po delší době se na startu objeví také domácí tým - Mičánek Motorsport. Ten čeká pěkně nabitý víkend nejen v Brně. Začal  pro něj již ve čtvrtek startem v Carbonia Cupu na Slovakiaringu,  odkud se tým večer vrací do Brna. Další část týmu pojede Porsche Sports Cup Germany na okruhu v belgickém Spa. Do vozů  Lamborghini Gallardo v Brně mají usednout Tomáš Mičánek a zcela nově také Jiří Stránský.

Na startu nebude chybět ani Jakub Kubas s BMW Z4 GTR, Aleš Jirásek s Pragou R1, dvojice Konopků s Lamborghini Huracan Supertrofeo   , respektive Lamborghini Gallardo R-EX, Rudolf Machánek by zase měl představit svůj nový  Mercedes SLS GT3  a pojedou i další a další jezdci.

ilustrační

BOSS GP i s dvanáctiválcovými formulemi, včetně F1

Nejrychlejší závod víkendu i celého závodního roku v Brně.

Do startovní listiny seriálu BOSS GP přibyla k formulím 1 dvojice raritních vozů Panoz DP09B. Vozy pohání monstrózní dvanáctiválcové motory, které papírově dosahují výkonu 560 kW (750 koní). Prakticky stejný výkon mají současné vozy F1. Vozy,které  budou k vidění a slyšení v Brně, však mají mnohem atraktivnější zvuk ….

V tomto případě stojí za zmínku i start rychlé Jihomoravanky Veroniky Ciché.

Časový harmonogram víkendu je klasický. V pátek 9. září čekají na jezdce volné tréninky a první kvalifikace, v sobotu je na programu první sprint a nas závěr dne hodinový vytrvalostní závod. V neděli uzavře brněnský podnik druhý víkendový sprint.

Již pátek večer se v jednom ze sálů Masarykova okruhu uskuteční koncert, který začíná v 19,30 hodin.

Další program pro návštěvníky

Masaryk Racing Days jsou tradičně zaměřeny na celé rodiny. Ani letos tedy nebude chybět bohatý doprovodný program, jak informovali pořadatelé akce. Novinkou bude dráha s RC modely autíček, které si budou moci děti i dospělí sami vyzkoušet. A nejen to.

Základní vstupné stojí 200 Kč / den, víkendová vstupenka přijde na 300 korun. Naproti tribuně T3 bude umístěna velkoplošná obrazovka.  Parkování je zdarma. Ráno a odpoledne pojede v sobotu i v neděli z Mendlova náměstí  na Masarykův okruh a zpět speciální linka 400.

Dalším vrcholem sezóny Masarykova  okruhu bude po nedávné Moto GP a po víkendovém závodu FIA CEZ a BOSS GP premiérová 24 hodinovka v půlce měsíce  října.

TV reportáže z FIA CEZ z Mostu a Slovakiaringu ZDE:

https://www.youtube.com/watch?v=7zHyuviCa_g

https://www.youtube.com/watch?v=gmzhGi7MbLs

TZ: Pavel Jelínek, FIA CEZ
Foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.