Jedenáct stoupání rozhodne 3. ročník Brno - Mikulov - Brno

Poslední dny zbývají do startu 3. ročníku jednorázového závodu Brno - Mikulov - Brno. Závodit se bude na osvědčené trati s mnoha stoupáními. BMB svým profilem připomíná slavné ardenské klasiky, zejména v závěrečných 60 kilometrech.

Pořadatelé českého dílu seriálu Visegrad 4 Bicycle Race se rozhodli neměnit osvědčenou a atraktivní trať, opět se tedy bude závodit mezi Brnem a Mikulovem a rozhodující okamžiky by mělo přinést devět krátkých stoupání od 130. kilometru až do cíle. „Kromě několika menších změn je trať závodu stejná jako v prvním ročníku v roce 2021. Myslím, že už tehdy jsme našli ideální rovnováhu mezi rychlým startem závodu na větrných rovinách při cestě do Mikulova a těžkým kopcovitým závěrem v okolí Brna,“ říká Josef Vaishar z pořádajícího klubu TJ Favorit Brno.

Ze slavnostního startu na brněnském velodromu vyrazí početný peloton v mezinárodním složení na osmikilometrovou cestu přes Brno směrem k ostrému startu v Ostopovicích. A hned po pár kilometrech začnou cyklisté stoupat na první kopec v Ořechově. Další důležitý výjezd je až na 60. kilometru v Pavlově. Zde se peloton v předchozích ročnících pokaždé roztrhal, ale následujících 70 kilometrů je opět po rovině, takže skupiny a jednotlivci mají dost času se spojit a také občerstvit před náročným finišem.

Zdroj dynamické sekce: » Brno-Mikulov_preview2 (Fotogalerie)

„Zvažovali jsme, že závod natáhneme na úzké a technické silnice v okolí Mikulova, ale nakonec se držíme původní trati, peloton by tedy měl vydržet pohromadě až do Dolních Kounic, kde začne boj o vítězství,“ dodává Vaishar.

Z Dolních Kounic cyklisté vyjedou na dvoukilometrové stoupání, rychle spadnou dolů a okamžitě začnou stoupat na nejtěžší výjezd přes obec Hlína na Hlínský kopec, který má v prvních stovkách metrů až 15 %. A neodpočinou si ani v dalších kilometrech, po výjezdech do Ořechova, Omic a na Kývalku, kde se trať stočí směrem k Brnu. V kopci k automotodromu už v minulých letech útočili velcí favorité. Je to totiž nejdelší stoupání závodu, měří 2900 metrů a za vrcholem je rychlý sjezd po nově opravené silnici do Žebětína.1,4 kilometru dlouhý výjezd do Kohoutovic je fanouškům cyklistiky dobře známý z jarní klasiky Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš a pamětníci si Kohoutovice možná pamatují také z mistrovství republiky v roce 2007. Loni zde útočili polští cyklisté Marcin Budzinski a Jakub Kaczmarek, jejich útok zachytil pouze obhájce vítězství Adam Ťoupalík.

Po sjezdu do vilové čtvrti Pisárky už není na co čekat. Kilometr dlouhý deseti procentní výjezd na Žlutý kopec je ideální příležitostí k finálnímu útoku. V roce 2021 zde Ťoupalík rozhodl o svém prvním vítězství, loni pouze reagoval na útok Kaczmarka, udržel se a v posledních stovkách metrů, ve strmém výjezdu na hrad Špilberk Poláka utrhl a připsal si druhý triumf v řadě. Cílové stoupání na Špilberk je jedenáctý kopec na trati závodu, který tak připomíná známé ardenské klasiky, či Amstel Gold Race.

Sledovat průběh letošního 3. ročníku Brno - Mikulov - Brno bude možné nejenom přímo u trati, ale také v internetovém vysílání České televize a v komentované fotoreportáži na webu RoadCycling.cz.

TZa Foto: TJ Favorit Brno

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.