„Tvrdší prověrku party i formy jsme si nemohli přát,“ jásal o víkendu nedaleko Vírské přehrady na Českomoravské vysočině manažer týmu Technika Brno EXTREME: jeho tříčlenná sestava – běžec Matěj Trávníček, kajakář Karel Mach a biker Jaroslav Sláma vybojovalo „Zubr Cup“, hlavní trofej  štafetového závodu pro pořádné sportovní tvrďasy. Navíc druhou soutěž, jednotlivců, kteří se rozhodli absolvovat všechny tři disciplíny postupně sami, vyhrál tělocvikář brněnského VUT Jan Šťastný.

Lepší psychický doping si tihle Brňané nemohli přát. Cílem jejich soutěžení je letos za 46 dnů rakouský XXV. ročník „Dolomitenmanna“, zápolení, které je zřejmě právem označování jako nejtvrdší štafetový multisportovní závod světa. Brňané se netají: „V tom bychom chtěli zvítězit!“  Je to sen, ale s ohledem na jejich předchozí výsledky nikoliv nereálný.

Družstvo při „Dolomitenmannu“ je čtyřčlenné, jeho členové plní v rámci štafety každý jednu disciplínu: běh, paragliding, jízdu na kajaku, etapu na horském kole. Vysočinu s Dolomity lze srovnávat stěží, stejně jako sponzorská zázemí v Rakousku a u nás, ale… ony i ty stráně Vysočiny dají patřičně zabrat. Navíc Zubr Cup se (na rozdíl třeba i od českého červnového Adrenalin Cupu) nezměnil během sedmi let tak, aby v něm neměli šanci vyspělí hobby soutěžící, ale jen ad hoc zlanaření profesionálové - specialisté jednotlivých disciplín. V týmech Techniky kupříkladu nikdy nechybí troufalí baseballisté… Protože jsou srdcaři…

Ale šikovné hosty si také umějí vybrat. Matěj Trávníček, který nakonec vítěznou štafetu rozbíhal na trase 10,9 km ze stadiónu v Ujčově údolím Svratky proti proudu řeky pod zeď přehrady ve Víru, je vlastně běžkařem. A k tomu studentem Sportovního gymnázia v Novém Městě na Moravě. A bydlí na Vysočině, v Herálci. Podél cesty mu tleskali známí…

Při „Zubr Cupu“ bojovaly štafety dospělých v trojicích. Favorizovanou byl Dream Team (běh Luboš Jadrný, kajak medailistka juniorského MS z Ústí nad Orlicí Klára Paďourová, kolo Josef Doleček). Ale opakované defekty plášťů bicyklu tohle družstvo naprosto zdecimovaly. Závod nedokončilo.

Stráně Vysočiny nejsou příhodné pro zařazení disciplíny přelet na padáku. Zato hrázný z Vírské přehrady mál tradičně a měl i nyní pochopení: odpustil ke druhé disciplíně vodu a koryto Svratky bylo rázem tak divoké a mocné, že sjezd přes jezy byl hodně na srdíčko. A zvládnout pak pod štěpánovskou slévárnou vodní slalom mezi brankami, to byl zase mocný záběr na svaly.

Některé utopené lodě byly polapeny až daleko za ujčovským cílem, až před Nedvědicí… Vše ale skončilo bez zranění.  Takže nejen pro početné diváky, ale i pro trýzněné soutěžící docela zábavně. Přibylo historek, bude proč se příště vracet.

Zajímavost: Pořadatelé „Zubr Cupu“ povolili soutěžícím v první štafetové disciplíně vybrat si alternativu: buď 10,9 km tradičně běžet, nebo jimi projet do Víru po silnici. Zájemci o novinku s kolečkovými bruslemi se našli. Variantu na inlajnkách zvolil například i vítězný sólista Šťastný.

A tak se souběžně, pod jedním ředitelstvím, mohl prohnat na chvíli uzavřenou silniční tratí kolem řeky Svratky i peloton dalšího závodu, který do budoucna v červenci obohatí letní sportovní program na Českomoravské vysočině. A umožní soutěžit i mladším: premiérově se totiž o víkendu jel i „I. Pernštejnský inline ¼ marathon“ (jeho vítěz Michael Uherka z SSC Otrokovice, 17 let, zdolal 10,9 km za 22:02 min.). Je to í široko daleko jediný silniční závod na kolečkových bruslích v regionu, kde se narodila Sáblíková. A kde k tomu najít vhodnou silnici už není vůbec snadné: brání tomu kopcovitý ráz, ale hlavně skoro všude mnohem větší doprava.

Šéfem organizačního týmu obou soutěží byl bývalý čs. gymnastický reprezentant, profesí advokát a současně pedagog Fakulty sportovních studií MU z Brna, Pavel Knitl, má sen: „V tomhle regionu, dnes na pomezí Kraje Vysočina a Kraje Jihomoravského, se intenzívně sportovalo už před stoletím. V létě, v zimě. Na Nedvědicku, na Bystřicku, jen o kousek dál na Novoměstsku, na Žďársku…  Příroda je tu stále krásná, atraktivní. Jen formy turistiky v ní se mění – dnes se lidé nespokojí pouze s návštěvou nedalekého hradu Pernštejna nebo s prohlídkou Vírské přehrady, v níž se shromažďuje pitná voda, takže se v ní koupat nesmí. Mají-li se v regionu zdržet, tak mnozí, a nejen ti se sedavou profesí, si rádi vyzkouší v přírodě vícero sportů. A taky sebe sama. Když společně připravíme akci, která nabídne zážitky, jako ta naše, když ji budeme patřičně propagovat, jako to umějí třeba sousedi Rakušané, tak je tu kapacita příště i pro několik set soutěžících.“

Přece jen srovnání s „Dolomitenmannem“: na něm bude v září v akci na 110 týmů! Šestkrát víc než o víkendu u nás…  Závodníci, jejich doprovod, početní diváci - i pro turismus v tamějším regionu to bude pořádná injekce!

Z výsledků – Czech Outdoor Tour Series 2012, VII. ročník mítinku Zubr Tour, multisportovní extrémní závod štafet, start a cíl stadion Ujčov u Vírské přehrady, I. úsek 10,9 km běhu nebo in-line závodění, II. úsek 11,5 km sjezdu a slalomu na kajaku, III. disciplína 28 km MTB, 14 týmů:

  1. Technika Brno EXTREME (Matěj Trávníček, Karel Mach, Jaroslav Sláma) 2:32:27 hod.
  2. SUN SPORT (Jakub Janíček, Martin Saitl, Jiří Pražák) 2:35:00,
  3. Technika Brno EXTREME A+ (Jiří Bidmon, Petr Koukal, Václav Šafránek) 2:36:36,
  4. Hlavou dolů A team (Vladimír Buřt, Leoš Svoboda, Pavel Přichystal) 2:36:47,

Jednotlivci (absolvovali sólo postupně všechny disciplíny):

  1. Jan Šťastný (VUT Brno) 3:01:30 h.,
  2. Zbyněk Jeřábek (Mladá Boleslav) 3:12:16,
  3. Pavel Srbecký (Technika Brno EXTREME A+) 3:45:05 h., atd.

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting