Těsné souboje o každý metr uzavřely offroadovou sezonu

Letošní seriál OffROAD Maraton dojel do finále. V sobotu 11. listopadu na svatého Martina se motorkáři, čtyřkolkáři a autaři vyřádili na trati v Ředhošti. Po závěrečných soubojích proběhlo vyhlášení osmidílného podniku. Absolutnímu pořadí napříč kategoriemi kralovali motorkář Petr Trávníček a čtyřkolkář  Martin  Miřejovský.  Celkem  2138  kilometrů  letos  absolvoval  RP  Interier s Rostislavem Plným za volantem buginy, celkový vítěz mezi auty.

Závěrečné klání otevřeli motorkáři závodem na dvě hodiny. Na 150 strojů vyrazilo v osm hodin ráno na téměř 3 kilometrovou trať s výjezdy i sjezdy. Oproti loňskému roku se startovalo směrem do kopce, což hned několika jezdcům dělalo velké problémy. Trať byla hodně mokrá a koleje v blátě vyžadovaly jezdeckou zkušenost. Většina závodníků se s terénem nakonec popasovala a naplno si užila poslední závodní kilometry.

Jako první cílem profičel favorizovaný Petr Trávníček (Moto – Trávníček – Kovoděl – Janča) před Tomášem Coubalem (JM Motors) a Martinem Brádkou (Metal trade Comax a.s.). Najeli 31 kol a o kolo porazili zbytek závodního pole. Během sezony sváděli největší boje Trávníček s Coubalem a s nestorem endura Lubomírem Vojkůvkou (Vype racing team). Vedoucí Vojkůvka se ale zranil při pátém dílu seriálu a sezonu předčasně ukončil. Petr Trávníček se tak vyšvihl do čela absolutního pořadí dle počtu kilometrů a vedení už nepustil. Tomáš Coubal během roku bojoval hlavně s fyzickou kondicí a byl rád za konečné stříbro. Na stupni nejlepších je doplnil Karel Brabec z Motokrosu na Cechu. Všichni jsou z kategorie mistrovských E2. Titul ve slabších E1 získal Martin Prokeš (TJ Sokol Krásné Pole), který ještě loni jezdil v pohárové třídě. A mistrovské veterány letos ovládl Miroslav Pavlík z Enduro teamu Velká.

Na finálovém startu čtyřkolek v 10:30 bylo živo. Ondřej Fišar (Quad Nová Paka) v absolutním pořadí vedl o pouhý kilometr před Martinem Miřejovským z Teamu Max II. Miřejovský měl navíc po sedmi závodech srovnané skóre s Jurajem Vargou (Varga Motorsports teamu) v kategorii mistrovských sportek. Jezdci ve dvou stopách tak bojovali o každý metr. Cílovou pásku nakonec proťal Juraj Varga se 34 koly. Stejný počet zajel i Miřejovský. Ale mistrovský titul mu unikl o tři body. Chuť si spravil v absolutním pořadí, kde o dva kilometry porazil Ondřeje Fišara a stanul na nejvyšším stupni. Třetí absolutně skončil Martin Kuchař (Enduro team Velká), 1. vicemistr mistrovských veteránů, jehož náskok před čtvrtým Jaroslavem Voglem (Stavební Žežulka racing team) činil pouhý kilometr. Kuchař se k nejlepšímu výsledku ve své závodní kariéře propracoval hlavně v druhé polovině sezony. Viditelný zlom přišel v drnovické pískovně, kde dojel celkově třetí. Právě tento závod naopak zkomplikoval „hladkou“ cestu na nejvyšší stupně Martinovi Miřejovskému a Jurajovi Vargovi, kteří ho nedokončili a do konce sezony museli napnout síly na maximum. Mistrovské 4x4 byly také letos doménou Michal Vágnera z týmu Čtyřkolky Tišnov. Veteránský titul získal Dušan Novotný z Kaskadér racing teamu.

Po závodech dětí a mladších juniorů se na startovní rošt postavilo 19 aut. Poslední závod sezony, Memoriál Václava Randýska, dostal pojmenování po velkém milovníkovi motoristického sportu, závodníkovi a offroaďákovi, který zemřel na počátku listopadu. Jeho památku vozy uctily 10vteřinovým troubením na startu. A pak vyrazily do poslední 4hodinovky.

Celý závod byl divácky velmi atraktivní. Auta na trati vzájemně měřila síly a řidiči předváděli to nejlepší ze svého umění. Rostislav Plný měl již na startu jistý titul mezi speciály do litru. Ale absolutní prvenství ještě bylo v ohrožení. Na startu plánoval, že odjede asi 10 kol, aby si součet kilometrů jen pojistil. Ale nakonec potvrdil pověst srdcového závodníka a ukořistil poslední celkové vítězství se 63 koly! Rozdílem osmi kol porazil v Ředhošti druhý Andy motors racing team. Třetí celkově skončilo Autocentrum Luňák,

které zářilo hlavně v druhé půli sezony. Tým i auto pod vedením Tomáše Luňáka letos šlape jako hodinky a maximálně si užívá zejména bláto. Jeho úspěch podtrhlo i titul mezi speciály do dvou litrů a absolutní stříbro sezony, kdy se do první trojky dostalo jako jediné „klasické“ auto. Během roku Luňáci vyrovnaně soupeřili hlavně s KB System offroad teamem. Zlom nastal v předposledním závodu sezony, kdy KB System klání nedokončil a musel se spokojit s titulem 1. vicemistra. Třetí skončil Wings team, který od čtvrtého OM racingu dělil jen jeden bod.

Absolutní bronz získala bugina Quad servisu Špak – papá buggy týmu. Třetí byla také v kategorii speciálů do jednoho litru, protože ji o půl bodu (!) porazil Selm Morava Racing dvojice Martin Müller junior a senior.

Královskou kategorii speciálů nad dva litry dovedl do cíle v Ředhošti větší vůz KB systemu. Ale titul připadl Wings teamu s letitým Broučkem. Cesta za ním nebyla jednoduchá, tým potrápil hlavně drnovický závod, který se zařadil k nejblátivějším vůbec. Autu zde kromě jiného odešel motor. Wogo team si odnesl titul 1. vicemistra a Offroad centrum Jase skončil třetí. Nováček J+M Offroad team, který kategorii rozšířil letos poprvé, získal v Dobřanech cenu fair play. Stejnou trofej obdržel také na závěrečném vyhlášení sezony za obrovského aplausu všech soupeřů.

Vyrovnaný souboj v Ředhošti svedly amatérské posádky Lego team Kdyně a Taurus. Půl minuty rozhodlo o vítězství Taurusu, který jako nováček Offroad maratonu vybojoval mistrovský titul! A do příští sezony plánuje vylepšení svého vozu. Třetí skončil Manyjak offroad teamu.

Mistři a vicemistři OffROAD Maratonu 2017

MOTO

Mistr Moto E1: 1. Martin Prokeš (TJ Sokol Krásné pole) 202 b., 2. Milan Žižka (Motokros na Cechu) 181 b., 3. Broněk Janča (Kovoděl Janča team) 142 b.

Mistr Moto E2: 1. Petr Trávníček (Moto-Trávníček-Kovoděl Janča) 204 b., 2. Tomáš Coubal (JM Motors) 166 b., 3. Lubomír Vojkůvka (Vype racing team) 144 b.

Mistr Moto E veterán: 1. Miroslav Pavlík (Enduro team Velká) 181 b., 2. Miloš Lelek (MSK motorsport) 165 b., 3. Bohumil Michálek (Enduro team Velká) 118 b.

Pohár Moto E1: 1. Tomáš Dostál 214 b., 2. David Šedivý (Husqvarna Promoto team) 186 b., 3. Domik Wiedl 126 b.

Pohár Moto E2: 1. Filip Boháč (TJ Sokol Krásné pole) 180 b., 2. Jiří Vlk (2T motosport) 98 b., 3. Pavel Diviš ml. (Stolní společnost) 86 b.

Pohár Moto E veterán: 1. Petr Hreus (Moto doupě) 188 b., 2. Karel Provazník (Motokros na Cechu) 133 b., 3. Luboš Mach (Enduro – Zbraslav) 116 b.

Junioři starší motorky: 1. Kimi Skřivan (Kdyně) 198 b., Aleš Klimeš (ENC racing) 175 b., Šimon Maur (Hec Klub Enduro) 155 b.

Junioři mladší motorky: 1. Tomáš Andres (Tomycar s.r.o.) 160 b., 2. Jonáš Maur (HEC Klub Enduro) 140 b., 3. Miloš Klimeš (SMX Racing team Roudník) 125 b.

Děti motorky: 1. Jonáš Maur (HEC Klub Enduro) 207 b., 2. Adam Morávek (J+A racing team) 136 b., Matěj Kolitsch (Cickin Pernink) 111 b.

QUAD

Mistr Quad SP: 1. Juraj Varga (Varga Motorsports team) 178 b., 2. Martin Miřejovský (Team Max 2) 175 b., 3. Ondřej Fišar (Quad Nová Paka) 162 b

Mistr Quad 4x4: 1. Michal Vágner (Čtyřkolky Tišnov) 210 b., Milan Lamina (Can-am) 191 b., František Rafaj (Dragos racing) 160 b.

Mistr Quad Veterán: 1. Dušan Novotný (Kaskadér racing team) 194 b., 2. Martin Kuchař (Enduro team Velká) 184 b., 3. Jaroslav Vogl (Stavební Žežulka racing) 183 b.

Pohár Quad SP: 1. Michal Eiselt (EISteam) 195 b., 2. Jaroslav Úruba (JK Morava team) 157 b., 3. Tomáš Gargulák (Valachia Racing team Kašava) 130 b.

Pohár Quad nad 500: 1. Adam Bezděk (Čtyřkolky Tišnov Aligator AVS) 200 b., 2. Jiří Brom (Can-am) 181 b., 3. Honza Křížek (Quadserviws Špak – Vimek racing team) 157 b.

Pohár Quad do 500: 1. Richard Ctibor (Rokle) 191 b., 2. Patrik Baše (RP Interier) 189 b., 3. Roman Brežák (Horní Životice – maraton team) 181 b.

Junioři starší čtyřkolky: 1. Adam Bezděk (Čtyřkolky Tišnov Aligator AVS) 185 b., Adam Veselý (MSK Panská skála) 165 b., Jindřich Jarcovják (Valachia racing team) 150 b.

Junioři mladší čtyřkolky: 1. Tadeáš Rejdík (KB System) 196 b., 2. Anna Valinová (Dragos Racing) 159 b., Radim Sedlák (Rumbouda-racing) 138 b.

Děti čtyřkolky: 1. Jenda Květoň (HEC Klub Enduro) 180 b., 2. Maxmilián Ušela 161 b., Karolína Krejčíková (KF-vision) 130 b.

AUTA

Speciál do 1000 ccm: 1. RP Interier 210 b., 2. Selm Morava racing 102,5 b., 3. Quadservis Špak – Papá buggy team 102 b.

Speciál do 2000 ccm: 1. Autocentrum Luňák 153 b., 2. KB System offroad team 136 b., 3. Wings team 76 b.

Speciál nad 2000 ccm: 1. Wings team 121 b., 2. Wogo team 104 b., 3. Offroad centrum Jase 95 b.

Amatér: 1. Taurus 121 b., 2. Lego team Kdyně 104 b., 3. OM racing 95 b.

ABSOLUTNÍ POŘADÍ (dle součtu kilometrů v sezoně)