Souboj Homoly a Busciho pokračoval na Red Bull Ringu

Ačkoliv oba patřili se svými vozy k nejtěžším ve startovním poli, extra závaží nezastavilo Maťa Homolu a Attilu Bucsiho v cestě za prvenstvím na Red Bull Ringu. Jejich souboj o titul pokračuje a v průběžném hodnocení je dělí pouhé dva body.

Druhý podnik TCR Eastern Europe na Red Bull Ringu se nesl v podobném duchu jako úvodní závody sezony v Maďarsku. Maťo Homola s Hyundaiem Elantra týmu Hyundai Janík Motorsport a Attila Bucsi s Hyundai i30 N TCR týmu M1RA Motorsport patřili k nejrychlejším jezdcům rakouského víkendu. A k nim se přidal i Homolův týmový kolega Adam Kout.

Přestože Homola obdržel na Red Bull Ringu čtyřicetikilové závaží, v cestě za prvenstvím v prvním závodě ho to nezastavilo. Bucsi a Kout si nesli shodně třicet kilo, ale pořád byla tato trojice nejrychlejší. Na startovním roštu se seřadili v pořadí Bucsi, Homola, Giacomo Ghermandi s Hondou Civic, a Kout. Jejich časy byly tak vyrovnané, že čtvrtého Kouta dělilo od pole-position pouhých 0,088 sekundy. Na 4326 metrů dlouhém Red Bull Ringu.

Diváci měli o zábavu postaráno od startu do cíle. Prvních sedm kol vedl Bucsi, pak se do čela protáhl Homola a vydržel tam až do cíle. Svou pozici však neměl v žádném případě jistou. V závěru na něj dorážel Kout, takže v týmu bylo cítit i nepatrnou nervozitu ze souboje stájových kolegů. Homola si ale vedení uhlídal, cílem projel s náskokem 1,176 sekundy před Koutem. Bucsi ztratil na první místo více než pět sekund a zklamání z promarněné příležitosti bylo patrné na první pohled.

Bucsi si vše vynahradil v druhém závodě, do kterého startoval ze sedmého místa – vyhrál. O prvenství však musel tvrdě bojovat. Z první řady totiž startovali Jiří Zbožínek z Hyundai Janík Motorsport a Ivars Vallers z LV Racing.

Vallers měl jasnou strategii, zůstat na vnitřní straně v první zatáčce, prosmýknout se do čela a vydržet tam co nejdéle. To mu vyšlo naprosto perfektně. Za první zatáčkou převzal vedení, a zatímco za ním probíhala tlačenice, Vallers budoval náskok na čele. To mu přineslo obrovskou výhodu, protože než ho dohnali a předjeli Kout a Bucsi, zbývaly čtyři kola do konce. Vallers tak po naprosto bravurní jízdě, skvělých časech a stabilní rychlosti, dokončil závod na třetím místě a s celým týmem se radoval z prvního podia v TCR Eastern Europe. Kdyby bylo hlasování veřejnosti o nejlepším jezdci druhého závodu, byl by jím jistojistě Vallers.

A jak dopadl souboj o vítězství mezi Koutem a Bucsim? Český závodník byl velmi blízko svému prvnímu vítězství letošní sezony. V závěrečných dvou kolech se urputně a úspěšně bránil maďarskému mladíkovi. V posledním kole na zadní rovince však Bucsi zaútočil a ve čtvrté zatáčce převzal vedení. Byl to těsný souboj do posledních metrů závodu.

Nejvíce bodů v druhém podniku TCR Eastern Europe tak nasbíral Bucsi. Třetí a první místo mu vyneslo 40 bodů, čímž se na dva body přiblížil Homolovi, který dojel v druhém závodě na čtvrtém místě. Kout skončil pokaždé těsně druhý a společně s Bucsim a Homolou poodskočili konkurenci v průběžném hodnocení. Lídr Homola má 80 bodů, Bucsi 78 a Kout 71. Jejich další souboj bude pokračovat za tři týdny na Slovakia Ringu.

TZ: T. Vacín | Foto: P. Frýba | TCR Eastern Europe