ŠOLTYS A ALIYYAH KOLOC SE NAHÁNĚLI PO KAMENÍ I V DUNÁCH, VALTR BY NEJRADĚJI MÍSTO VOLNA DÁL ZÁVODIL

V osmé etapě Rally Dakar posádky Bugygra ZM Racing úspěšně dokončily druhou část náročné maratonské etapy. Na trati z provizorního bivaku v Davadmí zpátky do Rijádu si spolu zazávodili Martin Šoltys v Tatře a Aliyyah Koloc za volantem speciálu Buggyra Can-Am DV 21, oba si vzájemný souboj pořádně užili. V pondělí čeká všechny účastníky Dakaru zasloužený den volna a po něm druhá polovina soutěže. Po té první se Jaroslav Valtr drží po dnešním 11. místě na celkové šesté pozici. Už jen místo za ním je dnes osmý Martin Šoltys. Josef Macháček je v kategorii T3 – Lehké prototypy těsně za průběžnou nejlepší desítkou, po etapovém 20. místě je na jedenácté pozici. Aliyyah Koloc dnes skončila o dvě pozice lépe než dakarský doyen, průběžně se drží jako pětatřicátá. 

Martin Šoltys a Aliyyah Koloc spolu bojovali na kamenitých úsecích i v dunách. „V dunách nám Aliyyah ujela, tam je šikovná a jede krásně. Na tvrdých pistách jede kamion rychleji, tak jsme zase ujeli my jí,“ popsal pilot Tatry 815 malý týmový souboj.

"Jelo se nám výborně. Jen jsme byli trošku omezeni tím, že nám včera upadly ty tlumiče, takže nám to pořád netlumí. Ale etapa byla krásná, krásné duny. Tím jak jsme včera ztratili, předjížděli jsme dneska hodně Can-Amů. Na volný den se těším. Hlavně se těším, že dáme dohromady auto. Je vidět, že Dakar je těžký a týden v terénu je na autě znát. Tatra už potřebuje péči a lásku," dodal Martin Šoltys v cíli erzety. 

Jaroslav Valtr musel celý měřený úsek absolvovat neplánovaně jen s pěti válci. I tak dokázal jet často na plný plyn. „Po včerejšku jsem chtěl jet na bednu, tahle trať vyloženě Tatře vyhovuje. Jenže po sto metrech na startu to přestalo jet. Hned jsem věděl, že jedeme na pět válců. Po technických pasážích přišly duny, kde jsme museli jet opatrně a obezřetně. Najeli jsme tam tak o 10 až 15 km navíc, protože jsme objížděli všechny prudké výjezdy. Neměl jsem odvahu na ně auto poslat, abychom někde nezůstali ležet na boku. Poslední úsek dnešní etapy byl spíš rychlý. I přes rozbíječky jsme to drželi pořád pod plynem, bohužel ztráta je velká,“ vysvětlil jezdec Tatra Buggyra ZM Racing. Na volný den se jezdec Tatry Phoenix na rozdíl od většiny ostatních účastníků Rally Dakar netěší. „Já bych jel pořád dál,“ prohodil Jaroslav Valtr se smíchem.

 „Prasknul nám ventil, takže motor nemá zrovna zvuk švýcarských hodinek. Ale je to neuvěřitelný, 346 ostrých kilometrů a my jsme to přežili a vydrželi. A i tak jsme jeli neskutečnou palbu,“ pochválil Valtrův mechanik Tomáš Šikola výdrž motoru Gyrtech.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting