Smutek na Dakaru a jedna z nejkratších etap

Středa a celá 10. etapa byla poznamenána nešťastnou událostí, ke které v úterý došlo na trati, kdy kamion Aleše Lopraise srazil italkého fanouška, který později zemřel. Upřímnou soustrast rodině a blízkým italského fanouška. Aleš Loprais se dostal do situace, kterou podle dostupných informací nemohl nijak ovlivnit.

Závodníci týmu MM Technology do středeční rychlostní zkoušky vyjížděli brzo ráno, unavení po úterní náročné etapě, kterou z části strávili v zatopeném říčním korytu. Čekala na ně spojovačka dlouhá 510 km a jedna z nejkratších dakarských speciálek čítající pouhých 114 km. „Jsme v cíli. Nebylo to nic závratného. Prostě 114 km v písku. Jedničkové a dvojkové duny. Měly tu být i trojkové, ale ty jsme nikde nepotkali. Chvilku jsme se honili s Jardou Valtrem. Jinak jsme jeli celou dobu sami, nikde nikdo. Navigačně jsme etapu zvládli. Asi dvě duny jsme museli objíždět. V měkkém písku se nedaly vyjet. Míříme do bivaku. Jsme bez signálu,“ ozval se jen krátce Martin Macík.

Příští dvě etapy 11. a 12. budou maratonská a měly by závodníky zavést do vysokých dun Pusté končiny, jedné z nejrozlehlejších pouští. Posádky stráví čtvrteční noc v provizorních podmínkách v poušti, oddělení od svých týmů a asistencí. Všechny opravy po čtvrteční rychlostní zkoušce budou muset zvládnout svépomocí.

Zdroj dynamické sekce: » MM Dakar 1 (Fotogalerie)

ŠOLTYS MUSEL VYTÁHNOUT LOPATU, ALIYYAH KOLOC ZKROTILA TANCUJÍCÍ CAN-AM

Na prvních 114 kilometrech ochutnaly posádky týmu Buggyra ZM Racing obávanou poušť Empty Quarter, kam je zavedla desátá etapa Rally Dakar. Jaroslav Valtr v ní obsadil šesté místo a průběžně je mezi piloty kamionů pátý. Martin Šoltys si z pouště odvezl osmou pozici, celkově je hned za svým týmovým kolegou. V kategorii T3 – Lehké prototypy byl čas Aliyyah Koloc hodnocen jako osmnáctý nejrychlejší, v průběžném hodnocení je na 35. pozici. Josef Macháček byl klasifikován dvě pozice za dakarskou debutantkou a stále je jen místo za elitní desítkou aktuálního pořadí této kategorie. Jezdci 

Jaroslav Valtr nestartoval v nejlepším rozpoložení, přesto dokázal se svými soupeři držet krok. „Stálo to za prd. Myšlenkama jsem byl pořád za Alešem (Lopraisem), Jardou (synem Jaroslavem Valtrem) a Petrem (Pokorou). Nějakým způsobem jsme to přežili. Duny nebyly až tak úplně těžké. Kilometr před cílem jsme nemohli vyjet jednu dunu. Zkoušeli jsme to natřikrát. Při třetím pokusu jsme centrální podvozkovou rourou narazili do nějakého hrbu, až mi z toho hrklo v zádech. Brněly mě z toho nohy, ale to už odeznělo. Pak jsme tu dunu objeli a byli v cíli,“ uvedl v cíli jezdec týmu Tatra Buggyra ZM Racing.

Martina Šoltyse zaskočilo, jak dlouho musel speciální zkoušku jet. „Celou dobu jsem si říkal, že etapa bude trvat hodinu a půl, jak jsme si říkali v bivaku. A ono to bylo dvě a půl hodiny,“divil se. Poušť Empty Quarter Šoltysově posádce hned ukázala svoji zrádnost. Všichni tři museli vzít lopaty a kopat v písku. „Začátek byl super, jelo se mi velmi dobře. Prvních šedesát kilometrů bylo perfektních. Jenže pak jsem udělal chybu. Na jedné duně jsme zůstali nahoře viset. Museli jsme vzít lopaty a začít kopat. Ztratili jsme nějakých patnáct minut. Pak jsme jeli s Van den Brinkem. Pořád se trápíme s tlumiči. Jak bylo teplo a uskákaný, tak nám auto tak dobře netlumilo. Proto jsme ke konci trošku zvolnili. Tyhle velké duny, to bude maso,“ uvědomuje si Martin Šoltys.

Aliyyah Koloc vedle dun musela krotit i svůj speciál Buggyra Can-Am DV 21, jehož zadní náprava nebyla po jednom ze skoků v ideálním stavu. „První etapa v poušti Empty Quarter a duny byly úplně všude. Měřený úsek byl krátký, ale o to náročnější. Byla tam spousta dun obtížnosti dvě. Odstartovali jsme rychle, brzy jsme dohnali Martina Šoltyse a předjeli ho. Na jedné větší duně asi 40 kilometrů před cílem jsme dopadli trochu našikmo a měli jsme drobný problém na zadní nápravě. Až do cíle byl Can-Am trochu neklidný, ale Aliyyah si s tím velmi dobře poradila,“ pochválil navigátor Stephane Duple svoji pilotku Aliyyah Koloc.

Josefu Macháčkovi vadil dlouhý, více než pětisetkilometrový přesun na start erzety, ale jízdu v dunách si pochvaloval. „Přejezd byl strašně dlouhej. Bylo chladno a šli po nás komisaři, nemohli jsme si ani nasadit provizorní okno. Pak přišlo 114 kilometrů dun. To byla asi taková zahřívačka na další etapy. Naše vozítka nemají žádný problém s dunami, tak jsme se tam byli pěkně projet,“ liboval si šestinásobný vítěz Dakaru.

Zdroj dynamické sekce: » Martin Prokop - Dakar 2023 - začátek (Fotogalerie)

Duny na Dakaru Prokopovi svědčí, ve středeční etapě dojel devátý a celkově drží sedmé místo

Brzké vstávání, více než 500 kilometrů přejezdu do oblasti dun zvané Empty Quarter, a následně 113 měřených kilometrů, nachystali pořadatelé do desáté etapy Dakaru. Martin  Prokop s Viktorem  Chytkou       z Orlen Benzina Teamu se po stabilních výkonech v předchozích rychlých a méně technických etapách konečně dostávají na svůj oblíbený povrch. To potvrdili již dnes devátým místem v etapě, udržením  sedmého místa průběžně a hlavně stažením ztráty na šestého Romaina Dumase na pouhých pět minut. Přestože se závodilo jen dvě hodiny, byli oba členové posádky v Bivaku v Shaybahu extrémně vyčerpaní.

Martin Prokop: „První etapa v dunách Empty Quarter byla sice krátká a závodili jsme jen dvě hodiny. V cíli jsem byla ovšem zcela vyčerpaný, motala se mi hlava a bylo mi na omdlení. V kabině jsme cítili, že se něco pálí, takže jsme raději vypnuli klimatizaci a tak bylo vevnitř opravdu velké teplo. V pomalé rychlosti a s neustále roztočeným motorem se auto hodně hřálo, takže nám to dalo opravdu zabrat. Na výsledku etapy se to však myslím neprojevilo a zajeli jsme dobrý čas, přestože jsme tam nechali spoustu sil. Naštěstí máme do zítra celkem dost času se vyspat a dát se dohromady. Další dvě etapy budou maratonské bez servisu a pouze v dunách, takže je potřeba pořádně nachystat také auto včetně té klimatizace, protože občas si ji na ochlazení pustit musíme. Následující etapy budou klíčové a musíme je přejet bez větších potíží.“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po 10. etapě:

  1. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – Toyota Gazoo Racing 36:13:37
  2. Moraes (BRA) / T. Gottschalk (GER) – Overdrive Racing +01:21:34
  3. Loeb (FRA) / F. Lurquin (BEL) – Bahrain Raid Extreme +01:37:23
    .....

       7. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +02:50:02 

Zdroj: TZ jednotlivých týmů a foto týmů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.