Slunečný Jopi Racing Day na Slovakiaringu s dvojzávodem Carboniacupu

Již třetím letošním startem se předvedl seriál Carboniacup, který se s garantem a názvem tohoto dne Jopi Racing Day přesunul do druhé poloviny už tak zkrácené sezóny. Ani zde na rychlé trati u Orechovej Potoni nechybělo početné stádo vozů, rozdělených do 4 základních skupin a na účastníky čekal dvojzávod, takže nejen zajímavý bodový příděl, ale také větší nároky na jezdce i techniku. Oblíbený slovenský okruh přilákal na start 100 vozů, přičemž první svůj společný start předvedl Fiat Abarth Cup skupiny B6 a velkou formuli přivezl i Karl Heinz Matzinger z Rakouska a to formuli Renault WS 3,5ltr.

Dopoledne bylo ve znamení volných jízd a kvalifikací, v odpoledních hodinách pak vypukla bitva na trati Slovakiaringu.

Ve skupině A1 zvítězil Matěj Chabr s VW Golf nad Nico Dauererem z Německa jen ve druhé jízdě, první oba společně nedokončili. Pavel Zeman s Mazdou RX8 dvakrát porazil Gustava Niedeského a Audi A3, když jejich protivníkům z Maďarska nesloužila technika. Ve třílitrech A3 bylo stejné pořadí v obou závodních jízdách, když zvítězil Němec Walter Forster s BMW M3, před Adamem Baczynskim s Porsche 944 a Tomášem Zabloudilem s dalším BMW. V A4 do 3500ccm dominoval v obou kláních MiVi na BMW M3 GTR, před Josefem Liškou s BMW a v první jízdě třetí Jan Weber na Subaru do druhé jízdy nenastoupil. V A7 dominoval dvakrát Josef Dauerer s VW Scirocco, v A8 upravených vozech do 3500ccm jednou zvítězil Mario Drexler s Lotusem z Rakouska, druhý závod nedokončil. V nejsilnějších A9 vyhrál první jízdu Slovák Ivan Šoltys s Porsche GT3, před Rakušanem Oliverem Michaelem, kterého jsme znovu rádi přivítali mezi sebou a bronz vyjel Boleslav Waszek s Lamborghini EVO. Druhý závod pak vyhrál opět domácí Šoltys, před dvěma Rakušany na vozech Porsche Georgem Karnerem a Oliverem Michaelem.

Ve skupině sériových vozů B1 startoval trochu překvapivě Luboš Sázava a bez problémů zvítězil, v B2 do 2000ccm zvítězil dvakrát Libor Šajner s Toyotou GT86, před Alfou Romeo Ivo Štajdla. V B3 do 3000ccm dojel vítězně dvakrát cílem Martin Hanzl na Alfě Romeo, před Zdeňkem Čurdou s BMW 330, v první jízdě dojel třetí Tomáš Beneš s Alfou Romeo a ve druhé jízdě ho předjel Milan Zubatý s Fordem Fiesta. Stejné pořadí bylo také v obou jízdách B4, tedy Radek Zimmer s Lotus Exige S, stříbro bral Tomáš Honc s TypeR a bronzový stupínek obsadil podvakrát Petr Kameník s Renaultem Megane. V nejsilnější B5 vyhrál první jízdu domácí Čižmárik na Porsche 911 GTS, před Milošem Pavlanským s BMW M4 a dalším slovenským jezdcem Štefanem Cehulou s BMW M2. Druhá jízda patřila opět Čižmárikovi a pořadí za ním si Cehula s Pavlanským prohodili. Nebřenský s AMG skončil čtvrtý. Premiéru si odbyl na Slovakiaringu B6, neboli Fiat Abarth Cup, kde v první jízdě z celkově 20-ti přihlášených vozů zvítězil Peter Macháček, před Tomášem Kameništiakem a Radoslavem Obrtalem, který však druhou jízdu vyhrál, před Kameništiakem a Macháčkem.

Trošku slabší byla tentokrát Céčka, tedy sportovní prototypy a speciály. Při premiéře v C1 zvítězil na úvod Rakušan Markus Ameseder, před Markusem Hoferem, oba na Performerech a s Revolutionem dojel třetí Fridrich Franz, taktéž z Rakouska. Druhou jízdu vyhrál Hofer, pře Amesederem a Franz zůstal třetí. V C2 prototypech zvítězil dvakrát Michal Paclík z M-System Racing na Normě M20FC, před Martinem Kalvasem na stejném voze, který přesedlal z KTM X-Bow. Slabší Caterhamy C3 opanoval podvakrát Ondřej Hejduk, před Markem Svačinkou a Matesem Vítkem, který tak slavil první bednu.

C4 silnějších Caterhamů měla za vítěze Jakuba, před Martinem Křečkovými a bronz si vyjel Tomáš Frank, druhá jízda patřila do režie Martina Křečka, před Jakubem Křečkem a třetí dokončil Angel Bratovanov. C5 KTM X-Bow mělo pořadí podvakrát stejné, tedy ToMi, Martin Šula a bronzové podesty patřili Milanu Haboňovi.

Skupinu D1 do 1400ccm formulových vozů s motorkami pod kapotou ovládl jako vždy dvakrát perfektním výkonem Honza Rieger, před Ondřejem Hůlkou s vozy Gloria C8F. D2 pro 1400 s automobilovým motorem opanoval v první jízdě Igor Lešinský na Van Diemen RF01, před Hartmutem Heidickem na Estonii 21-10 a dalším krajanem Detlefem Schultzem, ten dojel ve druhé jízdě dokonce druhý za vítězem Lešinským. D3 pro motory 1600ccm zvítězil dvakrát Bernd Weber, před Frankem Thalmannem s Estoniemi 25 a třetí skončil Ingo Weiss, nováček Matěj Řemínek dojel s formulí Campus dvakrát čtvrtý. D4 neboli dvoulitry si podmanil dvojitým vítězstvím Szymon Urbaniak na Dallara 314 F3, před Tomášem Chabrem a Günterem Schönfeldem z HKC. Druhý závod dojeli jezdci ve stejném pořadí. V D5 nad 2000ccm zvítězil dvakrát Lubomír Světinský s Dallarou GP,  když zdravá konkurence Karl Heinz Matzinger s formulí Dallara Word Series 3,5ltr dojel druhý a třetí nadějný Jan Matyáš s Tattus F4. Druhý závod už Rakušan ze stáje Hoffmann Racing nedokončil, a tak se Matyáš posunul na druhou příčku.

Sezóna se přiblížila ke konci, doufáme, že COVID situace dovolí tuto již notně zdecimovanou sezónu dokončit, a že 3.9. na Pannoniaringu, či na finále 11.10. v Mostě uvidíme rychlá kola Carboniacupu. Tak v Maďarsku nashledanou.

Vláďa Rožánek a Carboniacup 2020 team
Foto Jakub Rovný

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.