Slovenský okruh nabídl druhý dvojzávod Hankook Carboniacupu 2023

Trať u Orechovej Potoni hostila letos již druhý dvojzávod, a tím patří velmi zajímavým okruhům, co se bodového hodnocení týká. Na Slovensku se jelo s občasnými vrtochy počasí, a tak občas visela ve vzduchu i správná volba pneumatik, na kterých se dalo ledacos získat, ale také i ztratit. Někdy to nevyšlo a na trati létaly plasty. Startovali nováčci i ostřílení matadoři, několik vozů se zde objevilo z nedalekého Maďarska, či domácí závodníci, kteří se pokusili získat nějaké pěkné umístění na domácí trati. Prostředky do tohoto závodu vložila firma Panattoni, ta se stala garantem a závodní den nesl tedy její jméno Panattoni Racing Day.

Skupina A se tentokrát vešla na dráhu celá, a tak byla smečka vozů pěkně pohromadě. Ve skupině A1 vyhrál do 1600ccm Zdeněk Sekyrka s pěknou Škodou 130 RS, a to hned dvakrát. Dvojnásobné vítězství oslavil i Petr Zelenka ve skupině A1.3 se Suzuki Swift. Slovenský jezdec Josef Molnár se Škodou Octavia si pro dvě zlata dojel dvakrát před Pavlem Zemanem s Mazdou RX8 a Gustavem Niedelským na Hondě Type-R ve skupině A2 dvoulitrových vozů. A3 do 3000ccm měl v první jízdě na stupních vítězů trio Adam Baczynski s Porsche 944 S2, a dvojici vozů BMW jezdců Olafa Haeusnera a Dannyho Teubera z Německa. Druhý závod vyšel nejlépe Olafu Haeusnerovi s BMW M3, před BMW 330Ci Maďara Ivana Ivanova a Baczynski s Porsche 944 S2 skončil třetí. Teuber závod nedokončil. A4 do 3500ccm trpěla úbytkem vozů během závodů, a tak zbyli jen honorovaní jezdci v obou dvou jízdách. Navrátilec Karel Kováč s BMW Z3M si dojel pro zlato v první jízdě, před BWM M3 Maďara Ference Taschnera a BMW M3 E36 Christopha Draucha. Druhý závod patřil právě Drauchovi, který zvítězil nad Maďary Taschnerem s BMW a Sziráckim na Seatu Leon MK2. Ve skupině A5 nad 3500ccm zvítězil dvakrát Walter Forster před Atilou Tápaiem s vozy BMW.

V A6 se jede letos poprvé, ale na Slovakia Ringu vyhrál dvakrát osamocený vůz Davida Kratochvíla. V A7 pro upravené dvoulitry kraloval osamocený Roman Roubíček s Pragou R1. Tomáš Vojtěch si vyzvedl na Slovensku hned dvě zlata v A8 do 3500ccm upravených vozů, a to s vozem Praga R1, když v první jízdě za ním skončil Rakušan Andreas Höfler na Seatu Leon TCR a Roman Váca s další Pragou R1. Ve druhé jízdě si pořadí na druhém a třetím místě vyměnili. Plasty lítaly z druhého vozu TCR Adama Franty, ale vůz se už těší opravený dalším závodům. V A9 nejsilnějších vozů nad 3500ccm se nejlépe dařilo Michaeli Oliverovi z Rakouska na Porsche GT3. Ten zvítězil v obou závodech, který se zúčastnilo celkem devět vozidel. Dvě druhá místa odváží ToMi s KTM X-Bow GTX stáje RTR Projects a bronzové příčky odvážejí ze Slovenska Kevin Raith z Rakouska s Porsche 911 GT3 a Petr Koukola s dalším vozem KTM X-Bow GTX. Čtvrté a páté místo odvezl do Bulharska nováček Ivan Vlachkov s vozem SIN CAR S1, když mu v zádech byl i Pavel Sovička s Corvette Z06 R. Nová Corvette Z06 stáje Spine CZ si odvezla jedno sedmé místo.

Patnáct vozů nás čekalo na startu sériových vozů skupiny B. V B1 do 1600 dvakrát porazil Jiřího Bártu s Citroenem David Drugda se Suzuki Swift Sport. Michal Zimmer s vozem Honda Civic dvakrát vyhrál nad Polkou Balawejder s vozem Mazda MX5 ve skupině B2 dvoulitrů. První jízdu skupiny B3 si podmanil Milan Zubatý s Fordem Fiesta, když další poháry převzali Martin Hanzl s Alfou Romeo a třetí Luboš Sázava s MG 180. Ve druhé jízdě si to na prvních dvou místech piloti vyměnili a vyhrála tentokrát Alfa Romeo. B4 měla dvojitého vítěze v Radku Zimmerovi s Lotusem Exige a druhá a třetí místa brali Silvestr Ulmann s Nissanem 350Z a Slovák Tibor Horvath se Subaru Impreza. V B5 nad 3500ccm dominoval první jízdě Petr Rada s Porsche 911, který si dojel pro zlato před Polákem Tomaszem Waszynskim s Audi S8 a Petrem Krejsou, který tentokrát startoval s Alfou Romeo Giulia. Druhý závod však vyhrál Pavel Sovička ze stáje Blue Garage Racing s Lotusem Exige 430, před dvěma Petry, tedy Radou s Porsche 911 a Krejsou s Giuliou.

Nejslaběji obsazenou skupinou byla tentokrát skupina C prototypů a speciálních vozů, kam se přihlásilo jen dvanáct speciálů. Bodovalo se pak jen ve třech skupinách. V C1 kde bylo nejvíce vozidel bylo stejné pořadí v obou kláních, a to Daniel Hentschel z Německa, před Švýcarem Philippe Gerberem a Rakušanem Markusem Amesederem na stejných vozech Performer. V C2 pro prototypy zvítězil dvakrát Maďar András Kirschner s Radicalem SR8, před Jürgenem Kapellerem na Radicalu SR3 RS a dalším Rakušanem Friedrichem Franzem s Radicalem SR1. Caterhamy svůj závod nakonec nejely, a tak další honorovaní mohli být jezdci v C5 kde soupeřili jezdci stájí RTR Projects Sergej Pavlovec a Janík Motorsport s Tomášem Ticháčkem, přičemž dvě vítězství bral Pavlovec. Toť ve skupině C tentokrát bohužel vše.

Patnáct vozů čítala startovní listina formulových vozů. V D1 kraloval Němec Markus Dietze trochu osamocen s vozem F-BMW. V D2 byla podvakrát nejúspěšnější Estonia 21 Němce Käy Hähnera, když dvě druhá místa ukořistil Zdeněk Petan z Chabr Motorsportu s Tomisem 99/02. V nejnabitější skupině D4 do 2000ccm zvítězil v prvním klání Jan Wagenknecht z SBK Motorsport s formulí Renault 2.0, před velkým konkurentem Honzou Riegerem a Lubošem Škardou. Všichni jeli se stejným vozem. Ve druhé jízdě konečně udolal Honza Rieger svého velkého soupeře a dojel si pro vítězství. Třetí dojel i po druhé Luboš Škarda a podruhé před Bulharem Ilievem  Tsvetanem. Dvě pěkná pátá místa veze Radek Kroupa.

Skupina D5 pro monoposty F4 měla za vítěze prvního klání Ralfa Gläsera, před Slovákem Matúšem Rybou a Josefem Hrdličkou, který s monopostem u nás startoval také poprvé, stejně jako Ryba. Josef Hrdlička zůstal na třetím místě i ve druhé jízdě, ale Ryba si dojel pro zlato a Němce Gläsera tentokrát odsunul na stříbrný podest.

Nyní nás čeká předposlední klání Hankook Carboniacupu v Maďarsku na pěkné trati u lázeňského komplexu Sárvár. Kdo máte rádi Hankook Carboniacup, držte svým favoritům palce i zde, neboť závěr sezóny se rychle přiblížil. 18. září zase vůní benzínu a spálené nafty na shledanou.