Slovenské Derby ve fotografiích Lenky Sklenákové

Text a foto: Lenka Sklenáková

Nejvýznamnější  meeting slovenského dostihového kalendáře připadl na neděli 14.7.2019. Než se dostaneme k vrcholu dne - Slovenskému Derby - začneme úspěchy českých koní v průběhu dne.

Ten první se zrodil ve třetím dostihu, Ceně Mysa (I.kat.,1000m.), kde se po boji o 3/4 délky prosadil svěřenec trenéra Františka Holčáka MR. RIGHT (ž. Z.Šmída), před MISS TROUT (ž. J.Línek),třetí zůstala o hlavu česká EFILY (ž. R.Koplík), čtvrtý PRINCE ORPEN (ž.M.Havelková) a pátý THAI ROCK(G.Bakos).

Od šestého dostihu už byly stupně vítězů rezervovány jen českým týmům, když v Ceně Pat´s Music (I.kat.,2000m.) zabodovala jistě o 1 a 1/2 délky populární hnědka SAŠA (ž.V.Korečková). Mohli jsme "zalitovat",že se vítězství klisny neudálo před početnějším českým publikem, neboť to jí po vyhraném dostihu vítá sborovým zpěvem písně Saša jede. Za klisnou se seřadily maďarské zástupkyně SONG LITTLE SONG (S.Georgjev), ROSE FIRE (P.Krowicki) a BUBI PATA (G.Bakos). Až pátá pak doběhla slovenská favoritka MOOREEN (S.Mazur).

V Bratislavské míli (I.kat., 1600m.) se radovala stáj Lokotrans a trenér Luboš Urbánek, jejichž svěřenci si rozdělili první dvě místa. Úspěšnější byl RED PERSIAN (ž.J.Palík) a po boji o 1/2 délky druhý skončil IDEAL APPROACH (ž.P.Foret). Třetím místem potvrdil český doběh GEORGE BOOLE (ž.Z.Šmída), čtvrtý skončil KILWORD (ž.M.Laube) a pátý GENTLEMAN JACK (ž.J.Línek).

Dostali jsme se k vrcholu dne - Slovenskému Derby (Gd-3, 2400m.). Startovní listina čítala 12 jmen a nejvíce se věřilo těsně druhému koni z Derby českého - ANGKOR WATovi (ž.D.Liška). Před startem dalo zavaděčům hodně práce dostat do boxu outsidera QUISSI LOGIST (J.Bojko), nakonec se však podařilo a tak se všech 12 koní vydalo do dostihu. Nejlépe odskočil ryzák KRISTIANO (ž.J.Verner), za ním se na bariéře držel favorit ANGKOR WAT, dobré pozice si po celý dostih hlídali MILITARY RESPECT (ž.P.Foret) a RYONY (ž.J.Línek). Do cílové roviny zavedl pole KRISTIANO, kde na něj středem dráhy zaútočil RYONY. Zvenčí však vytáhl ž. Zdenko Šmída ARCTURUSe, kterého v průběhu dostihu pomalu posouval ze zadní části pole a do roviny točil jako čtvrtý. Za souboje nejdříve vycouval RYONY, ovšem dostih odvodivší KRISTIANO se odmítl vzdát bez boje a držel s ARCTURUSem krok až k cílovému mezníku. U něj měl podle výroku po tuhém boji hlavu dříve ARCTURUS. Třetí pozici uhájil RYONY, čtvrtý BOLTHORN (M.Abík), a pátý SHAWNEE´S TRIUMPH (S.Mazur).

ARCTURUSe trénuje ve Velkých Karlovicích pro stáj Meridian František Holčák. Pokud bude ARCTURUS v pořádku, pokusí se jako vítěz slovenské Velké jarní ceny a nyní i Derby 29.9.2019 vítězstvím v St. Legeru o zisk slovenské Trojkoruny. Hodně štěstí.

Slovenské Derby 2019 >> Prohlédněte si velkou fotogalerii

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.