Přejímky a slavnostní zahajovací ceremoniál  na Rudém náměstí v Moskvě

Velkolepý startovní obřad na Rudém náměstí v Moskvě byl zahájen v 15 hodin Red Bull show na obloze. Za přítomnosti moskevských diváků a mezinárodního tisku v 19 hodin proběhlo slavnostní zahájení letošní Silk Way Rallye. Pak se na pódiu postupně představila soutěžní vozidla s posádkami v obou kategoriích: vozů a kamiónů. Letošního ročníku této již tradiční rallye se účastní i 4 kamiony s českými posádkami. InstaForex Loprais tým má v soutěži hned dva zástupce. Se startovním číslem 301 odstartuje posádka Aleš Loprais, Serge Bruynkens a Radim Pustějovský, číslo 306 bylo přiděleno Janu Tománkovi, Tomáši Kašpárkovi a Michaelu Hondovi. Za KM Racing nastupuje s číslem 310 J. Valtr, J. Kalina a J. First. Druhou posádku tohoto týmu se stratovním číslem 313 tvoří V. Vildman, M. Macík jr. a M. Mrkva. 

Máme po přejímkách…Pracovalo se dlouho do noci na Královně. Nakonec je vše OK. Zítra dopoledne vyrážíme z Moskvy na první spojovací úsek. Až následující den nás čeká první rychlostní zkouška. Rallye odstartovala a my jsem opět připraveni jet, co to dá. Zdravíme všechny fanoušky, děkujeme za motivační sms, zprávy na facebooku a velkou podporu, která je moc povzbuzující a milá,” vzkazuje Aleš Loprais.

Loprais

Co vlastně letos soutěžní posádky automobilů a kamionů čeká? Jakou trasu pořadatelé připravili? 

0. etapa / sobota 6. 7. 2013
Moskva – Tambov
Jen spojovací část, po dálnici.
Po velkolepém startovním obřadu na Rudém náměstí v Moskvě se 6. 7. závodníci přesunou 450 km do města Tambov. Tato část bude příležitostí provést konečné úpravy před prvním měřeným úsekem rallye, který bude na programu následující den.

1. etapa / neděle 7. 7. 2013
Tambov - Volgograd
Rychlostní zkouška 1A („Ruská savana“) – 100% trasy po tvrdém povrchu.
Po více než 200 kilometrů dlouhém spojovacím úseku dorazí závodníci na start úvodní rychlostní zkoušky v rallye. V této fázi také budou mít soutěžící za sebou téměř všechny silniční části rallye. První část etapy umožní závodníkům objevovat nádhernou krajinu centrálního Ruska, povrch trati bude ideální pro rychlou jízdu. Bude ale následovat zpomalení v úsecích podobných africkým savanám, kde bude navigace obtížnější.
Rychlostní zkouška 1B („Písečné pasti Archedy“) – 90% trasy písčitý povrch, střídavě s měkkým a tvrdým povrchem, 10% trasy kamenný povrch
Druhá rychlostní zkouška bude pro závodníky prvním testem. Týmy budu čelit prvním dunám, které měří až 12 metrů a jsou tvořeny jemným pískem. Soutěžící budou muset přizpůsobit tlak vzduchu v pneumatikách, aby zabránili uvíznutí v písku. V tomto jedinečném úseku by mohly přijít první větší potíže rallye. Posledních 30 kilometrů zavede týmy do cíle první etapy.

2. etapa / pondělí 8. 7. 2013
Volgograd - Volgograd
Rychlostní zkouška 2A („Po stopách historie“) – 40% klikatící se cesta s tvrdým povrchem, 50% písčitý povrch, 10% písčitý povrch s dunami.
Druhá etapa se pojede v této oblasti poprvé. Etapa má historický význam, zvláště pak letos, kdy si připomínáme 70 let od bitvy o Stalingrad. Účastníci tak uctí památku stovek tisíců vojáků, kteří obětovali svůj život v boji proti fašismu. Etapa nabídne vše, co je typické pro Silk Way Rallye – rychlé úseky, které se budou střídat s kamenným povrchem. Posádky budou muset střídání povrchů věnovat plnou pozornost. Následovat budou duny a off-road úseky, kde bude rozhodovat především schopnost navigátorů. Spojovací úsek, který povede po dálnici, dovede závodníky na start druhé rychlostní zkoušky.
Rychlostní zkouška 2B („Radost z jízdy“) – 35% klikatící se cesta s tvrdým povrchem, 65% rychlá část na loukách.
Na závodníky čeká 120 km nepředvídatelného terénu, který celým týmům přinese potěšení z jízdy. Krátký 20ti kilometrový úsek pak zavede soutěžící zpět do Volgogradu.

3. etapa / úterý 9. 7. 2013
Volgograd – Astrachaň
Rychlostní zkouška 3 („Směr: Kaspické moře!“) – 55% rychlý úsek ve stepích, 35% písčitý povrch (pomalý, technický úsek), 10% písčitý povrch s dunami.
Po 80-ti kilometrovém spojovacím úseku bude čekat na závodníky téměř 500 kilometrů rychlostní zkoušky, která bude odstartována v nejvyšším bodě stepi Khazar. Terén bude mít v této oblasti, která je známá pro své kočovné obyvatelstvo, znaky pouště. Po 230 kilometrech budou závodníci opět směřovat k písečným zónám. Organizátoři připravili 200 km etapy na písčitých tratích, na posádky čeká velké množství terénních úseků. Není neobvyklé, že denní teploty v této oblasti dosáhnou 40 °C. Postupně ale bude písek ustupovat stepím. Rychlost terénu se bude neustále zvyšovat a v posledních kilometrech rychlostní zkoušky zamíří závodníci k pobřeží Kaspického moře.

4. etapa / středa 10. 7. 2013
Astrachaň - Elista
Rychlostní zkouška 4 („Na hedvábné stezce“) – 10% duny, 30% písčitý povrch, 60% rychlý úsek s tvrdým povrchem.
Ve čtvrté etapě změní rallye svůj směr – zamíří na západ od pobřeží Kaspického moře směrem k hlavnímu městu republiky Kalmykia. Rychlostní zkouška bude obsahovat mnoho off-road kilometrů. Po prvním úseku opustí rallye Astrachaň a zamíří do nekonečného prostoru jiné pouště – Kalmykia. Při průjezdu kolem přírodních rezervací mohou týmy narazit na volně žijící živočichy, jako jsou antilopy nebo stáda divokých koní. Trať bude rychlá s mnoha změnami směru. Poušť ale bude ustupovat a zvlněná krajina, stepi, údolí a kopce závodníky zavedou k břehům nádherného jezera. Odtud už budou po rychlých a rovných tratích směřovat k Elistě.

5. etapa / čtvrtek 11. 7. 2013
Elista – Astrachaň
Rychlostní zkouška 5 („Tisíc a jedna duna“) – 5% duny, 25% písčitý povrch, 20% klikatící se cesta na tvrdém povrchu, 50% velmi rychlý úsek ve stepích.
Tato etapa znovu změní směr rallye na jih. Role navigátorů bude klíčová. Týmy budou muset dávat pozor, aby se nezachytily v otvorech a průrvách skrytých v trávě. V tomto úseku, který je v Silk Way Rallye novinkou, se mohou dostavit první obtíže, trať bude zvlněná, zejména při přejezdech pastvinami. Následovat budou písečné zóny. I zde bude role navigátorů velmi důležitá. V samém srdci pouště uvidí posádky pouze horizont při dosažení vrcholu duny. Před cílem se ale tempo závodu zvýší. Ti, kteří dosáhnou cíle této etapy, budou jistě považováni za hrdiny.

6. etapa / pátek 12. 7. 2013
Astrachaň – Astrachaň
Rychlostní zkouška 6 („Bludiště Khazar“) – 20% duny, 45% písčitý povrch, 35% rychlý úsek ve stepích.
Etapa začne na pevném podkladu na rychlých tratích s dobrou viditelností. Trasa prochází mezi jezery a vyschlými solnými jezery, kde budou závodní auta schopna dosáhnout maximální rychlosti. Po prvních 50 kilometrech se trasa stočí na sever a vrátí závodníky do pouště Astrachaň. Týmy budou muset věnovat pozornost trase a dát si pozor na vyjeté koleje.

7. etapa / sobota 13. 7. 2013
Astrachaň – Astrachaň
Rychlostní zkouška 7 („Závěrečná překvapení“) – 80% písčitý povrch, 20% klikatící se cesta na tvrdém povrchu.
Závěrečná etapa dovede závodníky k pódiu, které se nachází v centru města Astrachaň. Etapa měří jen 100 km, ale organizátoři chtěli vytvořit etapu, která by mohla přinést ještě pár překvapení. Dostaví se jistě pokušení polevit v tempu, ale všichni závodníci se budou muset soustředit až do samotného konce. Rychlostní zkouška bude v mnoha ohledech miniaturní verzí předchozích etap, amatéři i profesionálové si tak budou moci užít jízdu i v posledním úseku.
Začátek na štěrkovém povrchu bude velmi rychlý. Pak ale přijde písek. Terén se zvlní a na závodníky čeká několik terénních úseků v kopcích. V nich bude potřeba věnovat pozornost navigaci. V poslední fázi budou moci závodníci zrychlit na stepi, která představí dlouhé zatáčky a pár skoků. Mimořádný panoramatický výhled na řeku Volhu a závěrečný sjezd dovedou závodníky ke břehům Kaspického moře.

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.