Sedmá etapa s odloženým startem a smyčkou ve výškách 3500 m nad mořem

Do nedělní sedmé etapy dakarského dobrodružství, která následovala po dni volna, vyrazily posádky kamionů a aut zvlášť, motorkáře a čtyřkolkáře čekala jiná trasa. Po osmé ráno opustily kamiony bivak v Saltě a vydaly se na 114 kilometrů dlouhý spojovací úsek, který je přivedl do místa zvaného Las Cuevas. Odtamtud vyrazilo zbylých 82 automobilů a 54 kamionů na měřenou speciálku, pro kamiony vypsanou na 525 kilometrů. Ještě před startem ale musely posádky prokázat trpělivost - organizátoři start kamionů odložili, neboť záchranářské helikoptéry nemohly kvůli nízké oblačnosti vzlétnout.

Loprais

Start kategorie kamionů se tak odehrál až dvacet minut po poledni tamního času. Jako první vyrazil na trať vítěz předchozí etapy Pieter Versluis s Manem. Aleš Loprais startoval nedlouho po něm a po celou speciálku se držel na dostřel od těch včera nejrychlejších. Nejrychleji nakonec okruh, který piloty zavedl zpátky do Salty, zvládl Rus Nikolajev s Kamazem v čase 5 hodin a 2 minuty. Aleš Loprais na pátém místě zaostal o 10 minut a 23 vteřin. Celkově je posádka vozu s číslem 504 šestá, ovšem od páté příčky ji dělí pouhých 22 vteřin! Vedoucí Nizozemec de Rooy má náskok hodinu a 45 minut. Druhá týmová posádka Jana Tománka byla včera dvacátá a stejné pořadí si drží i celkově.

O dni volna se vyřešil také případ pokračování v závodě u Josefa Macháčka z KM Racing Teamu. Ten proti všem předpokladům nakonec dojel do cíle v Tucumánu a mělo se za to, že do dalšího průběhu závodu už nezasáhne. Když však od traťových komisařů závodu obdržel průjezdní kartu do nové etapy, neváhal, nasedl a etapu kvalitně odjel. Pozdních příjezdů do cíle však mají komisaři v náročné první polovině dost, a tak musíme počkat na jejich verdikt, dodatečných penalizací ve všech kategoriích bylo uděleno dost.

Josef Macháček v etapě spíše konsolidoval zbylé síly, vždyť i ve dni volna probíhaly údržba a opravy jeho buggy v plném tempu. "Osmatřicet hodin v kuse jsme nespali, po ranním dojezdu do bivaku v Saltě jsme skoro ani nevylezli z auta a už jsme jeli na start nové etapy. Bylo to nesmírně únavné, takže den volna přišel vhod, i tak byl však vyplněn prací. Dnešní etapa se nám líbila, byla však velmi rychlá, místy jsme jeli táhlou rychlostí 150 kilometrů v hodině. Nadmořská výška našemu autu problémy nedělala, řidší vzduch jsme na výkonu motoru ani nepoznali. Dál jsme se ale zlepšovali, což mě samozřejmě těší. Z cesty přes Andy ve výšce skoro 5000 metrů strach nemám – už jsem to absolvoval několikrát na čtyřkolce, v autě jsme oba dobře schovaní, i když si v něm topení nepustíme," sdělil po dojezdu pilot KM Racingu, který v sedmé etapě obsadil 39. místo a zaznamenal tak nejlepší etapový výsledek v dosavadním průběhu soutěže.

Posádka Vlasty Vildmana absolvovala vlastně standardní etapu. I v kategorii kamionů, která se zhruba na poloviny trasy odchýlila z původně společného itineráře s osobními auty za to nejrychlejší vzali pěkně od podlahy. Vítězný Nikolajev s Kamazem zajel na 525 kilometrech ve vysoké nadmořské výšce průměrnou rychlost 104,3 km/h, a to mají kamiony povolenu maximální rychlost 140 km/h.

"Měli jsme obavu, zda trať bude po velkých deštích vůbec průjezdná, ale nakonec se ukázalo, že to je bez problémů, a tak hlavním problémem, který způsobil posunutý start o půl hodiny, byla mlha, kvůli které nemohly vzlétnout helikoptéry. U nás šlo všechno v pořádku, neměli jsme výpadky, nezastavovali jsme, vyhýbaly se nám defekty. V některých pasážích byla etapa rychlá až moc, místy to bylo nepříjemné, a také se mi ve vysokých nadmořských výškách už točila hlava. V závěru jsme ještě dojeli dva kamiony, které startovaly před námi a minuli MAN, který se převrátil na bok. V cíli jsme viděli, že jsme devatenáctí, takže pro nás standardní etapa," zhodnotil v cíli navigátor Liazu č. 525 Martin Macík mladší.