Šediváčkův long 2019 – XXIII. ročník

Šediváčkův long 2019 startuje již v úterý

22.–26. leden 2019, Deštné v Orlických horách

Orlické hory budou příští týden patřit musherům. Ve dnech 22. až 26. 1. 2019 se koná již 23. ročník jednoho z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkův long. Do Deštného v Orlických horách se na start závodu postaví asi 700 tažných psů a více než 100 musherů z ČR, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska. Na mushery čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor. Lídrem závodu mezi českými účastníky je Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník nevynechal a letos jej pojede tedy po dvacáté třetí. Z legendárních českých závodníků na staru nebude chybět Romana Habásko z Karlových Varů.

Během rekordní souvislé řady 22-ti ročníků závod vyrostl do podoby, která spolehlivě odolává krizovým jevům i nepřízni počasí. Závodníci jsou na tratích sledováni on-line metodou, která dává organizátorům i návštěvníkům přehled o průběhu závodu. Všichni zájemci mohou závod sledovat na jeho webových stránkách. Prestiž a oblibu závodu dokazuje i vysoká mezinárodní účast – na Šediváčkův long opakovaně jezdí desítky závodníků ze třinácti států.

Tradiční čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor s jedním povinným přenocováním na sněhu je Mistrovstvím ČR v LONGu (dlouhá trať). Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice. Je extrémní i převýšením. Spřežení nastoupají během závodu více než 7500 metrů. Šediváčkův long je jedním ze série čtyř závodů psích spřežení o titul ULTIMATE SLEDDOG CHALENGE. Další tři závody této série se konají v Rakousku, Německu a ve Švýcarsku.

Start i cíl závodu je v osadě Jedlová v obci Deštná v Orlických horách. Šediváčkův LONG nabízí ojedinělý zážitek závodníkům a jejich psům i divákům. Závod láká do tohoto krásného kraje mnoho návštěvníků, kteří mají chuť okusit kouzlo, romantiku i tvrdost polárních světů, světa lidí vzdorujících mrazivému počasí a jejich věrných pomocníků psů. Je především oslavou lidského a psího souznění, kamarádství a v neposlední řadě nádherné a drsné přírody zasněžených Orlických hor. 

Zdroj: http://czechlongtrail.com/
Foto: V. Sýkora

Další fotografie v galerii:
 Šediváčkův Long - Foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.