FERRARI V EXTRÉMNÍM HORKU VSADILO NA DVĚ ZASTÁVKY V BOXECH A ZÍSKALO PRVNÍ VÍTĚZSTVÍ OD VELKÉ CENY ŠPANĚLSKA 2013

NA ASFALTU HORKÉM TAK, ŽE BY SE NA NĚM USMAŽILO VEJCE, BYLA DEGRADACE PNEUMATIK OD ZAČÁTKU VÍKENDU MENŠÍ NEŽ SE OČEKÁVALO 

ODLIŠNÁ TAKTIKA MERCEDESU A ROZDÍLNÉ STRATEGIE PRO HAMILTONA A ROSBERGA: LETOS PODRUHÉ NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ

Čtyřnásobný světový šampion Sebastian Vettel získal pro Ferrari první vítězství od Velké ceny Španělska 2013, sám na triumf čekal od Velké ceny Brazílie 2013. Pro extrémně horké počasí a velice abrazivní asfalt zvolil strategii dvou zastávek v boxech a v cíli byl před oběma piloty Mercedesu. Vettel startoval na středně tvrdých pneumatikách P Zero White a pro další sadu středně tvrdých pneumatik si k mechanikům přijel v 17. kole. Závod dokončil na pneumatikách s tvrdou směsí P Zero Orange, které měl na svém voze od 37. kola. Jeho čtvrté vítězství v Malajsii - 40. v kariéře - znamená, že je v současnosti historicky nejúspěšnějším pilotem ve Velké ceně Malajsie.

malaysian

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton, který startoval z pole position, vsadil při cestě za druhým místem na tři pit stopy. Jeho týmový kolega Nico Rosberg jel podle odlišné strategie se třemi zastávkami a skončil třetí. Rosberg závod dojížděl na středně tvrdých pneumatikách, zatímco Hamilton absolvoval poslední stint na tvrdé sadě. 

V době startu závodu měla trať teplotu 56 °C: to zhruba odpovídá nejvyšší teplotě z loňské sezóny. Přestože se jelo na asfaltu, který byl dost horký na to, aby se na něm usmažilo vejce - důkaz najdete na účtu Pirelli na Instagramu - na konci nebyly na pneumatikách žádné známky drolení nebo žmolkování. 

F1

S výjimkou obou pilotů McLarenu, kteří startovali na tvrdých pneumatikách a před odstoupením ze závodu se probojovali na bodované pozice, startovali všichni ostatní jezdci do závodu na středně tvrdých pneumatikách.

Brzké vyjetí safety caru (na tři kola) pomohlo zpomalit degradaci, ale rovněž nabídlo možnost přezout na nové pneumatiky, čehož využila většina jezdců z předních pozic. Sebastian Vettel s Ferrari ovšem zůstal na trati. Lewis Hamilton a Nico Rosberg s Mercedesy absolvovali brzkou zastávku v boxech a přezuli na tvrdé pneumatiky.

Sebastian Vettel k první zastávce v boxech zajížděl z prvního místa, vrátil se na třetí pozici a využil výhody středně tvrdých pneumatik, aby stáhl ztrátu a ujal se znovu vedení v závodě. Při druhém pit stopu Vettel přezouval na tvrdé pneumatiky, vrátil se za Hamiltonem a připravil si tak cestu za vítězstvím, protože jezdci Mercedesu zajeli do boxů o kolo později. Celý závod se tak celý točil kolem strategií.

F1

Max Verstappen s Toro Roso jel rovněž se strategií tří zastávek v boxech a v 17 letech se stal nejmladším jezdcem historie F1, který dokázal v závodě bodovat. Překonal tak rekord doposud držený Daniilem Kvyatem. Tři pit stopy pomohly také Kimimu Räikkönnenovi ke čtvtému místu v cíli, když startoval z konce startovního roštu a musel hned po prvním kole do boxů, protože měl po kontaktu se soupeřem defekt pneumatiky.

TZ a foto: Pirelli

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.