Sára Zelenková premiérově v Mostě aneb jablko nepadlo daleko od stromu

Ve středu 3. července zavítal podruhé letos do Mostu Carboniacup. Ač se jednalo o všední den a začátek prázdnin, dorazilo na mostecký autodrom přes stovku jezdců ze sedmi zemí. Mezi patnáctkou přihlášených jezdců ve skupině B (sériové cestovní vozy) byla 23letá Sára Zelenková, dcera matadora severočeského motorsportu Petra Zelenky.

Sára má za sebou bohatou kariéru. Ve škole začínala s kytarou, se kterou reprezentovala Základní školu v Oseku na soutěžích, tančila streetdance a věnovala se parkurovému ježdění na vlastním koni. V listopadu 2019 se se svým Kaviarem zúčastnila prestižní parkurové show GC Prague Playoffs v pražské O2 aréně. Věnovala se i motokárovému závodění, kde slavila úspěchy se svým otcem Petrem a Patrikem Melicharem ve vytrvalostních závodech.

Dalším krokem bylo pořízení Alfy Romeo 147 gti. S ním se Sára poprvé postavila na startovní rošt v domácím závodě Carboniacupu v Mostě. Po prvním seznámení s tratí v rámci dvou tréninkových patnáctiminutovek vystoupila z Alfy se slovy: „na rovinkách by to mohlo být rychlejší“.

Samotnou kvalifikaci zvládla v pohodě, bohužel během závodu nastal problém se svíčkou, Sára pokračovala „na tři válce“ a svůj první závod nedokončila. Přesto by se ráda zúčastnila říjnového Grand finále Carboniacupu v Mostě. Do úvahy přichází i pořízení silnějšího vozu skupiny A, kde závodí její otec Petr.

„Sára byla odjakživa soutěživý typ, vše, co dělala, tak vždy s vervou“ řekl nám po její premiéře okruhu její otec a pokračoval:„už v motokárách jsem viděl, že jde v mých šlépějích a musím říct, že jsem po závodě spokojen. Trať zvládla dobře včetně brzdných bodů, nebo výjezdů ze zatáček. V závodě nás bohužel postihl technický problém a závod nedokončila. Určitě bude dál pokračovat a uvažujeme o pořízení vozu skupiny A.“

„Byl to můj sen, který se mi splnil, i když to dopadlo jinak, než jsem si představovala“ řekla ke své účasti samotná Sára a pokračovala: „miluji rychlost už od závodů motokár, mám před sebou velký vzor, nejlepšího mechanika a jsem šťastná, že mi to vše umožnil. Ráda budu pokračovat a těším se na finále Carboniacupu opět zde v Mostě“ dodala s obdivem na závěr.

Grande finále Carboniacupu se uskuteční 13. října na Autodromu Most.

Text a foto: Standa Hylán

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting