DO INDIE PIRELLI PŘIVEZE STŘEDNÍ A MĚKKÉ PNEUMATIKY P ZERO

Indie do kalendáře formule 1 vstoupila v roce 2011. Nabízí velká převýšení a širokou škálu různých zatáček. Jedná se o vskutku spektakulární okruh, který dává zejména při vysokých teplotách pneumatikám zabrat. V předchozích dvou závodech na okruhu Buddh se jelo na tvrdé a měkké směsi. Letos se Pirelli rozhodlo pro změnu a nominovalo středně tvrdou směs P Zero Bílá společně s měkkými pneumatikami P Zero Žlutá. 

OKRUH Z POHLEDU PNEUMATIK:                                               

  • K nejnáročnějším sekcím okruhu patří zatáčky 10 a 11. Obě se projíždí v krátkém sledu za sebou a tvoří téměř jednu souvislou zatáčku. Pneumatiky tu musí odolávat velkým bočním silám po dobu sedmi sekund. Nejvíce práce tu má levá přední guma, na kterou při výjezdu ze zatáčky působí přetížení 4G. Zároveň je pro udržení se v ideální stopě potřeba optimální přilnavost.
  • Další klíčovou částí okruhu je zatáčka číslo 4. Vozy zde zpomalují z 320km/h na 90km/h na vzdálenosti pouze 140m. Decelerační síly působící na pneu tu dosahují 3.6G, ty ale přesto musí zajistit stabilitu a preciznost v brzdné zóně.
  • Indie se také chlubí jednou z nejdelších rovinek v sezoně, měří více než kilometr. Pneumatika se tu při jízdě na maximální rychlost otáčí přibližně padesátkrát za sekundu. Na konci rovinky může teplota pláště přesáhnout 100°C.

TECHNICKÉ POZNÁMKY:

  • Boxová ulička v Indii se se svými 600 metry řadí k těm nejdelším ve formuli 1. Vzhledem k tomu dochází ke značným ztrátám při zastávkách v boxech, což představuje důležitý faktor při vymýšlení strategie.
  • Asfalt v Indii není příliš drsný. Vzhledem k tomu, že se na něm závodí dva roky, se ale stále vyvíjí. V průběhu času se povrch trati obvykle stává hrubším. Živice na povrchu se totiž postupem času obrousí, až dojde k odhalení drobných kamínků v asfaltu. To zvyšuje tření, které má vliv na opotřebení.
  • Všichni piloti, kteří dokončili loňský závod (ve kterém se používaly tvrdé a měkké pneu), byli v boxech pouze jednou, a to kolem třicátého kola. Nejpopulárnější strategií byl start na měkké směsi a dojetí na tvrdých pneu. Jeden nebo dva jezdci zvolili opačnou taktiku, aby se z hloubi pole vyhoupli výše. 

Jak se ale dá počet zastávek předpovědět?

Je to provedeno na základě studia dat o rychlosti i opotřebení, která jsou nasbírána ve volných trénincích, zejména těch pátečních. Každý vůz má svá specifika, čili je vhodné dvě dostupné směsi využít tím způsobem, který poskytuje výhodu oproti konkurenci.

Týmy mají k dispozici komplexní software, který jim společně se zmiňovanými informacemi pomáhá sestavit tu nejlepší strategii. V neděli hrají roli i faktory jako počasí a teploty. Provoz na trati a neplánovaný výjezd safety caru ale mohou všechny kalkulace znehodnotit. Z tohoto důvodu je potřeba mít strategie dostatečně flexibilní, aby bylo možné je v průběhu velké ceny změnit.

Výběrem směsí pro závod Pirelli obvykle nabízí správnou kombinaci, která umožňuje více než jeden pitstop, čímž podporuje rozmanitost strategií. 

F1 - Indie 2012, foto: Pirelli

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.