S Author Marathon Tour 2016 odstartoval i unikátní projekt V jedné stopě.

Zaměřený je na bezpečnost cyklistů v silničním provozu

Nedílnou součástí doprovodného programu letošní Author Marathon Tour, dalších cyklistických závodů i vybraných motorkářských srazů je projekt dopravní prevence V jedné stopě. Hlavním cílem je poučit děti, mládež, ale i dospělé, cyklisty i motorkáře o bezpečnosti jízdy v silničním provozu, o jejich vlastní zranitelnosti a všech možnostech, jak se na silnicích chránit.

ilustrační

„Nápad na projekt V jedné stopě vznikl na námi pořádaném cyklistickém závodě Cream Bike Čeladná, kdy jsme si uvědomili, že součástí doprovodných programů závodů bývá sice škola správné jízdy na kole, ovšem na bezpečnost cyklistů a jejich znalost pohybu v silničním provozu se tolik už nedbá. Od začátku bylo naším cílem, aby V jedné stopě byla skloubena zábava s poučností a povedlo se. Návštěvníky to baví, někteří nadšenci si stanoviště procházejí i několikrát. Zároveň se však naučí důležité věci, které někdy v budoucnu mohou na silnici zachránit život jim nebo lidem v jejich okolí. Jsem přesvědčen o tom, že projekt má smysl a každý si z něj může odnést spoustu nových znalostí,“ vysvětluje Martin Kráčalík z agentury Seven Days Agency.

Projekt dopravní prevence, který je zaměřený na bezpečnost cyklistů a motorkářů v silničním provozu, hrazený z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, je pod patronací Ministerstva dopravy, dle Národní strategie BESIP 2011-2020. Celý projekt zaštítili policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, ministr dopravy Ing. Dan Ťok a samostatné oddělení Ministerstva dopravy ČR - Besip. Partnerem projektu je Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism - kudyznudy.cz a česká cyklistická značka Author, vyrábějící jízdní, horská a silniční kola, bike příslušenství a sportovní potřeby.

Zábavně poučný program pro cyklisty a motorkáře každého věku

V jedné stopě navštíví se svým programem letos celkem 13 cyklistických závodů a 7 motorkářských srazů po celé České republice od dubna až do října. Ojedinělou částí programu na cyklistických závodech je mobilní dopravní hřiště, které je k dispozici pro všechny, děti i mládež, kteří si tak nanečisto mohou vyzkoušet, jak se chovat v dopravních situacích a jak je vyřešit správně, aniž by ohrozili sebe a ostatní účastníky silničního provozu. Hřiště projíždí na zapůjčené koloběžce pod dohledem krajského dopravního policisty, který je jim nápomocen při řešení všech možných situací a je přítomen u každého našeho programu.

ilustrační

Mimo dopravní hřiště jsou součástí programu další 4 stanoviště. Ukázka první pomoci, kde se návštěvníci dozví, co dělat, když se stanou svědky dopravní nehody a je nezbytná rychlá a adekvátní reakce. Vše si pak mohou vyzkoušet i na modelové figuríně. Dále stanoviště, kde si zájemci nasadí brýle, simulující opilost, aby viděli jak se pod vlivem alkoholu zpomalují reakce a zhoršuje koordinace. Také jsou k dispozici atestované alkoholtestery s náustky na jedno použití. Následuje stanoviště, kde se účastníci mnoho dozví o reflexních prvcích, proč je za snížených podmínek viditelnosti používat a jak se chránit před úrazy pomocí správně zvolené přilby či chráničů. Mohou se také podívat, jak přilba vypadá po vážném pádu z kola. V neposlední řadě jsou připraveny znalostní testy a omalovánky, kde si mohou všichni ověřit právě nabité znalosti a poznatky. Za splnění všech stanovišť je pro každého připravena věcná cena od partnera V jedné stopě, značky Author.

V rámci programu probíhá i prezentace Policie České republiky a samostatného oddělení Ministerstva dopravy ČR - Besipu. Během každé akce, kterou projekt navštíví, bude vytvořeno metodické video, zaměřené vždy na jinou bezpečnostní tématiku. Videa budou dostupná na ČT:D, internetových a facebookových stránkách projektu a také v online databance Školního informačního kanálu, tzv. ŠIKovně.

„Cyklistů v silničním provozu každoročně přibývá. Novým trendem je i využívání tzv. elektro kol. Přestože se jedná o pohodlné dopravní prostředky, cyklisté si často neuvědomují svoji zranitelnost a ani to, že se na ně vztahují ta samá základní pravidla a povinnosti jako na řidiče motorových vozidel. Bohužel s rozvojem cyklistiky přibývá i počet nehod s účastí cyklisty, který požil alkoholický nápoj. V rámci osvěty proto apelujeme na všechny cyklisty, aby nepodceňovali bezpečné chování, dodržovali pravidla silničního provozu, byli pro ostatní účastníky dobře viditelní a zbytečně neriskovali a nepřeceňovali své síly. Preventivní působení v rámci cyklistických závodů tak vnímám jako jeden z dobrých prostředků dopravní výchovy v reálném životě“, říká plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie Policejního prezidia ČR.

„Cyklistika je v poslední době čím dál více populární. Ať už jako alternativa pro jízdu autem do práce kdy jsou silnice přecpané, tak ale i jako možnost jak strávit hezký den v přírodě s rodinou. Avšak v obou případech ještě mnoho cyklistů nepovažuje cyklistickou přilbu za jejich samozřejmou výbavu. Přitom v porovnání s lyžařskou přilbou, která na sjezdovkách v ČR povinná také není, ji téměř každý nosí. Většina pádů z kola přitom končí lehkým poraněním hlavy. Podle smutných statistik 8 z 10 cyklistů, kteří zemřou, nemělo na hlavě přilbu. Mysleme na vlastní bezpečí,“ radí Martin Farář z BESIPu.

Program V jedné stopě je vždy pro veřejnost dostupný jako součást doprovodného programu po celou dobu trvání cyklistického závodu či motorkářského srazu a to počínaje první akcí 23. 4. 2016 až po tu závěrečnou, která je plánována na 8. 10. 2016. Termíny všech akcí, které projekt V jedné stopě navštíví jsou uvedeny na internetových stránkách www.v-jedne-stope.cz.

Seznam akcí, kde je projekt realizován:

 1. 4. 2016 Zahájení sezóny Třebíč
 2. 4. 2016 Author 50 Český Ráj
 3. - 7. 5. 2016 Author Šela Marathon
 4. 5. 2016 Dětský Author Šela Marathon
 5. 5. 2016 Author 50 Bezděz
 6. 5. 2016 17. setkání Pan - European
 7. 5. 2016 Author Král Šumavy¨
 8. 6. 2016 Author Pražský rodinný cyklozávod
 9. 6. 2016 Malevil Cup by Author
 10. 6. 2016 Adrenalin Cup
 11. 7. 2016 Author Znovín Cup
 12. 7. 2016 Motorkářský sraz Prasek
 13. -7. 8. 2016 Motonálet Nikolčice
 14. -7. 8. 2016 Rackreyd Žerotín
 15. 8. 2016 Lahofer Author Cup
 16. 9. 2016 XX. Výroční sraz Honda
 17. - 4. 9. 2016 Jawáč Jizbice u Čechtic
 18. 9. 2016 Author Valtické Cyklobraní
 19. 9. 2016 Cream Bike Čeladná
 20. 10. 2016 ČT Author Cup

text a foto: Seven Days Agency, s.r.o. 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.