RWE City Cross Sprint 2015 – Třetí triumf v řadě. Více než dva tisíce fanoušků dohnalo Dušana Kožíška k vítězství

Třetí ročník a třetí vítězství v řadě. Taková je bilance českého reprezentanta v běhu na lyžích Dušana Kožíška na oblíbeném závodu RWE City Cross Sprint 2015, který se v pátek 13. března konal v Ostravě. Do průmyslového areálu Dolní oblast Vítkovice se sjelo 44 závodníků ze sedmi zemí, spolu s nimi se divákům představilo i 53 běžců na lyžích v dětských a dorosteneckých kategoriích z celé České republiky. Skvělou kulisu v mrazivém počasí jim zde vytvořilo přes dva tisíce fanoušků.

ccs2015

„Doslova jsme čarovali a kouzlili se sněhem. A na to, že ještě před dvěma dny bylo patnáct stupňů, teď jsme kolem čtyř, pěti, sedmisetmetrový okruh byl velmi důstojný. Zahraniční závodníci si pochvalovali, že takový závod v takovém prostředí ještě nikdy nejeli a že byli překvapení, jak byl čistý sníh v této industriální zóně. Z mého pohledu to byl ten nejtěžší z dosavadních ročníků, protože jsme si vyzkoušeli po dvou letech novou lokalitu spojenou se Světem techniky. Velkou radost nám udělali i fanoušci. Téměř celý den mrholilo, byla zima, takže přes 2 000 přítomných je skvělé číslo.

Celkově považuji tuto akci za úspěšnou,“ zhodnotil třetí ročník závodu RWE City Cross Sprint Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency. Úspěch závodu s sebou navíc nese i příslib do dalších let. Pro příští rok se totiž budou pořadatelé snažit uspořádat tento závod jako mistrovství České republiky ve sprintu.

ccs2015

A diváci si opravdu přišli na své. Potřetí v řadě slavil vítězný triumf domácí závodník Dušan Kožíšek, na kterého si letos brousili zuby například francouzské duo Roddy Darragon a Baptiste Gros, nebo Ragnar Bragvin Andresen z Norska. „Myslím, že letos bude pro Dušana těžké vítězství obhájit, protože jsou tu velmi dobří kluci z Norska, Finska a Polska. Taky můj kolega Baptiste Gros ho může porazit,“ věřil ještě před závodem Roddy Darragon. To se však žádnému z nich nepovedlo a Dušan Kožíšek po dramatických jízdách nenašel ani tentokrát přemožitele. „Je pro mě ohromná satisfakce, že jsem porazil takové soupeře a dá se říct, že i s náskokem, takže jsem šťastný. Povedlo se mi dobře odstartovat a pak už bylo škoda tu pozici pouštět a taky už nebylo na co se šetřit. Byť se přede mne v klíčové zatáčce nacpal Rus, bylo to moc razantně a doplatil na to. Já mám rád tyhle městské sprinty, kolikrát tam přijde víc diváků než na jiné závody. I tady jich bylo dost, hlavně v prostoru startu a cíle, takže super a děkuju jim, že dorazili,“ pochvaloval si atmosféru Dušan Kožíšek. Velký úspěch Čechů podtrhl druhým místem Jan Bartoň, který skončil loni na nepopulárním čtvrtém místě. Jako třetí dojel Martti Jylhae z Finska.

Ostrava

Mezi ženami kralovala současná nejlepší slovenská běžkyně na lyžích Alena Procházková. „Byla jsem strašně zvědavá, jaké to tu bude. A bylo to velmi zajímavé, moc fajn, takové příjemné. Jsem ráda, že jsem přijela, organizátoři to tu vážně zmákli. Já se prostě chtěla přijet podívat na to železo,“ smála se v cíli Alena Procházková, které rovněž učarovala scenérie průmyslové zóny s vysokými pecemi. Slovenka za sebou nechala trio českých závodnic včetně druhé Karolíny Grohové, které se naopak obhajoba loňského prvenství nevydařila. Bronzovou příčku vybojovala Jana Adámková.

Vavřinec Hradilek exhiboval na biatlonové střelnici

Nedílnou součástí akce byl kromě závodů i bohatý doprovodný program. Diváci si mohli například vyzkoušet střelbu z laserových zbraní na biatlonové střelnici. Poté na trať vyrazili na spanilou jízdu v dobových kostýmech a na historických běžkách členové Bílého divadla z Ostravy spolu se zástupci partnerů lyžařské show, mezi kterými nechyběl například Zbyněk Pražák, náměstek primátora města Ostravy. Zpestřením byl i závod na fat bikách přímo na sněhové trati. Davy fanoušků dostal do varu se svou bikovou exhibicí Petr Kraus, který byl za každý trik a skok odměněn bouřlivým potleskem. Plno návštěvníků během celého dne proudili i Světem techniky, kde byla nainstalována zcela nová expozice.

Ještě než se na závodní okruh dlouhý 700 metrů vydali účastníci hlavního závodu, vyzkoušela si trať více než padesátka dětských a dorosteneckých běžkařů z celé České republiky v Leo Express Sprintu. Vrcholem celého dne však byla jednoznačně večerní biatlonová exhibice, do které se zapojila i řada hvězdných hostů – neběžců, mimo jiné stříbrný olympijský vítěz kanoista Vavřinec Hradilek, bike trialista Petr Kraus nebo špičkový akrobatický pilot Martin Šonka. Ten měl během dne původně zakroužit ve svém letadle přímo nad hlavami diváků, nepříznivé větrné podmínky tuto část programu bohužel znemožnily. „Na to, aby se akrobacie dala létat, tak musí být mraky v minimální výšce 700 metrů a musí být nějaká minimální dohlednost, protože všechno spadá pod striktní letecká pravidla, která nelze porušit. A k tomu jsme se dneska bohužel ani nepřiblížili,“ posteskl si Martin Šonka. Náladu si však spravil záhy právě na improvizované biatlonové střelnici. „Moc jsem si to užil. Je to pro mne úplně první takováto zkušenost a opravdu to byla obrovská legrace. Během střelby mi sice moc nešlo nabíjení, ale něco jsem trefil. Sedmnáct let v armádě se na mě podepsalo. Pak mi ale najednou fouklo zleva, vznikly turbulence, celé se to najednou rozvlnilo, rozhodilo mi to balanc a už jsem byl na zemi,“ komentoval svůj kuriózní pád Martin Šonka, který s sebou strhl i svého soupeře. Biker Petr Kraus pro změnu až po několikátém laserovém výstřelu na terč zjistil, že si zapomněl zdvihnout záklopku.

ccs

Biatlonovým králem se s přehledem stal Vavřinec Hradilek, jenž pobavil diváky svým outfitem, kterému dominovaly růžové boty a kraťasy. „Já nejsem běžkař, tak úplně nevyznávám takové ty upnuté trikoty. Proto jsem si vzal tohle. Je to přece jen exhibice, tak si z toho musíme trošku udělat psinu. A že nakonec vyhraju, jsem vůbec nečekal. Myslel jsem si, že se netrefím ani jednou a nakonec to na střelnici byla docela dobrá úspěšnost. Ani jsem nemusel závodit,“ komentoval se smíchem svůj triumf na sněhu stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012.

V závěru třetího ročníku závodu RWE City Cross Sprint 2015 nezapomněli organizátoři ani na dobrou věc a společně s diváky dražili předměty, které donesli hráči FC Baník Ostrava Tomáš Vengřinek a Daniel Holzer. Podepsaný dres útočníka Milana Baroše, permanentku na zápasy Baníku a míč podepsaný od všech hráčů nakonec za 3 003 korun vydražil náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák. „Tuto částku věnujeme Dětskému rehabilitačnímu stacionáři při naší Městské nemocnici Ostrava, který za ně pořídí rehabilitační žíněnky na cvičení pro handicapované děti,“ doplnil Zbyněk Pražák. Třetí ročník závodu RWE City Cross Sprint 2015 uzavřel několikaminutový ohňostroj a kapela Sto zvířat. Od soboty 14. března až do neděle 22. března si závodní trať mohou v čase od 7 do 21 hodin vyzkoušet zdarma i zájemci z řad veřejnosti. K dispozici jim přímo v areálu bude i půjčovna veškerého sportovního vybavení.

RWE City Cross Sprint 2015 pořádá agentura Seven Days Agency ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice a se Svazem lyžařů České republiky. Záštitu nad akcí převzali 1. náměstek primátora města Ostravy Lumír Palyza, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a prezident Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka. City Cross Sprint je zařazen mezi významné akce města Ostravy. Generálním partnerem závodu je energetická skupina RWE.

TZ a foto: Seven Days Agency, s.r.o.