Taneční soutěž v rock’n’rollu a boogie – woogie v Rimini, 11. – 13. 7. 2014

Zdeněk Polc - 2. část

Italská federace tanečního sportu FIDS uspořádala letos už 7. ročník týdenního pásma tanečních soutěží, které probíhaly od 7. do 13. července v osmi pavilonech výstaviště v Rimini. I když jde hlavně o domácí soutěže, je součástí této velkolepé taneční přehlídky i řada mezinárodních soutěží, ve kterých soupeřili mimo jiné i tanečníci rokenrolu a boogie – woogie. Jejich soutěžím byl vyhrazen konec týdne. V pátek proběhl Světový pohár žáků a juniorů a Mistrovství Evropy (párových) formací seniorů. V sobotu následoval World Masters kategorie A a Mistrovství Evropy (párových) formací juniorů. V neděli pásmo soutěží uzavřel Světový pohár dívčích formací senior a na řadu přišly i soutěže boogie – woogie: World Masters hlavní kategorie a Světový pohár juniorů a seniorů. Během těchto tří dnů se na parketu vystřídalo celkem 130 párů a 28 formací rokenrolu a 122 párů boogie – woogie.

Světový pohár žáků

V této kategorii soutěžilo 46 párů z 12 zemí a také zde Slovinci tvořili nejpočetnější výpravu. Postupový klíč a počet párů, které současně tancovaly v jednom sledu byl shodný s juniorskou kategorií. Nejúspěšnější byli Ukrajinci a Maďaři, které ve finále zastupovaly vždy dva páry.

Vítězi se stali Oleksandr Jankovskij a Varvara Filatova z Ukrajiny. V 1. kole skončili na 12. místě, ve čtvrtfinále zvítězili a v semifinále zaváhali, když o jednu příčku klesli. Jejich krajané Maksym Manzhos a Oleksandra Šamraj v 1. kole obsadili 9. místo stejně jako ve čtvrtfinále. V semifinále vybojovali 6. místo a to obhájili i ve finále.

László Czanik a Dóra Dobay z budapešťských klubů RÓK and Roll a Musztáng si domů odvezli stříbrnou medaili. V 1. kole zvítězili a v dalších kolech potom střídali první a druhou příčku. Další maďarský pár, Patrik – Attila Meskó a Zsofia – Ilona Poncz (RÓK and Roll), v 1. kole skončil na 20. místě a potom v opravném kole vybojoval 2. místo. Ve čtvrtfinále klesl na 5. místo, v semifinále postoupil na 3. místo a ve finále skončil na 4. místě.

Bronzovou medaili vybojovali Francouzi Nicolas Corsetti a Carla Eme z klubu Virginia tempo dance z Nimes. V 1. kole obsadili 5. místo, ve čtvrtfinále postoupili o jednu příčku vzhůru, ale v semifinále klesli zpět na 5. místo.

Na 5. místě skončili Slovinci Jak Kavčič a Karolina Gumilar ze ŠPK AK-RO Ljubljana.

K soutěži nastoupil jediný český pár. Matěj Lukeš a Veronika Šemberová ze Siluety. V 1. kole obsadili 16. místo a skončili ve čtvrtfinále, kde klesli na 24. místo, což je současně jejich konečné umístění.

Ze dvou slovenských párů byli úspěšnější Sebastián Bršel a Janka Sujová (Crazy Rock Detva), kteří v 1. kole obsadili 36. místo, v opravném kole vybojovali 7. místo a skončili ve čtvrtfinále na 22. místě. Kristián Vizina a Tatiana Mestická z Hydrorocku v 1. kole obsadili 44. místo a skončili v opravném kole na 19. místě, což odpovídá 35. místu v celkovém pořadí.

Mistrovství Evropy formací senior

Kategorie párových formací senior přinesla díky počtu startujících družstev velké zklamání. I když těchto existujících formací není mnoho, na mistrovství světa ve Flensburgu v květnu tancovalo 9 družstev, ale do Rimini dorazily pouze dvě. V této situaci se nabízí otázka, jaký smysl má taková soutěž.

Vítězství si vybojovalo 6 párů formace Planeta ze stejnojmenného ruského klubu z Moskvy, které do své sestavy zařadily dvojná salta. Zajímavostí je, že součástí této formace byl i pár, který o den později tancoval v kategorii A – Alexej Kondrašin a Daria Kozlova. Stříbrná medaile zbyla pro německou formaci Wild Sixteen z klubu Terpsy on the Rocks SV Anzing.

Mistrovství Evropy formací junior

K soutěži nastoupilo 7 párových formací a protože ve finále mohlo tancovat pouze šest z nich, proběhlo i 1. kolo, z něhož postoupila 4 družstva a opravné kolo, z něhož postoupila dvě družstva.

Vítězství si už v 1. kole vybojovala a ve finále obhájila slovinská formace BriljantinaTeens z klubu Briljantina Ljubljana. 2. místo obsadila německá Formation I z klubu Rockin Wormel Worms e. V. poté, co si vylepšila 4. místo z 1. kola. Bronzovou medaili si odvezla Formation Slovakia tvořená tanečníky slovenských klubů v červeno-černých kostýmech, kteří ve finále neobhájili 2. místo z 1. kola.

Další místa potom po řadě obsadily dvě formace z Německa: Rockers Club (Terpsy On The Rocks SV Anzing), 2Fast4U (Teddybears Iserlohn e. V.) a dále AK-RO Generacia – Slovinsko a Arcadia Professione Danza – Itálie.

Světový pohár dívčích formací senior

Soutěže se zúčastnilo 19 formací z 10 zemí. Mezi nimi byly nejvíce zastoupeno Maďarsko a Německo, zatímco české formace zde bohužel zcela chyběly. Z 1. kola postoupilo do semifinále 7 družstev a z opravného dalších pět. Ve finále potom tancovalo 6 formací.

Velmi úspěšné byly maďarské formace – získaly zlatou i stříbrnou medaili. Vítězství ve všech kolech vybojovala formace Invictus z klubu Musztáng Budapest a za ní skončilo družstvo Forti (Fortuna Gyöngyös), která v 1. kole obsadila 3. místo a v dalších kolech vystoupila o příčku výše. Bronzovou medaili si do Ruska odvezla formace Charm z klubu Stil ze Sankt Petěrburgu. 4. místo obsadila další maďarská formace – Fighters z klubu Rock and Magic z Budapešti, která si ve finále vylepšila 6. místo z předchozích kol. Na dalších místech skončily formace Angeli´s Ladies (Švýcarsko) a Hip Rock Girls (Rakousko).

Boogie – woogie – World Masters

K soutěži nastoupilo 63 párů ze 13 zemí, mezi nimiž téměř čtvrtinu tvořilo 15 italských párů. Postupový systém a hodnocení KO byly podobné těm, které známe ze soutěží rokenrolu. Do čtvrtfinále – 1. kola KO – postoupilo 5 párů z prvního a dalších 5 párů z opravného kola a 10 párů sem bylo přímo nasazeno. v 2. kole KO potom tancovalo 12 párů, z nichž sedm postoupilo do finále. V prvním a opravném kole tancovaly vždy tři páry v každém sledu.

Vítězství si vybojovali Pontus Persson a Isabella Gregorio ze Švédska, za nimiž následovali Poláci Grzegorz Cherubiński a Agnieszka Cherubińska. Bronzovou medaili si na Ukrajinu odvezli Ivan Katrunov a Tatiana Georgijevska. K finalistům dále patřily dva páry ze Švédska následovaní francouzským a norským párem.

boogie-woogie kat. seniorů (manželé Žatkovi 1. m.)

Boogie – woogie – Světový pohár juniorů

Soutěže se zúčastnilo 37 párů ze 7 zemí. Také zde měli nejsilnější zastoupení Italové spolu se Švédy – výprava každé z těchto zemí měla 11 párů. Do čtvrtfinále postoupilo 16 párů z prvního a 8 párů z opravného kola. Do semifinále se probojovalo 12 a do finále 6 párů. Jak v 1. kole, tak i v opravném kole a čtvrtfinále tancovaly vždy současně tři páry v každém sledu. Tanečníci byli hodnoceni v závislosti na předvedených výkonech podle získaných bodů a nikoli systémem KO.

Zlatou medaili si do Francie odvezli Charly a Dorine Veron. 2. místo vybojovali Norové Thomas Kildal – Jacobsen a Sunniva Myrvang. Na 3. místě skončil další francouzský pár, Lucas a Leia Charrier. Další místa obsadily švédský, finský a norský pár.

Boogie – woogie – Světový pohár seniorů

V této kategorii soutěžilo 24  párů z 8 zemí,  z nichž největší podíl tvořilo osm německých párů. Postupový systém a hodnocení bylo shodné s kategorii juniorů. Do semifinále postoupilo 7 párů z prvního a 5 párů z opravného kola. Zatímco Česko nemělo v soutěžích boogie – woogie žádné zastoupení, Slovensko jako jediný pár zastupovali právě v této kategorii manželé Miroslav a Veronika Žatkovi a byli velmi úspěšní. Zvítězili už v 1. kole a toto umístění obhájili i v semifinále a ve finálové pomalé sestavě. V rychlé sestavě klesli na 2. místo, ale to nic nezměnilo na tom, že si domů mohli odvézt zlatou medaili. Na 2. místě skončili Italové Gianluca Burbassi a Patrizia Agati, kteří v pomalé sestavě obsadili 4. místo a v rychlé sestavě zvítězili. Bronzová medaile zbyla pro Švýcary: Stephan Eichhorn a Cornelia Versteegen v pomalé sestavě skončili jako druzí a v rychlé sestavě se umístili na 3. místě. Na dalších místech pak skončily francouzský, švýcarský a italský pár.