Rekordní triatlon v Telči vyhráli Kubínek a Vodičková, v žácích zářili synové Jana Řehuly

V historickém centru Telče se konal pátý díl Českého poháru v olympijském triatlonu a rekordní odměny ve výši 100 tisíc korun přilákaly do míst, která jsou na seznamu UNESCO, téměř dvě stovky závodníků. Z vítězství se radovali favorizovaní František Kubínek a olympionička z Londýna Radka Vodičková.

Telč

V Telči panovalo nádherné slunečné počasí a na triatlety čekaly tratě sprintu 750 metrů plavání, 20 kilometrů na kole a 5 kilometrů běhu. Úvodní disciplína se konala v městském rybníce s úchvatným výhledem na zámek a přilehlý park. Plavecká část neroztrhala závodní pole a do depa zamířili všichni adepti na vítězství v těsném odstupu.

V kopcovitém terénu cyklistiky vykrystalizovala skupina favoritů, která se přiřítila do druhého depa, aby se v závěrečném běhu vedoucím náměstím a přilehlým parkem poprala o vítězství. Z depa jako první vyrazilo duo z Ekol Elite Triatlon Teamu František Kubínek s Lukášem Kočařem pronásledované Janem Volárem, Františkem Linduškou a Petrem Šlajsem. Netrvalo dlouho a na čele se osamostatnil Kubínek, který si vedení pohlídal až do cíle. Minulý týden skončil v Mělníku druhý, v Telči už stál na stupních vítězů nejvýše.

Kubínek

„Obrovská spokojenost, trenér bude mít radost. Je to sedmý triatlon za sebou a už jsem trochu unavený. V tréninku je to dobré, ale v závodě výkonnost trochu padá. Dáme s trenérem 14 dnů nějaký základ, a pak se uvidí, jestli mne vezmou do startovky na SP v Maďarsku. Pokud ne, pojedu šestý díl poháru na Lipně," řekl Kubínek. Za Kubínkem skončil na druhém místě Lukáš Kočař, třetí doběhl František Linduška.

Závod žen ovládla olympionička z Londýna Radka Vodičková, která i ve svém letošním druhém závodě na domácí půdě nenašla přemožitelku. Na mistrovství ČR ve sprintu v Brně porazila i Vendulu Frintovou a v Telči své výsostné postavení v domácích závodech na sprinterských distancích opět potvrdila. Druhá doběhla Jitka Šimáková, třetí místo brala Jana Jiroušková.

Vodičková

"Letos to tak zatím vychází. Vybírám si asi dobře závody," smála se v cíli vítězka. "Telč mě uchvátila. Nikdy jsem tu nebyla a musím uznat, že je to tu moc pěkné. I to plavání v rybníce je takové roztomilé. Akorát pak na kole jsem koukla na Jitku a vidím, že má pusu od bahna. Tak jsme se musely za jízdy omýt," popsala kuriózní situaci.

Vodičková, která je ostřílenou závodnicí i na mezinárodní scéně, byla překvapená z rekordních prémií. Ty byly 100 tisíc korun. "To klobouk dolů, to se povedl neuvěřitelný kousek," ocenila olympijská reprezentantka pořadatele závodu, ve kterém startovalo přes 170 sportovců, z toho skoro polovina dětí.

Po závodě a vyhlášení vítězů proběhla dětská tisková konference, na které mladé naděje českého triatlonu na vlastní kůži zažily i mediální stránku profesionálního sportu a při té příležitosti se ptaly vítězů na vše, co je napadlo.

„Víceméně jsem s triatlonem začala kvůli klukům. Se mi v jednom týmu líbili, tak jsem si řekla, že tohle je způsob, jak být s nimi,“ smála se krásná hnědovláska Vodičková při tiskové konferenci, na které byli kromě dětí i rodiče a fanoušci a vše proběhlo v pohodové atmosféře.

"Je to velmi příjemné i pro nás závodníky, když vidíte plné náměstí lidí, spoustu fanoušků a i tady na tiskovce cítíte ten zájem a podporu. Triatlon potřebuje takovou reklamu a věřím, že to je ten správný směr. Je dobře, že na závody jezdí hodně dětí, triatlon musí budovat širokou členskou základnu," řekl Kubínek.

Závodu v Telči se zúčastnili i dva synové jediného českého olympijského medailisty v triatlonu Jana Řehuly. Starší Jakub ve své kategorii žáci 14-15 let zvítězil, mladší Šimon byl v kategorii 10-11 let druhý.

„Jsme moc spokojení s tím, kolik lidí se závodu zúčastnilo a kolik fanoušků přišlo fandit. Moc nás těší i velký počet dětských závodníků. To je to, co potřebujeme, abychom v dalších letech třeba mohli zase slavit olympijskou medaili,“ shodli se předseda ČTA Jaromír Horák, ředitelka komunikace ČTA Renata Balašová a hlavní pořadatel Martin Dvořák ze společnosti SportGroup.cz.