OffROAD Maraton zahájil 18. sezónu v Šiklově Mlýně s rekordní účastí

První závod 18. ročníku OffROAD Maratonu se odjel v sobotu 25. března v Šiklově mlýně na Vysočině. Areál westernového městečka přivítal 99 čtyřkolek a 227 motorek, což je rekordní účast v historii seriálu. Úvod maratonů vždy patří k nejpočetnějším klání. Krásnou jarní „přehlídku“ potvrdilo i 24 aut. Čtyřkolky dovedl do cíle Radek Porš z Haruda Quadpoint Racing Team – CZAUTO, motorky Matěj Macháček ze SM racing teamu. Mezi auty dominovaly speciály do litru, absolutní prvenství slavil RP Interier s Rostislavem Plným za volantem. Sobotní odpolední program zpestřila jízda Jaroslava Valtra v kamionu Bonver Dakar teamu, stříbrném na Africa Eco Race 2017.

Závodníci začali na Vysočinu přijíždět již v pátek večer, kdy se v místním westernovém saloonu konala beseda offroadových rallye jezdců Jaroslava Vatra, Josefa Macháčka a Rostislava Plného. Plný sál naslouchal vyprávění zkušených borců o závodění na domácích i světových tratích. V sobotu pak Jaroslav Valtr sedl za volant „své“ tatry a předvedl exhibiční jízdu v terénu přímo na části trati v Šiklově mlýně.

Čtyři kilometry jarní trati ale zajímaly hlavně závodníky. Jako první do nové sezony odstartovali čtyřkolkáři, kteří si museli poradit s ranním mrazíkem a měnícím se povrchem v průběhu závodu. Dvě hodiny vedli své stroje rychlými i náročnějšími úseky, ke který patřily například pařezy v lese, nebo bahno. Nejlépe se dařilo 16letému Radku Poršovi z Haruda Quadpoint Racing Teamu – CZAUTO, který zajel 22 kol a o pouhou jednu vteřinu porazil Juraje Vargu z Varga Motorsports teamu, loni druhého jezdce absolutního pořadí celé sezony. Vítěz ročníku 2016 Martin Miřejovský z Teamu Max 2 se potýkal s technickými problémy a na bednu nedosáhl.

Motorkáři se do prvních kilometrů „zakousli“ po desátého hodině. Slunce svítilo naplno a postupem času se dokonce na některých místech prášilo. Dvě hodiny v rychlém tempu a v dobré stopě zvládl 24letý Matěj Macháček ze SM Racing teamu, který projel cílem jako absolutně první. O 24 vteřin porazil druhého Lubomíra Vojkůvku z Vype racing teamu.

Po závodu nejmenších offroaďáků na jednodušší trati se na startu seřadilo 24 aut. Přehlídce dominovalo 11 vozů do jednoho litru. A právě ony byly na trati nejrychlejší. Početná konkurence nezaskočila loňského vítěze sezony Rostislava Plného, který se 47 koly zvítězil ve své kategorii i absolutně. Druhý celkově Selma Morava Racing nasčítal o dvě kola méně a o kolo porazil třetí Andy motors racing. Nadvládu bugin rozbil na pátém místě celkově Vatr offroad team se 40 koly, mistr loňské sezony, který o jedno jediné kolo porazil druhý v kategorii Offroad centrum Jase. Také speciálům do dvou litrů kraloval loňský mistr KB System offroad team se 39 koly. Amatérské vozy dovedlo do cíle Aro Manyjak Offroad Teamu, které o jedno kolo porazilo Suzuki Vitaru týmu Taurus, nováčka OffROAD Maratonu.