Rekordní počet jezdců uzavřel pátou sezónu Carboniacupu v Mostě

Vláďa Rožánek, Carboniacup 2015

Stále populárnější série amatérských, či profesionálních závodníků Carboniacupu uzavřela svou již pátou závodní sezónu na Autodromu v Mostě, kde se sešel i rekordní počet 100 startujících jezdců a hlavně potěšilo velmi pěkné pole formulí ve skupině D, kde jelo nakonec 20 vozů. Počasí poměrně závodům přálo, ovšem bylo potřeba gumy trochu před závodem ohřát, přece jen ráno a navečer už bylo chladněji. Jinak se do tváří závodníků opíralo i sluníčko, a tak si na své úlovky přišla i skupina fotografů. Takové světlo jsem již dlouho nezažil, cituji jednoho z nich.

Jednotlivé třídy si na počet startující rozhodně nemohly stěžovat a k vidění byla i zajímavá technika, která k nám do Mostu na Carboniacup přijela. Po letošní závodní pauze se přijel svézt například František Došek s Fordem Focus, nové Mičánkovo Lamborghini Gallardo Tropheo vozil po mostecké dráze Michal Polák a startovalo zde i přes dvacet Německých jezdců, také Rakušáci i Poláci.

Ve skupině A1 zvítězil Jiří Mika s Citroenem Saxo VTS, před Maximilianem Hönigem s Toyotou Yaris a Petrem Zelenkou se Suzuki Swift. V A2 dominoval Jiří Stránský se Škodou Octavia Wars II, před Jiřím Šubrtem na Škoda Octavia Cup a Andreasem Schulzem z Německa na Hondě TypeR. V A3 vyhrál Jan Semlbauer na BMW 130i, před německým kolegou Uwe Schäfferem na stejné značce. Nejrychlejším jezdcem A4 a celkově byl Olaf Hauesner z Německa na BMW M3. V silnějších speciálech skupiny A+ se představily trochu ostřejší stroje. Vítězem A5 se stal Rakušan Michael Oliver na Porsche GT3 RS. V A7 zvítězil Jiří Stránský s Octávií, před Vladimírem Netušilem na Alfě Romeo 147 SP, kterou dříve používala pro své starty závodní stáj Ciest la vie a Vladimír zajel první závod v životě, třetí skončil Lukáš Hrubý s Renaultem Clio. V A8 dojel první Milan Valášek s Ginnetou G50, před Vítkem Smejkalem na Octavii KTCR a Petrem Krejsou s Lotusem Elise. V A9 vyhrál Polák Dominik Kotarba Majkutewicz s Porsche GT3 Cup, před Martinem Jansou se stejným vozem a Vojtěchem Dvořákem s BMW.

foto: V. Sýkora

Ve skupině B sériových cestovních vozů zajel nejrychlejší čas Boleslav Waszek s  Corvette ZR1. Ve skupině B2 vyhrál Němec Maxmilian Petschko s Lotusem Elise S1, před Miroslavem Boškem na Hondě CTR7G a Petrem Urbánkem s Hondou Civic. B3 vyhrál Luboš Sázava na BMW, před Janem Zubatým s Citroenem DS3 a Petrem Moučkou na BMW, B4 vyhrál Zbyněk Čurda na BMW, před Lukášem Valdmanem a Tomášem Čandou, všichni na různých evolucích značky BMW. B5 pak vyhrál Boleslav Waszek s Corvette ZR1, před Janem Marečkem na Nissanu GTR a na stejném voze startujícím Liborem Milotou.

Skupina C patří speciálním vozům typu Radical, Caterham, či KTM X-Bow. Nejrychlejší čas zajel Luděk Dostál na Radicalu SR3SR. V C1 zvítězil Martin Příhoda s Radicalem SR4, C2 Luděk Dostál, C3 v Caterhamech zajel nejlépe Michal Rejman, před Michalem Beladou a Jiřím Požárkem, v C4 pak kraloval Bernhard Kranzmüller, před Martinem Křečkem a Tomášem Frankem a v C5 s KTM X-BOW získal zlato Jaroslav Novák, před Miroslavem Šimonem a Martinem Vobořilem.

Rekord v počtu účastníků skupiny D nás po 5 letech snažení mile překvapil, dvacet formulových vozů z nás nikdo na startu nečekal. Plejáda německých vozů a směsice formulí NF, či Renaultů se opravdu vydařila. V první zatáčce po letmém startu se bohužel stal karambol a formule Renault Filipa Turka skončila bez kola, Hans Sieber taktéž odstoupil a v karambolu zůstala bez jakékoliv újmy na technice, ale zaklíněná i Věrka Vostrá Petrů. Chvíli pak účastníci museli vydržet za safetycarem. D1 vyhrál opět Václav Šafář, tentokrát pro změnu zase s jinou formulí Gloria, před Janem Riegerem na Forimu Honda a třetí dokončil závod Michal Petrů s Van Diemen.V D2 zvítězil Pavel Langer s konstrukcí Autola, před Peterem Benzem s MT77 a Lutzem Stallbaumem z Německa na MTX 1-03 Easter. V D3 pak zvítězil Polák Alex Karkosik s formulí Renault 1,6 před Frankem Thalmannem s Estonií 25 a jeho krajanem Heiko Wernerem.

V Mostě se bylo rozhodně na co koukat a již teď se můžeme těšit na příští ročník Carboniacupu, který po zimní přestávce určitě zaklepe na dveře evropských autodromů. Nyní si užijme odpočinek a uvidíme se na slavnostní vyhlášení vítězů :-)

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.